Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Emma Watson'dan feminist kitap kulübüToplam oy: 533

Birleşmiş Milletler Kadın Güçlenmesi Birimi'nin iyi niyet elçisi olarak görev yapan ünlü oyuncu Emma Watson, geçtiğimiz günlerde feminist bir kitap kulübü kurdu. Bu kulübe isim seçerken Twitter üzerinden takipçilerine de danışan Watson, en sonunda “Our Shared Shelf” (Bizim Ortak Rafımız) adında karar kıldı. Twitter’dan gelen bir soru üzerine kulübe Taylor Swift ve J. K. Rowling’i davet edeceğini de ifade etti. Watson’ın kitap okuma grubu tweet’ine yalnızca takipçilerini değil, tanınmış birçok ismi de heyecanlandırmış olacak ki, Amerikan futbolcusu Abby Wambach, aktör Sophia Bush, şarkıcı Kate Voegele de bu okuma grubunun bir parçası olmak istediklerini açıkladı.

 

 

Feminist bir kitaplık kurma istediğini 6 Ocak’ta duyuran Watson, isme karar verdikten sonra kulübü Goodreads’e taşıdı. Bu hamlenin ardından da sıra okunacak kitaba karar vermeye geldi. Kısa sürede grubun ilk kitabı olarak ABD’li feminist Gloria Steinem’in My Life on the Road’u belirlendi. 

 

 

Öte yandan Watson’ın kitap kulübü yöneten tek ünlü olduğunu da söyleyemeyiz. Örneğin ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow da Goop adlı internet sitesinde yemek kitaplarında odaklanan bir kulüp yönetiyor. Reese Witherspoon’un kitap kulübü ise Instagram’da “#RWBookclub” etiketiyle çalışmalarını yürütüyor. Ancak sanırız hiçbirinin ünü, henüz Oprah'ınkine ulaşmış değil...

 

(Watson'ın kulübünü takip etmek için tıklayınız.)

 

 


 

 

* Kaynak: Guardian – BuzzFeed - Goodreads

 

ÖU

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Karakarga Yayınları tarafından yayımlanan Koray Sarıdoğan’ın kaleme aldığı Yeraltı Kütüphanesi - 90’lar Türkiyesi’nde Altkültür: Rock, Dergi, Fanzin, Edebiyat adlı araştırma kitabı, rock müziğin 90’ların altkültürünü, müzik yayıncılığını, dergilerini, fanzinlerini, edebiyatını nasıl etkilediğini araştırıyor.

 

Karakarga Yayınları tarafından yayımlanan Koray Sarıdoğan’ın kaleme aldığı Yeraltı Kütüphanesi - 90’lar Türkiyesi’nde Altkültür: Rock, Dergi, Fanzin, Edebiyat adlı araştırma kitabı, rock müziğin 90’ların altkültürünü, müzik yayıncılığını, dergilerini, fanzinlerini, edebiyatını nasıl etkilediğini araştırıyor.

 

24. Sofya Film Festivali’nin kazananları açıklandı. Yönetmen Emin Alper’in filmi “Kız Kardeşler”, En İyi Balkan Filmi Ödülü’nün sahibi oldu. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yapan Kız Kardeşler, geçtiğimiz Nisan ayında, Türkiye prömiyerini yaptığı 38. İstanbul Film Festivali’nde beş ödül birden kazanmıştı.

Kulis

Ekrem Demirli: ''Kuşeyri, ilahi kitaba 'Sevgilinin Mektubu' gibi bakıyordu''

ŞahaneBirKitap

Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen isimlerinden Rollo May, Yaratma Cesareti adlı o pek ünlü kitabında, modern-kapitalist sarsıntı çağının bizleri bir şeyler yapmaya, üstelik yeni bir şeyler yapmaya çağırdığından bahseder.

Editörden

Deniz denildiğinde aklıma hep Küçük Kara Balık geliyor. Üstelik, Samed Behrengi’nin bu hüzünlü küçük öyküsü, yosunlarla kaplı bir kayadan göllere dökülen, oradan da nehir nehir denize açılan bir öyküdür. Elbette denizden daha fazlasını anlatır. Yine de büyük denizi özleyen küçük bir balık imgesi, insanın dünyadaki yolculuğunu anlatmada bana hep eşsiz bir metafor olarak görünmüştür.