Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Kandırılmaya isyan eden düşünür: Slavoj ZizekToplam oy: 672

Slovoj Zizek denilince, günlük yaşamın çoğunlukla hiç de önem verilmeyen küçük ayrıntılarından kalkınarak olağanüstü sonuçlara ulaşan bir düşünür akla geliyor. Bu ilk akla gelen, onun ikinci özelliği ise "amansız bir sorguluyayıcı" olması. Zizek kandırılmaya isyan ediyor. Kandırılma deyince; küçük yalanlarla aldatılmaya kafayı takmıyor; toplumsal psikolojiyle, hatta psikiyatri ile hesaplanarak yürütülen ve kitlelerin gözlerini boyayarak, yığınları toplumsal hipnoza uğratan yalanlara maruz kalma, örneğin esmer ve sakallı bir genç resmi ya da gerçeği görüldüğünde terörizmi anımsama gibi sonuçlar doğuran yönlendirmelerle uğraşıyor.

Sloven felsefeci Slavoj Zizek, Ljubljana, Slovenya, 21 Mart 1949 doğumlu. Paris Üniversitesi VIII'da, Lacan'ın yetiştirdiklerinden ve takipçilerinden Jacques-Alain Miller'in öğrencisi, 1981-1985 arası. Slovenya Devlet Başkanlığı adayı, 1990. Felsefeci, Kültür Eleştirmeni, Psikanalist (pratik yapmıyor). Jacques Lacan'ın popüler kültür ve toplumsal eleştiri konularındaki psikanalizlerine katkıda bulunuyor. Marksist düşünür. Slovenya'da felsefe dergisi yöneticiliği yapıyor. Alman İdealizmi, Hegel, Karl Marx, poststrüktralizm, medya teorisi, feminizm, kültürel araştırmalar, kafa yorduğu konular. İlk kitabı "The Sublime Object of Ideology" 1989 yılında yayımlanıyor. Bunu, 20'yi aşkın monografi izliyor. Lacancı Felsefe, popüler kültür ve son yıllarda da politik teori üzerine yoğunlaşıyor. Ljubljana Üniversitesi'nde felsefe profesörü, European Graduate School'da kürsüsü var, konuk profesörlüklerine ek olarak, 2007'den bu yana da Londra Üniversitesi Birkbeck Enstitüsü'nün direktörü. Magazine meraklı olanlar için de, 2004 yılında, Arjantinli bir Lacancı psikanalistin 26 yaşındaki model kızı ile evleniyor, yaşamının önemli bir bölümü Rio de la Plata'ta geçiyor.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Ailesi tarafından yazar, şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu adına 1986 yılından beri düzenlenen şiir ödülü, salgından dolayı bir yıl ertelendi. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü için aday yapıt alınmayacak ve ödül verilmeyecek. Ödül, aradan geçen iki yılda (2020 ve 2021) çıkan kitaplar ve hazırlanan dosyalar üzerinden 2022’de yeniden verilmeye başlanacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Hayatımız Kitap programının bugün online olarak yayınlanacak dördüncü bölümünde Metin Celal'in konuğu yazar ve yayıncı Mine Soysal olacak! Programda ülkemizde yayıncılığı, çocuk yayıncılığının sorunlarını, çözüm yollarını, Soysal'ın yayıncılığını ve yazarlığını konuşulacak.

 

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe (Bugün)

Saat: 21:00-21:45 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından iki ayda bir yayımlanacak olan Olağan Hikâye, ilk sayısında “Gerçekliği Yeniden Düşünmek” dosyasıyla yayımlandı.  Hakikat, kurmaca ve zaman ilişkisi üzerinden gerçekliğin hikâyedeki günümüz yansımalarının izini süren yazılarda, bu alanda usta kalemlerin imzası var.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.