Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Bob Dylan’ın Nobellik “sözleri” bir kitapta toplandıToplam oy: 12

Yaşayan en önemli Amerikalı şarkı yazarlarından Bob Dylan’ın şarkı sözleri bir kitapta toplandı. 2016 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Bob Dylan şimdiye kadarki en tartışmalı Nobel ödüllerinden birinin sahibi olmuştu. Bob Dylan’ın ödülü kazanması hakkında tartışmalarla ilgili Nobel Akademisi, ödül vermelerinin sebebi olarak “Büyük Amerikan şarkı geleneğine yeni, şiirsel bir ifade tarzıyla katkıda bulunması”nı göstermişti. Sözler kitabında Dylan’ın kendi adını taşıyan ilk albümünden başlayarak (albümlere girmemiş şarkıları da ekleyerek) 31 albümdeki şarkılar bir araya geliyor. Sevin Okyay’dan Armağan Ekici’ye, Selahattin Özpalabıyıklardan Kutlukhan Kutlu’ya toplam on üç çevirmenin yer aldığı bu kitapta ayrıca Nazım Dikbaş’ın her albüm için özel olarak yaptığı “kapak” çizimleri bulunuyor.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Daha çok İstanbul’u ve şehir insanını acısıyla-sevinciyle etkileyici bir biçimde kaleme alan Sait Faik Abasıyanık, beş hikâyesiyle izleyicilerle buluşuyor.

Geçtiğimiz eylül ayında İstiklal Caddesi’nde kapılarını açan Meşher’in Ukraynalı sanatçı Alexis Gritchenko’nun 1919-1921 yılları arasında yaşadığı İstanbul’u konu aldığı eserlerinden oluşan “Alexis Gritchenko - İstanbul Yıll

Kulis

“Öldürme Üzerine Kısa Bir Film Bana İlham Veren Başlıca Yapıt”

ŞahaneBirKitap

Son yıllarda, sürekli dile gelen bir soru var edebiyat çevrelerinde: Öykü yükseliyor mu? Şiirin ulaşılmaz yeri ve romanın tükenmeyen gücünün yanında öykü türü hep bir muammanın kucağında dolaşıyor hâlbuki. Düne, bugüne, hatta yarına baktığımızda öykünün, özellikle Türk edebiyatında, hep arada kalmış bir konumda olduğunu görüyoruz.

Editörden

Edebiyatın kendine özgü mekânları vardır. Muhitler burada bir araya gelir. Mahfil olurlar. Okumak ve yazmak yalnızlık ister. Ama okuduğunu ve yazdığını paylaşmakla görevlidir her tutkulu okur ve yazar. Okumak soylu bir eylemdir. Yazmak ise o eylemi bambaşka kişilerle paylaşma işlemidir. Goethe, “Seni anlayacak bir kişi bile bulduysan ciltler dolusu yaz” der.