Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Emma Watson'dan feminist kitap kulübüToplam oy: 515

Birleşmiş Milletler Kadın Güçlenmesi Birimi'nin iyi niyet elçisi olarak görev yapan ünlü oyuncu Emma Watson, geçtiğimiz günlerde feminist bir kitap kulübü kurdu. Bu kulübe isim seçerken Twitter üzerinden takipçilerine de danışan Watson, en sonunda “Our Shared Shelf” (Bizim Ortak Rafımız) adında karar kıldı. Twitter’dan gelen bir soru üzerine kulübe Taylor Swift ve J. K. Rowling’i davet edeceğini de ifade etti. Watson’ın kitap okuma grubu tweet’ine yalnızca takipçilerini değil, tanınmış birçok ismi de heyecanlandırmış olacak ki, Amerikan futbolcusu Abby Wambach, aktör Sophia Bush, şarkıcı Kate Voegele de bu okuma grubunun bir parçası olmak istediklerini açıkladı.

 

 

Feminist bir kitaplık kurma istediğini 6 Ocak’ta duyuran Watson, isme karar verdikten sonra kulübü Goodreads’e taşıdı. Bu hamlenin ardından da sıra okunacak kitaba karar vermeye geldi. Kısa sürede grubun ilk kitabı olarak ABD’li feminist Gloria Steinem’in My Life on the Road’u belirlendi. 

 

 

Öte yandan Watson’ın kitap kulübü yöneten tek ünlü olduğunu da söyleyemeyiz. Örneğin ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow da Goop adlı internet sitesinde yemek kitaplarında odaklanan bir kulüp yönetiyor. Reese Witherspoon’un kitap kulübü ise Instagram’da “#RWBookclub” etiketiyle çalışmalarını yürütüyor. Ancak sanırız hiçbirinin ünü, henüz Oprah'ınkine ulaşmış değil...

 

(Watson'ın kulübünü takip etmek için tıklayınız.)

 

 


 

 

* Kaynak: Guardian – BuzzFeed - Goodreads

 

ÖU

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Edebiyatımızın ilk “popüler” yazarı Ahmet Mithat Efendi’nin yayımlanmamış yazıları ilk kez okur karşısına çıkıyor. Koray Sarıdoğan'ın yüksek lisans tezinden hareketle tematik bir tasnifle hazırladığı, KalemKahveKlavye logosunu taşıyan e-Kitap dizisi, Dağarcık dergisi arşivinin ilk bölümü olan Dil ve Edebiyat Yazıları’na ayrıldı.    

 

Uzun soluklu edebiyat dergilerimizden biri olan Dergâh 30 yaşına bastı. Bu vesileyle Dergah okurları için hoş bir sürpriz yaptı ve 30. yaş hediyesi olarak Mart 1990 tarihli ilk sayılarını derginin mart sayısıyla birlikte hediye olarak verdi. Derginin okura bir başka sürprizi ise İsmet Özel’in bugüne kadar hiç yayınlanmamış Nurettin Topçu üzerine bir yazısını yayımlamaları oldu.

Metis Yayınları’nın üç ayda bir yayımladığı ve 2002 yılında yayın hayatı son bulan Defter dergisiyle Metis Yayınları’nın mevsimlik çeviri dergisi Metis Çeviri, arşivlerini internet üzerinde ücretsiz erişime açtı.

Yunus Emre Enstitüsü'nün Türk dünyası coğrafyasına yönelik hazırladığı Türk Dünyası Dergisi, Türkiye ve Yunus Emre temasına yer verdi.  Yunus Emre Enstitüsü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk halklarının kültürel özelliklerini birbirine tanıtmak, dil ve kültürler arasındaki ortaklıkların farkındalığını artırmak ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan T

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta