Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Şair Hasan Hüseyin'in evi artık 'Şairlerevi'Toplam oy: 679

1984'te hayatını kaybeden şair Hasan Hüseyin Korkmazgil'in Sivas'ın Gürün ilçesinde doğup büyüdüğü ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla ''Şairlerevi'' olarak düzenlenmek üzere onarıldı.

Gürün Kaymakamı Davut Gül, ntvmsnbc'ye yaptığı açıklamada, şair Korkmazgil'in 1927 yılında Kurultay Mahallesi Bayırbağ Sokak'taki evde dünyaya geldiğini söyledi.

Şairin doğup büyüdüğü bu ev ile yanındaki arsanın kamu yararı gözetilerek kamulaştırıldığını, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın özel gayretleri ve Müsteşar İsmet Yılmaz'ın destekleriyle evin restore edildiğini ifade eden Kaymakam Gül, şunları söyledi:

''Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay ve bakanlık müsteşarı, hemşehrimiz İsmet Yılmaz konuyu yakinen takip etmektedirler. Bakan beyin özel ilgileriyle 40 bin TL ödenek tahsis edildi, kerpiç olan ev onarıldı. Harabe halden kurtarılan ev, aslına uygun olarak kerpiç ve ahşap malzemelerle düzenlendi. Bundan sonra bahçe ve çevre düzenlemeleri yapılacak. Bu arada şairin ailesi ve dostlarıyla irtibata geçtik, şairin hatırasını yaşatmak amacıyla eşyalarını, fotoğraflarını toparlayarak burada sergileyeceğiz. Ayrıca kültürel çalışmaların yapılacağı bir mekan olarak da düşünülen ev ve bahçesi, harap haldeki vaziyetten kurtarılarak kültürümüze kazandırılmıştır.

(ntvmsnbc'den)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1949-1950 yıllarında şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış edebiyat dergisi Yaprak’ın tüm sayıları erişime açıldı. 15 günde bir yayımlanan 28 sayılık dergi, 1 Ocak 1949 – 1 Haziran 1950 arasında Ankara’da basıldı. İlk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan dergide Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserleri yayımlandı.

SALT, geçtiğimiz günlerde Tek ve Çok sergisi için hazırlanan, “Türkiye’nin büyücek bir şehrindeki bu hayalî apartman dairesinin” kesitini güncelleyerek çevrimiçi erişime açtı.Tek ve Çok, SALT’ın 80’ler sergilerinden biri olarak Eylül 2016’da SALT Galata’da açılmıştı.

Haruki Murakami’nin müziğe olan ilgisini bilmeyenimiz yok. Çocukluğundan beri müzikle bağı çok kuvvetli olan yazar hayli geniş bir müzik arşivinin de sahibi. Yazar 10 bini aşkın plaktan oluşan koleksiyonuyla Tokyo FM için 22 Mayıs Cuma günü özel bir yayın yapacak. Yazar aynı zamanda hayranlarından gelen soruları da yanıtlayacak.

Arter’in düzenlediği çevrimiçi rehberli turlar Haziran ayında da her Cuma saat 18:30’da gerçekleşecek.

Sinema odaklı internet sitesi World of Reel’de gerçekleştirilen bir ankete göre, 1990’lı yılların en iyi 40 filmi belli oldu. Ankete sinema dünyasından pek çok kayda değer isim katıldı. Toplamda 175 farklı kişinin oy kullandığı listenin zirvesinde usta yönetmen Martin Scorsese’nin Goodfellas adlı kült yapımı yer aldı. Listede ikinci sırada ise Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction’ı var.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.