Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Ömer Seyfettin’e 103, Nazım'a 35 bin liraToplam oy: 37

Türk edebiyatının kıymetli isimlerinden kalan mektup, kartpostal, imzalı kitap, çizim, el yazısı şiir, fotoğraf, kartvizit gibi birçok efemera müzayede usulüyle satışa sunuldu.

 

İstanbul Müzayede'nin "Anılar ve İmzalar 2" başlıklı etkinliğinde en yüksek pey, Ömer Seyfettin'in 1905 yılında Münir Bey'e gönderdiği imzalı kartpostala verildi. Henüz 36 yaşında vefat eden yazarın sağlığında kitabı yayımlanmadığı için imzası gayet değerli. Ömer Seyfettin’in fotoğrafının, el yazısının ve imzasının bulunduğu tarihi parça 73 bin liraya alıcı bulurken diğer giderlerle beraber toplam maliyeti 103 bin lira oluyor.

 

Koleksiyonerlerin büyük ilgi gösterdiği müzayedede ayrıca şu parçalar dikkat çekti:

 

Nazım Hikmet imzalı, el yazısı "Köylü" şiiri 35 bin liraya;

 

Orhan Veli'nin desen ve imza ile süslediği el yazısı "Yaprak" şiiri 28 bin liraya;

 

Meşhur "Hayat kısa, kuşlar uçuyor." şiirinin yer aldığı Cemal Süreya imzalı el yazısı 22 bin liraya;

 

Ara Güler imzalı Sait Faik fotoğrafı 9 bin liraya;

 

Tomris Uyar’ı çizen ve "Banko" adlı şiiriyle birlikte imzalayan Cemal Süreya’dan kalan parça 8 bin 500 liraya;

 

Cahit Sıtkı Tarancı imzalı meşhur "Abbas" şiiri ise 8 bin liraya alıcı buldu.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Unutulmaya yüz tutan gölge oyunu Hacivat ile Karagöz'ün eğlenceli hâlleri yeni neslin keşfini bekliyor. Karagöz sanatının devamı için önemli bir adım atan Bursa Uludağ Üniversitesinde "Karagöz ve Kukla Oyunları Uygulama ve Araştırma Merkezi" kuruldu.

 

Sancı, Çiçekler Büyür, Hacı Bayram, Cumhuriyet Türküsü ve Ak Topraklar'ın bulunduğu 20'yi aşkın eserin sahibi Işınsu, yazar Halide Nusret Zorlutuna ile Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna'nın kızı olarak 17 Mayıs 1938'de doğdu. Babasının mesleğinden dolayı Sarıkamış, Şanlıurfa ve Karaman gibi ülkenin çeşitli şehirlerinde büyüdü.

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.