Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı'nda tek çatı altında toplanıyor....Toplam oy: 681

Dünyanın en büyük kitap etkinliği Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılmasına yaklaşık bir ay kaldı. Çin'in onur konuğu olacağı ve 14-18 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuarda, Türkiye geçen yıllardaki çok parçalı görüntüden kurtuluyor. Zaman Gazetesi'nden ali Pektaş'ın haberine göre fuarda geçtiğimiz yıl ayrı stantlar açan İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ de bu yıl organizasyona dahil oldu ve çok yönlü işbirliğini içeren sivil kurumsal bir yapı oluşturuldu. Bu yılki organizasyonda dikkat çeken diğer bir konu da geçtiğimiz yıllarda eleştiri konusu olan yazarlar listesi. Fuara davet edilecek yazarların seçiminde, yurtdışında en az bir eserlerinin yayınlanmış olması ölçütü esas alındı. İsimler, 'klasikten çağdaşa, yerelden evrensele açılan bir bütünü oluşturacak şekilde' belirlendi. Bu objektif ölçütle, geçen yıllardaki tek taraflı liste yerine Türkiye'nin tümünü yansıtan, her görüşten yazarın yer aldığı daha objektif bir liste ortaya çıktı.

Türkiye fuarda, Ulusal Yürütme Komitesi tarafından hazırlanan Ulusal Stant ile temsil edilecek. 40 büyük yayıncının kitaplarının tanıtılacağı Frankfurt'ta, yirmiye yakın etkinlik düzenlenecek ve bu etkinliklere yaklaşık 35 yazar katılacak. Türkiye Ulusal Standı, bu yıl Salon 5.1'de 350 metrekare ve çocuk kitapları bölümünde 50 metrekare olmak üzere toplam 400 metrekarelik alanda kurulacak.

Yayıncıların seçiminde daha önce telif satışı yapmış olması, İngilizce veya Almanca tanıtım kataloğu bulunması, Türkçe dışında başka dillerde eser yayınlamış veya yayınlatmış olması gibi kriterler göz önünde bulunduruldu.

Frankfurt'a bu yıl, 15 yazar Ulusal Komite tarafından davet edildi.
Bunun dışında diğer kurumların davetlileri ve programda yer almayanlarla birlikte bu sayının 35 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Fuarda gerçekleştirilecek etkinlikler arasında İstanbul, Türk edebiyatında kadın, yayıncılık, çocuk edebiyatı yayıncılığı ve yazarlığı ile Çin ile bağlantılı bir panel yer alıyor. Bu etkinlikler dışında Mainz Üniversitesi Yabancı Diller bölümüne geçtiğimiz yıllarda "Her Ülkeye Türkiye Kitaplığı" projesi kapsamında çalışmaları tamamlanan Türkiye Kitaplığı'nın açılışı yapılacak.

Fuara katılacak yazarlardan bazıları :

İlber Ortaylı, Gül İrepoğlu, Nazan Bekiroğlu, Oya Baydar, Esmahan Akyol, Beşir Ayvazoğlu, İskender Pala, Deniz Kavukçuoğlu, Şebnem İşigüzel, Sadık Yalsızuçanlar, Enver Ercan, Ali Ural, Mevlana İdris Zengin, Gülten Dayıoğlu, Ayşe Kulin, Sibel Eraslan, Jaklin Çelik, Mario Levi, Mine Soysal, Melike Günyüz, Aytül Akal.

(Zaman Gazetesi)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1949-1950 yıllarında şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış edebiyat dergisi Yaprak’ın tüm sayıları erişime açıldı. 15 günde bir yayımlanan 28 sayılık dergi, 1 Ocak 1949 – 1 Haziran 1950 arasında Ankara’da basıldı. İlk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan dergide Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserleri yayımlandı.

SALT, geçtiğimiz günlerde Tek ve Çok sergisi için hazırlanan, “Türkiye’nin büyücek bir şehrindeki bu hayalî apartman dairesinin” kesitini güncelleyerek çevrimiçi erişime açtı.Tek ve Çok, SALT’ın 80’ler sergilerinden biri olarak Eylül 2016’da SALT Galata’da açılmıştı.

Haruki Murakami’nin müziğe olan ilgisini bilmeyenimiz yok. Çocukluğundan beri müzikle bağı çok kuvvetli olan yazar hayli geniş bir müzik arşivinin de sahibi. Yazar 10 bini aşkın plaktan oluşan koleksiyonuyla Tokyo FM için 22 Mayıs Cuma günü özel bir yayın yapacak. Yazar aynı zamanda hayranlarından gelen soruları da yanıtlayacak.

Arter’in düzenlediği çevrimiçi rehberli turlar Haziran ayında da her Cuma saat 18:30’da gerçekleşecek.

Sinema odaklı internet sitesi World of Reel’de gerçekleştirilen bir ankete göre, 1990’lı yılların en iyi 40 filmi belli oldu. Ankete sinema dünyasından pek çok kayda değer isim katıldı. Toplamda 175 farklı kişinin oy kullandığı listenin zirvesinde usta yönetmen Martin Scorsese’nin Goodfellas adlı kült yapımı yer aldı. Listede ikinci sırada ise Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction’ı var.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.