Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Şair Hasan Hüseyin'in evi artık 'Şairlerevi'Toplam oy: 633

1984'te hayatını kaybeden şair Hasan Hüseyin Korkmazgil'in Sivas'ın Gürün ilçesinde doğup büyüdüğü ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla ''Şairlerevi'' olarak düzenlenmek üzere onarıldı.

Gürün Kaymakamı Davut Gül, ntvmsnbc'ye yaptığı açıklamada, şair Korkmazgil'in 1927 yılında Kurultay Mahallesi Bayırbağ Sokak'taki evde dünyaya geldiğini söyledi.

Şairin doğup büyüdüğü bu ev ile yanındaki arsanın kamu yararı gözetilerek kamulaştırıldığını, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın özel gayretleri ve Müsteşar İsmet Yılmaz'ın destekleriyle evin restore edildiğini ifade eden Kaymakam Gül, şunları söyledi:

''Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay ve bakanlık müsteşarı, hemşehrimiz İsmet Yılmaz konuyu yakinen takip etmektedirler. Bakan beyin özel ilgileriyle 40 bin TL ödenek tahsis edildi, kerpiç olan ev onarıldı. Harabe halden kurtarılan ev, aslına uygun olarak kerpiç ve ahşap malzemelerle düzenlendi. Bundan sonra bahçe ve çevre düzenlemeleri yapılacak. Bu arada şairin ailesi ve dostlarıyla irtibata geçtik, şairin hatırasını yaşatmak amacıyla eşyalarını, fotoğraflarını toparlayarak burada sergileyeceğiz. Ayrıca kültürel çalışmaların yapılacağı bir mekan olarak da düşünülen ev ve bahçesi, harap haldeki vaziyetten kurtarılarak kültürümüze kazandırılmıştır.

(ntvmsnbc'den)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Dünyanın en büyük kültürel ve sosyal etkinliklerinin başında gelen Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla açıldı. Sektörün buluşma noktası olarak değerlendirilen fuarda dünyaca ünlü yazarlar, çok satan büyük isimler, yayıncılar, gazeteciler, yazar menajerleri, edebiyat ajanları, edebiyat dünyasının büyük isimleri ve edebiyat tutkunları bir araya geliyor.

Hollywood’un büyük ismi Quentin Tarantino geçtiğimiz ay vizyona giren 9. filmi Once Upon a Time in Hollywood üzerine konuştuğu bir söyleşide, şu sıralar bir roman üzerine çalıştığını söyledi. 10. filmiyle yönetmenliğe veda edeceğini açıklayan yönetmen şimdilik yeni bir film üzerine çalışmayı rafa kaldırmış durumda.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.