Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

"İnce Memed" çizgi roman olsun...Toplam oy: 552

ntvmsnbc'nin hazırladığı "Hangi klasik çizgi romana uyarlanmalı?" anketine katılanların büyük çoğunluğu daha önce İsmail Gülgeç tarafından çizilen Yaşar Kemal'in "İnce Memed"ini ve Tolstoy'un "Savaş ve Barış"ını seçti.

NTV Yayınları'nın hazırladığı Çizgi Roman Dünya Klasikleri Dizisi en çok satanlar listelerinin zirvesinden inmiyor ve klasikler çizgi romana dönüşmeye devam ediyor.

ntvmsnbc de yaptığı anketle okuyucuların hangi klasiği çizgi roman olarak görmek sitediğini sordu. 2 bin 500 kişinin katıldığı ankette en fazla oyu daha önce İsmail Gülgeç tarafından da çizilen Yaşar Kemal'in İnce Memed'i aldı.

Yerli ve yabancı olarak iki seçeneğe ayrılan ankette yabancı klasikler arasında en fazla oyu Tolstoy'un "Savaş ve Barış"ı alırken ikinci sırada oyların yüzde 23'ünü alan Victor Hugo'nun "Sefiller"i yer aldı.


"Sefiller"i yüzde 18 oy oranıyla Bram Stoker'ın "Dracula"sı izlerken, oyların yüzde 12'sini alan Oscar Wilde'ın "Dorian Gray'in Portresi" 4. sırada yer aldı.

Robert Louis Stevenson'ın "Dr Jekyll Mr Hyde"ı yüzde 9 oyla 5. sırada yer alırken onu Charles Dickens'ın "Büyük Umutlar"ı ve Gustave Flaubert'in "Madam Bovary"si izledi.

 

"TUTUNAMAYANLAR" 2. SIRADA


Yerli klasikler içerisinde ise genel toplamda da en fazla oyu alan Yaşar Kemal'in "İnce Memed"inden sonra 2. sırada Oğuz Atay'ın "Tutunamayanlar"ı geldi.

'Tutunamayanlar'ı oyların yüzde 12'sini alan Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna"sı alırken, dördüncü sırada Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Yaban"ı yer aldı.

En fazla oyu alan beşinci yerli klasik Halide Edip Adıvar'ın "Vurun Kahpeye"si olurken Kemal Tahir'in "Devlet Ana", Orhan Kemal'in "Bereketli Topraklar Üzerinde", Orhan Pamuk'un "Cevdet Bey ve Oğulları", Yusuf Atılgan'ın "Anayurt Oteli", Reşat Nuri Güntekin'in "Dudaktan Kalbe" ve Elif Şafak'ın "Bit Palas" birbirine yakın oylarla sıralandılar.


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahipleri açıklandı. 2018 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, 2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne ise Avusturyalı yazar Peter Handke uygun görüldü. Nobel Edebiyat Ödülü, İsveç Akademisi’nde yaşanan skandallar nedeniyle 2018 yılında verilmemişti. Bu yıl hem 2018 hem de 2019 yılının ödülleri aynı anda açıklandı.

11 Ekim 2005’te 80 yaşında iken hayata gözlerini yuman Türk şair, romancı, düşünür, deneme yazarı, gazeteci, senarist ve eleştirmen Attilâ İlhan vefatının 14. yılında anılıyor.

Akbank Sanat, 15 Ekim’de İFSAK’ın işbirliğiyle, yönetmenliğini Coşkun Aral’ın üstlendiği “Bu Dünya Böyle Dünya” isimli Ara Güler belgeseline ev sahipliği yapıyor. Bu Dünya Böyle Dünya belgeseli, adını Coşkun Aral’la Ara Güler’in 1986 yılında açtıkları sergiden alıyor.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.