Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Peyami Safa Sempozyumu Aynalı Geçit’teToplam oy: 9

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Peyami Safa için bir sempozyum düzenleniyor. Ötüken Yayınları desteğiyle 21 Aralık’ta düzenlenecek Peyami Safa Sempozyumu herkese açık ve katılım için rezervasyon gerekmiyor. Sempozyum Aynalı Geçit’te düzenlenecek.


Sempozyumun programı şöyle:

10.00-10.45 Açılış Konuşması Mehmet Tekin “Sözde Kızlar’dan Yalnızız’a Peyami Safa Romancılığı”

10.45-11.00 Ara 11.00-12.15

Birinci Oturum Moderatör: Süreyya Elif Aksoy Hasan Aksakal Avrupa’da Bir Başka Cevelan: Peyami Safa’nın Büyük Avrupa Anketi’nde Oksidentalizm Hasan Turgut Peyami Safa Metinlerinde Ulusal Alegori Barış Özkul Gazeteci Kimliğiyle Peyami Safa

 


İkinci Oturum (13.30-14.45)

Moderatör: Çimen Günay Erkol Erol Üyepazarcı Peyami Safa’nın Gazeteciliği Didem Ardalı Büyükarman Peyami Safa’da Yer Değiştiren Kimlikler Banu Öztürk Peyami’nin Cingöz’ü: Arsène Lupin ile Birlikte ve Karşı Karşıya

 


Üçüncü Oturum: 15.00-16.15

Moderatör: Didem Ardalı Büyükarman Süreyya Elif Aksoy Yalnızız’da Trajedi, Mit ve Ütopya Kesişimi Seda Yücekurt Ünlü Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nun Kapanışları Erol Köroğlu Zaman Kaçığı: Fatih-Harbiye’de Bir Gerçekçilik Sorunu Olarak Yanlış Batılılaşma

 


Dördüncü Oturum: (16.30-17.15)

Moderatör: Çilem Tercüman Serdar Soydan Server Bedi’nin Hasta Kadınları Çimen Günay Erkol Zıpçıktılar ve Toplumsal Değişim Tülin Ural Peyami Safa’dan Server Bedi’ye, Muhafazakârdan Moderne, Cumbadan Rumbaya


Kapanış Konuşması (17.15-17.40)
 Seval Şahin Peyami Safa Külliyatı Bize Ne Söylüyor?

Düzenleyenler: Seval Şahin, Didem Ardalı Büyükarman, Banu Öztürk, Tülin Ural

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Koronovirüs ile birlikte dünya çapında yaşanan sosyal izolasyon ve karantina uygulamaları pek çok sektörü zor duruma sokuyor. Dünya çapında pek çok sektör kısa ya da uzun vadeli olarak programlarını, hedeflerini, müşteriyle olan iletişimlerini değiştiriyor, yeniden gözden geçiriyor. Yayıncılık sektörü de bu değişimin içinde.

Anadolu Üniversitesi (AÜ), Türkiye kültürünün klasikleşmiş edebiyat eserlerini dijital ortama aktarıp, ücretsiz olarak okuyucularla paylaşıyor. 150 yıllık süreci kapsayan Türk roman tarihi üzerine yürütülen çalışmalar kapsamında, eserler özgün halleri korunarak ayrıntılı bir sözlük eşliğinde Latin harflerine aktarılmış olarak paylaşılıyor.

İstanbul Üniversitesi, dünyanın en zengin görsel arşivlerinden biri olan Sultan II. Abdülhamid Han’ın Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nu dijital ortamda araştırmacıların kullanımına sunarak tarihe ışık tutuyor. Dijital erişime açılan 918 albüm içinde yer alan 36 bin 585 kare fotoğraf, kültürel mirasın korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağlıyor.

Animasyon sanatının en büyük ustalarından Hayao Miyazaki’nin yaratım sürecine odaklanan “10 Years with Hayao Miyazaki” belgeseli, çevrimiçi ortamda ücretsiz erişime açıldı.

J.K. Rowling, Koronavirüs günlerinde ev izolasyonunda olanlar için Harry Potter at Home adlı hizmeti başlattı. Ücretsiz sesli kitaplar, videolar ve özlenen Hogwarts günlerinden tadımlık kareler! Dünyaca ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, Koronavirüs nedeniyle evde kalmak zorunda olan okurları için yepyeni bir dijital hizmeti yürürlüğe koydu.

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta