Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Peyami Safa Sempozyumu Aynalı Geçit’teToplam oy: 13

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Peyami Safa için bir sempozyum düzenleniyor. Ötüken Yayınları desteğiyle 21 Aralık’ta düzenlenecek Peyami Safa Sempozyumu herkese açık ve katılım için rezervasyon gerekmiyor. Sempozyum Aynalı Geçit’te düzenlenecek.


Sempozyumun programı şöyle:

10.00-10.45 Açılış Konuşması Mehmet Tekin “Sözde Kızlar’dan Yalnızız’a Peyami Safa Romancılığı”

10.45-11.00 Ara 11.00-12.15

Birinci Oturum Moderatör: Süreyya Elif Aksoy Hasan Aksakal Avrupa’da Bir Başka Cevelan: Peyami Safa’nın Büyük Avrupa Anketi’nde Oksidentalizm Hasan Turgut Peyami Safa Metinlerinde Ulusal Alegori Barış Özkul Gazeteci Kimliğiyle Peyami Safa

 


İkinci Oturum (13.30-14.45)

Moderatör: Çimen Günay Erkol Erol Üyepazarcı Peyami Safa’nın Gazeteciliği Didem Ardalı Büyükarman Peyami Safa’da Yer Değiştiren Kimlikler Banu Öztürk Peyami’nin Cingöz’ü: Arsène Lupin ile Birlikte ve Karşı Karşıya

 


Üçüncü Oturum: 15.00-16.15

Moderatör: Didem Ardalı Büyükarman Süreyya Elif Aksoy Yalnızız’da Trajedi, Mit ve Ütopya Kesişimi Seda Yücekurt Ünlü Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nun Kapanışları Erol Köroğlu Zaman Kaçığı: Fatih-Harbiye’de Bir Gerçekçilik Sorunu Olarak Yanlış Batılılaşma

 


Dördüncü Oturum: (16.30-17.15)

Moderatör: Çilem Tercüman Serdar Soydan Server Bedi’nin Hasta Kadınları Çimen Günay Erkol Zıpçıktılar ve Toplumsal Değişim Tülin Ural Peyami Safa’dan Server Bedi’ye, Muhafazakârdan Moderne, Cumbadan Rumbaya


Kapanış Konuşması (17.15-17.40)
 Seval Şahin Peyami Safa Külliyatı Bize Ne Söylüyor?

Düzenleyenler: Seval Şahin, Didem Ardalı Büyükarman, Banu Öztürk, Tülin Ural

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Ailesi tarafından yazar, şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu adına 1986 yılından beri düzenlenen şiir ödülü, salgından dolayı bir yıl ertelendi. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü için aday yapıt alınmayacak ve ödül verilmeyecek. Ödül, aradan geçen iki yılda (2020 ve 2021) çıkan kitaplar ve hazırlanan dosyalar üzerinden 2022’de yeniden verilmeye başlanacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Hayatımız Kitap programının bugün online olarak yayınlanacak dördüncü bölümünde Metin Celal'in konuğu yazar ve yayıncı Mine Soysal olacak! Programda ülkemizde yayıncılığı, çocuk yayıncılığının sorunlarını, çözüm yollarını, Soysal'ın yayıncılığını ve yazarlığını konuşulacak.

 

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe (Bugün)

Saat: 21:00-21:45 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından iki ayda bir yayımlanacak olan Olağan Hikâye, ilk sayısında “Gerçekliği Yeniden Düşünmek” dosyasıyla yayımlandı.  Hakikat, kurmaca ve zaman ilişkisi üzerinden gerçekliğin hikâyedeki günümüz yansımalarının izini süren yazılarda, bu alanda usta kalemlerin imzası var.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.