Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Nuri Bilge Ceylan, Şanghay Uluslararası Film Festivali’nin jüri başkanıToplam oy: 9

 

Nuri Bilge Ceylan, 15-24 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek Şanghay Uluslararası Film Festivali’nde jüri başkanı olarak görev alacak. Bu sene 22. kez düzenlenecek SIFF, Tokyo Uluslararası Film Festivali’yle birlikte Doğu Asya’nın en büyük çaplı iki sinema festivalinden biri. Özellikle Çin’in yeni nesil sinemacıları için önemli bir platform olan festivalde daha önceki yıllarda jüri başkanlığı yapmış isimler arasında Luc Besson, Emir Kusturica, Danny Boyle, Wong Kar-wai ve John Woo bulunuyor. Festivalden yapılan resmi açıklamada Nuri Bilge Ceylan’ın özgün sinema diline vurgu yapılırken filmlerinde felsefi düşüncelerini yansıtma biçimiyle de izleyicilerini hayatın gerçekliğiyle karşı karşıya bıraktığına değinildi. Ceylan, festivalin en prestijli ödülü Golden Goblet’i kazanacak filme karar verecek jüriye liderlik edecek.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Pera Film, Mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında 18 Mayıs Cumartesi Türkiye’de yer alan bakanlığa bağlı 49 müze saat 23.00’e kadar ziyarete açık. Üstelik normal kapanış saatinden itibaren girişler herkese ücretsiz.

Tevfik Fikret, Halit Ziya, Mehmet Rauf, Cenap Şahabettin, Hüseyin Cahit gibi pek çok önemli kalem ustasını etrafında toplayan, kültür tarihimize damga vurmuş yayınlardan Servet-i Fünûn dergisi

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.