Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

"İnce Memed" çizgi roman olsun...Toplam oy: 558

ntvmsnbc'nin hazırladığı "Hangi klasik çizgi romana uyarlanmalı?" anketine katılanların büyük çoğunluğu daha önce İsmail Gülgeç tarafından çizilen Yaşar Kemal'in "İnce Memed"ini ve Tolstoy'un "Savaş ve Barış"ını seçti.

NTV Yayınları'nın hazırladığı Çizgi Roman Dünya Klasikleri Dizisi en çok satanlar listelerinin zirvesinden inmiyor ve klasikler çizgi romana dönüşmeye devam ediyor.

ntvmsnbc de yaptığı anketle okuyucuların hangi klasiği çizgi roman olarak görmek sitediğini sordu. 2 bin 500 kişinin katıldığı ankette en fazla oyu daha önce İsmail Gülgeç tarafından da çizilen Yaşar Kemal'in İnce Memed'i aldı.

Yerli ve yabancı olarak iki seçeneğe ayrılan ankette yabancı klasikler arasında en fazla oyu Tolstoy'un "Savaş ve Barış"ı alırken ikinci sırada oyların yüzde 23'ünü alan Victor Hugo'nun "Sefiller"i yer aldı.


"Sefiller"i yüzde 18 oy oranıyla Bram Stoker'ın "Dracula"sı izlerken, oyların yüzde 12'sini alan Oscar Wilde'ın "Dorian Gray'in Portresi" 4. sırada yer aldı.

Robert Louis Stevenson'ın "Dr Jekyll Mr Hyde"ı yüzde 9 oyla 5. sırada yer alırken onu Charles Dickens'ın "Büyük Umutlar"ı ve Gustave Flaubert'in "Madam Bovary"si izledi.

 

"TUTUNAMAYANLAR" 2. SIRADA


Yerli klasikler içerisinde ise genel toplamda da en fazla oyu alan Yaşar Kemal'in "İnce Memed"inden sonra 2. sırada Oğuz Atay'ın "Tutunamayanlar"ı geldi.

'Tutunamayanlar'ı oyların yüzde 12'sini alan Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna"sı alırken, dördüncü sırada Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Yaban"ı yer aldı.

En fazla oyu alan beşinci yerli klasik Halide Edip Adıvar'ın "Vurun Kahpeye"si olurken Kemal Tahir'in "Devlet Ana", Orhan Kemal'in "Bereketli Topraklar Üzerinde", Orhan Pamuk'un "Cevdet Bey ve Oğulları", Yusuf Atılgan'ın "Anayurt Oteli", Reşat Nuri Güntekin'in "Dudaktan Kalbe" ve Elif Şafak'ın "Bit Palas" birbirine yakın oylarla sıralandılar.


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Daha çok İstanbul’u ve şehir insanını acısıyla-sevinciyle etkileyici bir biçimde kaleme alan Sait Faik Abasıyanık, beş hikâyesiyle izleyicilerle buluşuyor.

Geçtiğimiz eylül ayında İstiklal Caddesi’nde kapılarını açan Meşher’in Ukraynalı sanatçı Alexis Gritchenko’nun 1919-1921 yılları arasında yaşadığı İstanbul’u konu aldığı eserlerinden oluşan “Alexis Gritchenko - İstanbul Yıll

Kulis

“Öldürme Üzerine Kısa Bir Film Bana İlham Veren Başlıca Yapıt”

ŞahaneBirKitap

Son yıllarda, sürekli dile gelen bir soru var edebiyat çevrelerinde: Öykü yükseliyor mu? Şiirin ulaşılmaz yeri ve romanın tükenmeyen gücünün yanında öykü türü hep bir muammanın kucağında dolaşıyor hâlbuki. Düne, bugüne, hatta yarına baktığımızda öykünün, özellikle Türk edebiyatında, hep arada kalmış bir konumda olduğunu görüyoruz.

Editörden

Edebiyatın kendine özgü mekânları vardır. Muhitler burada bir araya gelir. Mahfil olurlar. Okumak ve yazmak yalnızlık ister. Ama okuduğunu ve yazdığını paylaşmakla görevlidir her tutkulu okur ve yazar. Okumak soylu bir eylemdir. Yazmak ise o eylemi bambaşka kişilerle paylaşma işlemidir. Goethe, “Seni anlayacak bir kişi bile bulduysan ciltler dolusu yaz” der.