Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Nobel Ödüllü yazar V.S. Naipaul 85 yaşında hayata veda ettiToplam oy: 16

2001 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen V.S. Naipaul, pek çok açıdan tam da çağımızın yazarıydı. Hint asıllı edebiyatçı, Trinidad ve Tabogo adalarında doğdu, Oxford'da öğrenim gördü ve yaşamının büyük bir kısmını İngiltere'de geçirdi. Sınırları, kimlikleri bulandıran hayatı her daim hareket halindeydi.

 

Post-kolonyal edebiyat kuramı için de önemli bir isim olan Naipaul'un yapıtlarının Türçede büyük oranda ihmal edildiğini söyleyebiliriz. Gelişin Bilmecesi (The Enigma of Arrival) adlı romanı 2013'te Can Yayınları etiketiyle yayımlandı. Ertesi yıl Türkçeye kazandırılan Taklitçiler (The Mimic Men) Karayipler’deki eski bir Britanya sömürgesi olan Isabella Adası’nda doğan Hint asıllı Ralp Singh'in Londra'da bir otel odasında hayatını yazması üzerine kuruluydu; açıkça otobiyografik özellikler taşıyan bir kitaptı bu. Yine Can Yayınları'ndan çıkan Nehrin Dönemeci (A Bend in the River) da yazarın önemli romanları arasındaydı.

 

 

Naipaul'un diğer romanları da bu tür bir melez kimlik, sömürge altında yaşama ve göç temasıyla yakından ilgili oldu. Ancak Naipaul'le ilgili her şey böylesine toz pembe değildi. Yazdığı denemelerden bazıları (özellikle de "The Middle Passage") oryantalist, kadın düşmanı ve ırkçı olarak nitelendirildi. Kamusal alandaki açıklamaları da Naipaul'ü post-kolonyal edebiyat kuramının en tartışmalı figürlerinden biri haline getirdi.

 

11 Ağustos günü, 85 yaşında hayata veda eden Naipaul'un nutulmaz kitapları arasında, 1971'de Man Booker'ı kazanan In a Free State'in yanı sıra, 29 yaşında yazdığı  A House for Mr. Biswas ve The Mystic Masseur'ü de saymak mümkün.

 

 


 

 

Kaynak: The New York Times

 

 


 

 

>>> SabitFikirArşivinden ek okuma: Naipaul bilmecesi, çözülür

 

 


 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi açıklandı.

Günışığı Kitaplığı tarafından usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den bu yana düzenlenen öykü yarışması için bu yıl 50’den fazla ilden 500’ün üzerinde öğrenci başvuruda bulundu.

Edebiyatla haşır neşir olan herkesin son 10 yılda adını ezberlediği bir isim Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard. Altı kitaplık Kavgam serisiyle ruhunda arkeolojik bir kazıya girişti ve hislerinin bu yalın ve dürüst dökümü tüm dünyada bir edebiyat fenomenine dönüştü.

 

Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü’nün (AIGA) Design Observer adlı platformla ortaklaşa düzenlediği “yılın 50 kapağı” seçkisi açıklandı. 2017 yılında yayımlanan kitapların değerlendirilmeye alındığı yarışmaya, 23 ülkeden 700 kitap başvurdu.

CerModern'de düzenlenen ve Ankaralı edebiyatseverlerin çağdaş yazınımızın dikkat çekici isimleriyle diyalog imkanı yakaladığı CerEdebiyat Söyleşileri artık geleneksel bir hal almış durumda.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.