Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı'nda tek çatı altında toplanıyor....Toplam oy: 594

Dünyanın en büyük kitap etkinliği Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılmasına yaklaşık bir ay kaldı. Çin'in onur konuğu olacağı ve 14-18 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuarda, Türkiye geçen yıllardaki çok parçalı görüntüden kurtuluyor. Zaman Gazetesi'nden ali Pektaş'ın haberine göre fuarda geçtiğimiz yıl ayrı stantlar açan İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ de bu yıl organizasyona dahil oldu ve çok yönlü işbirliğini içeren sivil kurumsal bir yapı oluşturuldu. Bu yılki organizasyonda dikkat çeken diğer bir konu da geçtiğimiz yıllarda eleştiri konusu olan yazarlar listesi. Fuara davet edilecek yazarların seçiminde, yurtdışında en az bir eserlerinin yayınlanmış olması ölçütü esas alındı. İsimler, 'klasikten çağdaşa, yerelden evrensele açılan bir bütünü oluşturacak şekilde' belirlendi. Bu objektif ölçütle, geçen yıllardaki tek taraflı liste yerine Türkiye'nin tümünü yansıtan, her görüşten yazarın yer aldığı daha objektif bir liste ortaya çıktı.

Türkiye fuarda, Ulusal Yürütme Komitesi tarafından hazırlanan Ulusal Stant ile temsil edilecek. 40 büyük yayıncının kitaplarının tanıtılacağı Frankfurt'ta, yirmiye yakın etkinlik düzenlenecek ve bu etkinliklere yaklaşık 35 yazar katılacak. Türkiye Ulusal Standı, bu yıl Salon 5.1'de 350 metrekare ve çocuk kitapları bölümünde 50 metrekare olmak üzere toplam 400 metrekarelik alanda kurulacak.

Yayıncıların seçiminde daha önce telif satışı yapmış olması, İngilizce veya Almanca tanıtım kataloğu bulunması, Türkçe dışında başka dillerde eser yayınlamış veya yayınlatmış olması gibi kriterler göz önünde bulunduruldu.

Frankfurt'a bu yıl, 15 yazar Ulusal Komite tarafından davet edildi.
Bunun dışında diğer kurumların davetlileri ve programda yer almayanlarla birlikte bu sayının 35 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Fuarda gerçekleştirilecek etkinlikler arasında İstanbul, Türk edebiyatında kadın, yayıncılık, çocuk edebiyatı yayıncılığı ve yazarlığı ile Çin ile bağlantılı bir panel yer alıyor. Bu etkinlikler dışında Mainz Üniversitesi Yabancı Diller bölümüne geçtiğimiz yıllarda "Her Ülkeye Türkiye Kitaplığı" projesi kapsamında çalışmaları tamamlanan Türkiye Kitaplığı'nın açılışı yapılacak.

Fuara katılacak yazarlardan bazıları :

İlber Ortaylı, Gül İrepoğlu, Nazan Bekiroğlu, Oya Baydar, Esmahan Akyol, Beşir Ayvazoğlu, İskender Pala, Deniz Kavukçuoğlu, Şebnem İşigüzel, Sadık Yalsızuçanlar, Enver Ercan, Ali Ural, Mevlana İdris Zengin, Gülten Dayıoğlu, Ayşe Kulin, Sibel Eraslan, Jaklin Çelik, Mario Levi, Mine Soysal, Melike Günyüz, Aytül Akal.

(Zaman Gazetesi)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahipleri açıklandı. 2018 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, 2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne ise Avusturyalı yazar Peter Handke uygun görüldü. Nobel Edebiyat Ödülü, İsveç Akademisi’nde yaşanan skandallar nedeniyle 2018 yılında verilmemişti. Bu yıl hem 2018 hem de 2019 yılının ödülleri aynı anda açıklandı.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.