Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

"Sansür, sistematik bir devlet politikası"Toplam oy: 554

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP), Türkiye’de basında sansürün kaldırılışının 102. yılında bir basın açıklaması yaptı. 38 gazeteci ve yazarın halen cezaevlerinde tutuklu bulunulduğunun altı çizilen açıklamada "102 yıl boyunca basına, düşünce ve ifade özgürlüğüne, gazeteci ve yazarlara yönelik sansürcü saldırılar, gündelik yaşamın bir parçası oldu" ifadelerine yer veriliyor.

86 YAZAR ÖLDÜRÜLDÜ

"Yaşananlar, sansürün kaldırıldığı yalanını çarpıcı biçimde gözler önüne serdi. Sansürün asıl amacının, temel insan haklarından olan düşünce ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmak olduğu gerçeği göz önüne alındığında sansürcülerin başarılı olamadığı da bir gerçektir. Ancak bu çok ağır bedeller karşılığında oldu" denilen açıklamada, sansürün kaldırıldığı tarih olarak lanse edilen 24 Temmuz 1908’den bugüne dek Hasan Fehmi, Uğur Mumcu, Musa Anter, Çetin Emeç, Metin Göktepe, Hrant Dink’in de aralarında olduğu 86 gazeteci ve yazarın öldürüldüğü, 19’unun ise gözaltında kaybedildiğine dikkat çekiliyor.

38 GAZETECİ VE YAZAR HÂLÂ TUTUKLU

TGDP'nin saptamasına göre halen, aralarında Atılım gazetesi genel yayın yönetmeni İbrahim Çiçek, Özgür Radyo genel yayın koordinatörü Füsun Erdoğan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Şırnak muhabiri Behdin Tunç, Aram Yayınları sahibi Bedri Adanır, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü Erol Zavar, Yürüyüş dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü Metin Bulut’un da bulunduğu 9’u yazı işleri müdürü 38 gazeteci ve yazar tutuklu.

Bu topraklarda sansürün, sistematik olarak uygulanagelen bir devlet politikası olarak hep yürürlükte kaldığının öne sürüldüğü açıklamada düşüncelerinden dolayı 17 yıl hapis yatan Türk aydını, yazar İsmail Beşikçi'ye ve gazetede yayımlanan 7 ayrı yazısından dolayı 60 yıla varan hapis cezası istenen Radikal gazetesi muhabiri İsmail Saymaz'a yapılan uygulamanın yanlışlığına da dikkat çekiliyor.

"SANSÜRCÜ DÜZENLEMELER İPTAL EDİLMELİ"

"Sansürün kaldırılmasının, düşünce ve ifade özgürlüğünün, basının özgürleşmesinin birinci şartı, sansürcü zihniyetin, devletin sistematik olarak uyguladığı resmi devlet politikasına son verilmesi; başta Terörle Mücadele Yasası, 301 olmak üzere sansürcü yasal düzenlemelerin iptal edilmesidir" ifadelerinin yer bulduğu açıklama, kimi devrimci, sosyalist gazete ve dergiler, gazeteci ve yazarlar ile sanatçıların sistematik olarak sansür saldırısına uğradığına; Günlük gazetesi, Azadiya Welat gazetesi, Atılım gazetesi, İşçi-Köylü gazetesi, Devrimci Demokrasi gazetesi,Yürüyüş dergisi, Kızıl Bayrak dergisi ve Özgür Halk Dergisi'nin sıklıkla toplatıldığına, sahibi ve yazı işleri müdürleri hakkında yüzlerce yıla varan hapis cezalarına değiniliyor. 

İSMAİL BEŞİKÇİ2YE DESTEK OLMAK İÇİN

TGDP ayrıca, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’nin yayın organı “Hukuk ve Toplum” dergisine yazdığı “Ulusların Kendi Geleceğini Tayin Hakkı ve Kürtler” başlıklı makalesinde “PKK propagandası yaptığı” iddiasıyla 8.5 yıl hapis istemiyle yargılanan İsmail Beşikçi'nin 28 Temmuz 2010, Çarşamba günü saat 09.10'da İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davasında, konuyla ilgili duyarlılık geliştiren herkesi Beşikçi'ye destek olmaya çağırıyor.

 

Ayrıntılı bilgi için: http://tutuklugazeteciler.blogspot.com/

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.