Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Nobel Ödüllü yazar V.S. Naipaul 85 yaşında hayata veda ettiToplam oy: 17

2001 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen V.S. Naipaul, pek çok açıdan tam da çağımızın yazarıydı. Hint asıllı edebiyatçı, Trinidad ve Tabogo adalarında doğdu, Oxford'da öğrenim gördü ve yaşamının büyük bir kısmını İngiltere'de geçirdi. Sınırları, kimlikleri bulandıran hayatı her daim hareket halindeydi.

 

Post-kolonyal edebiyat kuramı için de önemli bir isim olan Naipaul'un yapıtlarının Türçede büyük oranda ihmal edildiğini söyleyebiliriz. Gelişin Bilmecesi (The Enigma of Arrival) adlı romanı 2013'te Can Yayınları etiketiyle yayımlandı. Ertesi yıl Türkçeye kazandırılan Taklitçiler (The Mimic Men) Karayipler’deki eski bir Britanya sömürgesi olan Isabella Adası’nda doğan Hint asıllı Ralp Singh'in Londra'da bir otel odasında hayatını yazması üzerine kuruluydu; açıkça otobiyografik özellikler taşıyan bir kitaptı bu. Yine Can Yayınları'ndan çıkan Nehrin Dönemeci (A Bend in the River) da yazarın önemli romanları arasındaydı.

 

 

Naipaul'un diğer romanları da bu tür bir melez kimlik, sömürge altında yaşama ve göç temasıyla yakından ilgili oldu. Ancak Naipaul'le ilgili her şey böylesine toz pembe değildi. Yazdığı denemelerden bazıları (özellikle de "The Middle Passage") oryantalist, kadın düşmanı ve ırkçı olarak nitelendirildi. Kamusal alandaki açıklamaları da Naipaul'ü post-kolonyal edebiyat kuramının en tartışmalı figürlerinden biri haline getirdi.

 

11 Ağustos günü, 85 yaşında hayata veda eden Naipaul'un nutulmaz kitapları arasında, 1971'de Man Booker'ı kazanan In a Free State'in yanı sıra, 29 yaşında yazdığı  A House for Mr. Biswas ve The Mystic Masseur'ü de saymak mümkün.

 

 


 

 

Kaynak: The New York Times

 

 


 

 

>>> SabitFikirArşivinden ek okuma: Naipaul bilmecesi, çözülür

 

 


 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

 

 

Garanti Caz Yeşili, “İçinden Caz Geçen Filmler” ile sinema ve müziği buluşturan film gösterimlerine Kasım ayında da devam ediyor. Dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan New York’un efsanevi müzik kulübü Nublu’nun ihtişamlı tarihine ışık tutan belgesel, program kapsamında 25 Kasım’da Bomontiada Alt’ta gösterilecek.

 

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle, 10-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı sona erdi. Fuarda ARTİST 2018/28. İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

SALT ve Kadir Has Üniversitesi’nin iş birliğiyle başlatılan üç yıllık bir projeyle Reşad Ekrem Koçu’nun yarım kalmış İstanbul Ansiklopedisi’nin basılı 11 cildi ve yayımlanmamış ciltlerinin içerik çalışmalarına dair binlerce belge dijital ortama aktarılıyor.

 

Söyleşi

Gülenay Görekçi

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.