Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

En iyi Gatsby hangisi?Toplam oy: 677
F. Scott Fitzgerald
Everest Yayınları

F. Scott Fitzgerald'ın ünlü romanı (The Great Gatsby) Muhteşem Gatsby'nin İngiliz hayranları, Uluslararası Londra Tiyatro Festivali'nin parçası olan toplam sekiz saat süren üç perdelik oyunu ve ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio'nun başrolünde olduğu filmi iple çekiyor.

 

 

 

Uzmanlar, 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının tekrar canlanmasını, hikâyesel anlatımın güçlülüğüne bağlıyorlar. Kimileri de, kitap uyarlamalarının yarattığı "vurgunu", modern zamanlarla olan paralellikten kaynaklandığını düşünüyor.

 

 

 

 

Nebraska-Lincoln Üniversitesi'nde İngilizce profesörü olan Guy Reynolds: “Bunlar parayla olacak işler. Kitabın sayısız skandala sahip bir içeriği var. İnsanlar bu işten büyük paralar kazanıyor ama bu para etik değil. Romanlar sanki şu an yaptıkları işin şablonu gibi kalıyor.”

 
 

Yönetmen John Collins: “Muhteşem Gatsby, mücevher gibi işlenmiş bir yazının ürünü. Etkileyiciliğine ve lirikliğine bayıldım. Modern yansıması, kısa dönemli kültürel trendlerden daha derin. Dönemin tarzı heyecan verici ve güzel ama Jazz Çağı'nın tanımlayıcı hali, işin derinliğinde ve güzelliğinde saklı” diyor.

 

 

Gatz'in beyaz perde geçmişi

 

 

 

 

 

1926: Kitabın ilk uyarlaması, yayımlandıktan bir yıl sonra geldi. George Cukor tarafından yönetilen ve yılın ilk aylarında Broadway'de gösterime giren sessiz film, şu anda kayıp.

 

1949: Filmin ikinci uyarlamasında başrolde Alan Ladd ve Betty Field vardı. Başlarda Tyrone Power da projeye dahilken, stüdyonun Gene Tierney'le yola devam etmesi üzerine Daisy Buchanon'da oynamayı tercih etti.

 

1974: Francis Ford Coppola ve Vladimir Nabokov, Truman Capote'nin 1974 versiyonunda yeniden yer almasından sonra, bir film senaryosu yazdılar. Başrolde Gatsby rolüyle Robert Redford, Daisy rolüyle Mia Farrow yer aldı. Prodüksiyonun değerinden övgüyle söz edilirken, kritik resepsiyon çok zayıf kaldı.

 

2000: TV versiyonunun başrollerinde Toby Stephens, Mira Sorvino ve Paul Rudd olan yapımın beyaz perdeye aktarılması engellendi.

 

 

 

 

 

2012: Baz Luhrmann'ın uyarlamasında başrolleri Leonardo DiCaprio ve Carey Mulligan paylaşıyor. 120 milyon dolarlık yapımın Noel'de izleyicisiyle buluşması planlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Independent

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Pera Film, Mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında 18 Mayıs Cumartesi Türkiye’de yer alan bakanlığa bağlı 49 müze saat 23.00’e kadar ziyarete açık. Üstelik normal kapanış saatinden itibaren girişler herkese ücretsiz.

Tevfik Fikret, Halit Ziya, Mehmet Rauf, Cenap Şahabettin, Hüseyin Cahit gibi pek çok önemli kalem ustasını etrafında toplayan, kültür tarihimize damga vurmuş yayınlardan Servet-i Fünûn dergisi

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.