Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Tefrika roman yarışması başlıyorToplam oy: 972

Tefrika. net, Tefrika Roman Yarışması ile, Charles Dickens'tan Yaşar Kemal'e kadar birçok dünya yazarının ilk eserlerini yayınladıkları tefrika roman geleneğini tekrar yaşatmayı amaçlıyor.

 

Bütün Türk ve dünya yazarları davetli olduğu yarışma Kafekitap.com ve Yeşil Kalem Ödülleri'nin ortaklığında düzenleniyor.

Ne duruyorsun? Bir sayfa bile yazmış olsan gel! Hemen "tefrika et!" çağrısında bulunan Tefrika.net, yarışma için adaylarını bekliyor:

"Romanının daha birinci sayfasında mısın ve motivasyonun mu yok? Romanını bitirdin ve ne yapacağını bilmiyor musun?

Bu yarışma ile daha fazla yorulmadan, beklemeden kitabının okunması, değerlendirilmesi ve eleştirilmesi imkanlarına sahip oluyorsun.

Ne duruyorsun? Bir sayfa bile yazmış olsan gel! Hemen 'tefrika et!' "


 

 

Yarışmanın değerlendirme ilke ve kriterleri, katılımcıların ürünleriyle birlikte, 1 Mayıs günü, Tefrika.net'te açıklanacak.Yarışma koşulları ise şu şekilde:

 

Her yarışmacı gerçek ad veya rumuzuyla en çok bir tefrika ile yarışmaya katılabiliyor. Yarışanlar, rumuzlarının yanı sıra tefrika.net ile yaptıkları yazışmalarda gerçek adlarını kullanmak zorundalar.

 

Her yazar aynı gerçek ad veya rumuzla en çok bir tefrika ile yarışmaya katılabilir.

Yarışmanın süresi 3 aydır. (1 Mayıs - 1 Ağustos 2012)

Yarışanlar rumuzlarının yanı sıra tefrika.net ile yaptıkları yazışmalarda gerçek adlarını kulanmak zorundadırlar.

Yarışanlar, eserlerinin ilk bölümlerini göndererek bu eserin kendilerine yayın hakları açısından ait olduklarını, özgün bir çalışma olduklarını garanti ederler.

Yarışmada periyod süresi 1-15 gündür. Sonraki bölümün tefrika.net'e ulaşmasının gecikmesi durumunda yarışan ve eseri yayından kaldırılır.

Yorumcular, oyladıkları ve yorumladıkları eser ve yazarın yakını olmadıklarını garanti ederler.

Yarışmanın sonucu 3 ayın sonunda yorumlarla birlikte tefrika.net yayın komitesinin görüşleri sonrasında belirlenir.

Ödüle değer görülen eserler Kafekitap.com tarafından baskı ve elektronik kitap olarak yayınlanır.

Yarışanlar açık ad ve gizli rumuzlarla kendi eserlerini destekleyemez, destekletemezler. Sözkonusu durum gerçekleştiği anda yarışan diskalifiye edilir.

Eserlerin yayın hakları, ödül kazanıp yayınlanıncaya kadar eser sahiplerinin kontrolü ve sorumluluğundadır.

Tefrika.net, yarışanlarını noter kanalıyla açık ve adlarını onaylatarak eserlerini güvence altına almlarını salık verir.

Yarışma bitiminde, ödül kazanamayan ve övgüye değer görülen eserle tefrika.net sitesinde eser sahiplerinin izni dahilinde sonraki yarışmaya kadar yayında kalabilir.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.