Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Nuri Bilge Ceylan, Şanghay Uluslararası Film Festivali’nin jüri başkanıToplam oy: 12

 

Nuri Bilge Ceylan, 15-24 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek Şanghay Uluslararası Film Festivali’nde jüri başkanı olarak görev alacak. Bu sene 22. kez düzenlenecek SIFF, Tokyo Uluslararası Film Festivali’yle birlikte Doğu Asya’nın en büyük çaplı iki sinema festivalinden biri. Özellikle Çin’in yeni nesil sinemacıları için önemli bir platform olan festivalde daha önceki yıllarda jüri başkanlığı yapmış isimler arasında Luc Besson, Emir Kusturica, Danny Boyle, Wong Kar-wai ve John Woo bulunuyor. Festivalden yapılan resmi açıklamada Nuri Bilge Ceylan’ın özgün sinema diline vurgu yapılırken filmlerinde felsefi düşüncelerini yansıtma biçimiyle de izleyicilerini hayatın gerçekliğiyle karşı karşıya bıraktığına değinildi. Ceylan, festivalin en prestijli ödülü Golden Goblet’i kazanacak filme karar verecek jüriye liderlik edecek.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türkiye kütüphaneleri giderek daha çok seviyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılına ilişkin açıkladığı kütüphane istatistikleri de bu doğrultuda. TÜİK verilerine göre, ülke genelinde geçen yıl itibarıyla biri milli, 1162 halk, 598 üniversite, 29 bin 690 örgün ve yaygın eğitim kurumu olmak üzere toplam 31 bin 451 kütüphane faaliyet gösteriyor.      

 

Söyleşi

100. sayımızdan itibaren başladığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde bu ay İz Yayınları editörü Hamdi Akyol var. Akyol, yayıncılık tarihimizin kilometre taşlarından olan İz Yayınları’nın kuruluşunu, daha çok hangi kitapları bastıklarını ve günümüz yayıncılık ortamının durumunu değerlendirdi.

 

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.