Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Peyami Safa Sempozyumu Aynalı Geçit’teToplam oy: 12

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Peyami Safa için bir sempozyum düzenleniyor. Ötüken Yayınları desteğiyle 21 Aralık’ta düzenlenecek Peyami Safa Sempozyumu herkese açık ve katılım için rezervasyon gerekmiyor. Sempozyum Aynalı Geçit’te düzenlenecek.


Sempozyumun programı şöyle:

10.00-10.45 Açılış Konuşması Mehmet Tekin “Sözde Kızlar’dan Yalnızız’a Peyami Safa Romancılığı”

10.45-11.00 Ara 11.00-12.15

Birinci Oturum Moderatör: Süreyya Elif Aksoy Hasan Aksakal Avrupa’da Bir Başka Cevelan: Peyami Safa’nın Büyük Avrupa Anketi’nde Oksidentalizm Hasan Turgut Peyami Safa Metinlerinde Ulusal Alegori Barış Özkul Gazeteci Kimliğiyle Peyami Safa

 


İkinci Oturum (13.30-14.45)

Moderatör: Çimen Günay Erkol Erol Üyepazarcı Peyami Safa’nın Gazeteciliği Didem Ardalı Büyükarman Peyami Safa’da Yer Değiştiren Kimlikler Banu Öztürk Peyami’nin Cingöz’ü: Arsène Lupin ile Birlikte ve Karşı Karşıya

 


Üçüncü Oturum: 15.00-16.15

Moderatör: Didem Ardalı Büyükarman Süreyya Elif Aksoy Yalnızız’da Trajedi, Mit ve Ütopya Kesişimi Seda Yücekurt Ünlü Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nun Kapanışları Erol Köroğlu Zaman Kaçığı: Fatih-Harbiye’de Bir Gerçekçilik Sorunu Olarak Yanlış Batılılaşma

 


Dördüncü Oturum: (16.30-17.15)

Moderatör: Çilem Tercüman Serdar Soydan Server Bedi’nin Hasta Kadınları Çimen Günay Erkol Zıpçıktılar ve Toplumsal Değişim Tülin Ural Peyami Safa’dan Server Bedi’ye, Muhafazakârdan Moderne, Cumbadan Rumbaya


Kapanış Konuşması (17.15-17.40)
 Seval Şahin Peyami Safa Külliyatı Bize Ne Söylüyor?

Düzenleyenler: Seval Şahin, Didem Ardalı Büyükarman, Banu Öztürk, Tülin Ural

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Karakarga Yayınları tarafından yayımlanan Koray Sarıdoğan’ın kaleme aldığı Yeraltı Kütüphanesi - 90’lar Türkiyesi’nde Altkültür: Rock, Dergi, Fanzin, Edebiyat adlı araştırma kitabı, rock müziğin 90’ların altkültürünü, müzik yayıncılığını, dergilerini, fanzinlerini, edebiyatını nasıl etkilediğini araştırıyor.

 

Kulis

''Alimlerin Yaşadığı Evde Kedi de Alim Olur''

ŞahaneBirKitap

Rumen düşünür E. M. Cioran, kendisiyle yapılan söyleşilerden mürekkep bir kitap olan Ezeli Mağlup’taki söyleşilerinden birinde, kendi yazma serüveni üzerine şunları söyler: “Eminim ki eğer kâğıtları karalamasaydım, uzun zaman önce kendimi öldürmüş olurdum.

Editörden

Çoktandır

Öylesine uzak ki bize

Afrika.

Hatıraları bile yaşamıyor artık

Tarih kitaplarının resmettiklerinden

Ve kanımıza karışan

Kanımızdan taşan şarkılardan başka

Şarkılar

Zenci diline yabancı

Ve hüzünlü kelimelerle söylenmiş.

Çoktandır

Öylesine uzak ki bize

Afrika.