Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Ejdarha Dövmeli Kız çizgi roman oluyorToplam oy: 894

Ünlü çizgi roman yayıncısı DC Comics, Ejderha Dövmeli Kız'ı çizgi romana dönüştürecek. DC Comics, Stieg Larsson'un eserini çizgi roman olarak öyküleştirmek üzere polisiye yazarı Denise Mina ile anlaştı. Milenyum serisinin her kitabı, iki çizgi roman olarak piyasaya sürülecek. Serinin ilk kitabı olan Ejdarha Dövmeli Kız'ın çizgi romanları 2012, ikinci ve üçüncü kitapların çizgi romanları ise 2013 ve 2014 yıllarında yayımlanacak. Mina, illüstratör Leonardo Manco tarafından çizimleri yapılan ve toplam 6 kitaptan oluşan çizgi roman serisinin ilk kitabının neredeyse hazır olduğunu söylüyor.

 

 

Kitabın çizgi roman versiyonu için tam yetki verilen Mina, “Sanıyorum kitabın neredeyse herkes tarafından okunup bilindiğini düşünüyorlar. Bu nedenle de değişiklik yapılmasında sakınca görmediler. Eminim Larsson çizgi romanlara bayılırdı” diyor. Polisiye yazarı, Larsson'un pek konuşkan olmayan güçlü, sert, biseksüel hacker başkahramanı Lisbeth Salander'in çok zeki bir karakter olduğunu ve çok fazla değişiklik yapmayacağını da belirtiyor.

 

 

Mina, Larsson'un "feminist bir polisiye yazarken ne yaptığını iyi bildiğini ve harika bir iş çıkardığını" söylerken, yine de romanda kadınların çoğu için problemli görülebilecek bir yer olduğunun altını çiziyor: “Slander benim odak noktam. Ancak sanıyorum Larsson, cinsel tacizden sağ çıkan karakterin ne kadar korkmuş olabileceğini fark etmemiş. Ben bu konuyu biraz daha belirginleştirmek istiyorum.”

 

 

Larsson, kısa turuncu saçlarını siyaha boyayan, kaşında ve burnunda küpe olan dövmeli karakterini “solgun ve iştahsız” olarak tarif ediyor. Mina'ya göre makyaj yapmak için fazla zaman ayırmayan karakter, bilinçli olarak garip ve karizmatik görünmeye çalışmıyor. Onun istediği şeyin “görünmez olmak” olduğunu söyleyen Mina, “Karakterin kadınlarla ilişki yaşamasının nedeni bir erkek bulamamış olması değil” diyor. Mina kitapta eşcinsel illişkilerinin çok işlenmediğini söylüyor: “Karakterin berbat bir durumda olduğu için kadınlarla ilişki yaşadığı izlenimine kapılınıyor ama bence 'kız arkadaş'asıl mesele.”

 

 

Başka bir değişiklik ise Slander'ın Denise Mina'nın hazırladığı çizgi romanda biraz daha konuşkan olacak olması.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.