Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

En iyi Gatsby hangisi?Toplam oy: 704
F. Scott Fitzgerald
Everest Yayınları

F. Scott Fitzgerald'ın ünlü romanı (The Great Gatsby) Muhteşem Gatsby'nin İngiliz hayranları, Uluslararası Londra Tiyatro Festivali'nin parçası olan toplam sekiz saat süren üç perdelik oyunu ve ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio'nun başrolünde olduğu filmi iple çekiyor.

 

 

 

Uzmanlar, 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının tekrar canlanmasını, hikâyesel anlatımın güçlülüğüne bağlıyorlar. Kimileri de, kitap uyarlamalarının yarattığı "vurgunu", modern zamanlarla olan paralellikten kaynaklandığını düşünüyor.

 

 

 

 

Nebraska-Lincoln Üniversitesi'nde İngilizce profesörü olan Guy Reynolds: “Bunlar parayla olacak işler. Kitabın sayısız skandala sahip bir içeriği var. İnsanlar bu işten büyük paralar kazanıyor ama bu para etik değil. Romanlar sanki şu an yaptıkları işin şablonu gibi kalıyor.”

 
 

Yönetmen John Collins: “Muhteşem Gatsby, mücevher gibi işlenmiş bir yazının ürünü. Etkileyiciliğine ve lirikliğine bayıldım. Modern yansıması, kısa dönemli kültürel trendlerden daha derin. Dönemin tarzı heyecan verici ve güzel ama Jazz Çağı'nın tanımlayıcı hali, işin derinliğinde ve güzelliğinde saklı” diyor.

 

 

Gatz'in beyaz perde geçmişi

 

 

 

 

 

1926: Kitabın ilk uyarlaması, yayımlandıktan bir yıl sonra geldi. George Cukor tarafından yönetilen ve yılın ilk aylarında Broadway'de gösterime giren sessiz film, şu anda kayıp.

 

1949: Filmin ikinci uyarlamasında başrolde Alan Ladd ve Betty Field vardı. Başlarda Tyrone Power da projeye dahilken, stüdyonun Gene Tierney'le yola devam etmesi üzerine Daisy Buchanon'da oynamayı tercih etti.

 

1974: Francis Ford Coppola ve Vladimir Nabokov, Truman Capote'nin 1974 versiyonunda yeniden yer almasından sonra, bir film senaryosu yazdılar. Başrolde Gatsby rolüyle Robert Redford, Daisy rolüyle Mia Farrow yer aldı. Prodüksiyonun değerinden övgüyle söz edilirken, kritik resepsiyon çok zayıf kaldı.

 

2000: TV versiyonunun başrollerinde Toby Stephens, Mira Sorvino ve Paul Rudd olan yapımın beyaz perdeye aktarılması engellendi.

 

 

 

 

 

2012: Baz Luhrmann'ın uyarlamasında başrolleri Leonardo DiCaprio ve Carey Mulligan paylaşıyor. 120 milyon dolarlık yapımın Noel'de izleyicisiyle buluşması planlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Independent

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türkiye kütüphaneleri giderek daha çok seviyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılına ilişkin açıkladığı kütüphane istatistikleri de bu doğrultuda. TÜİK verilerine göre, ülke genelinde geçen yıl itibarıyla biri milli, 1162 halk, 598 üniversite, 29 bin 690 örgün ve yaygın eğitim kurumu olmak üzere toplam 31 bin 451 kütüphane faaliyet gösteriyor.      

 

Söyleşi

100. sayımızdan itibaren başladığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde bu ay İz Yayınları editörü Hamdi Akyol var. Akyol, yayıncılık tarihimizin kilometre taşlarından olan İz Yayınları’nın kuruluşunu, daha çok hangi kitapları bastıklarını ve günümüz yayıncılık ortamının durumunu değerlendirdi.

 

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.