Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

TYB ödülleri açıklandıToplam oy: 691

Türkiye Yazarlar Birliği'nin seçtiği '2009 yılının yazar, fikir adamı ve sanatçıları'nı Genel Başkan İbrahim Ulvi Yavuz açıkladı. TYB Ankara binasında dün düzenlenen basın toplantısında birliğin genel başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, ödüllerin edebiyat ve sanat uzmanları arasında gerçekleştirilen anket çalışmaları sonucunda ve alanında tanınmış isimlerden oluşturulan özel komisyonların görüşleri alınarak belirlendiğini söyledi.

TYB'nin 2009 Ödülleri

    * Hikâye: Kesik Hava (Murat Yalçın)
    * Şiir: Meğer Aşk İmiş (Arif Dülger)
    * Roman: Korkma Ben Varım (Murat Menteş)
    * Deneme: Filmin Ağlanacak Yeri (Muhsin Macit)
    * Araştırma: Divan Şiiri Poetikası (Abdulkadir Erkal)
    * İnceleme: İkinci Meşrutiyet Dönemi Türk Hikâyesi (Nesime Ceyhan)
    * Edebi Tenkit: Bir Eleştirmen Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar (Mehmet Erdoğan)
    * Hatıra: Ali Emiri'nin İzinde (Mehmet Serhan Tayşi)
    * Tercüme: Goethe'nin Doğu Batı Divanı (Senail Özkan)
    * Biyografi: Ahmet Avni Konuk (Savaş Ş. Barkçin)
    * Halk Kültürü: Türküler Dile Geldi (Merdan Güven)

BASIN ÖDÜLLERİ

    * Kültür Sanat Sayfası: Milli Gazete Fikir: Abdurrahman Dilipak (Vakit Gazetesi)
    * Fıkra: Alper Görmüş (Taraf Gazetesi)
    * Karikatür: Ahmet Keskin (Cafcaf Dergisi)
    * Dergi: Mostar Dergisi Çocuk Yayıncılığı: Timaş Yayınları
    * Türk Müziği: Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu
    * Elektronik Yayıncılık: Poetikhars
    * TV Belgesel: Bilal Gökçınar (Hac Yolunda)
    * Sinema: Derviş Zaim (Nokta)
    * Radyo Programı: Saniye Öztürk, 'Bezm-i Cihan' (Burç FM)
    * Şehir Kitapları: Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
    * Kamu Yayıncılığı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ
    * Özel Yayıncılık: Kitap Yayınevi

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Ailesi tarafından yazar, şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu adına 1986 yılından beri düzenlenen şiir ödülü, salgından dolayı bir yıl ertelendi. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü için aday yapıt alınmayacak ve ödül verilmeyecek. Ödül, aradan geçen iki yılda (2020 ve 2021) çıkan kitaplar ve hazırlanan dosyalar üzerinden 2022’de yeniden verilmeye başlanacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Hayatımız Kitap programının bugün online olarak yayınlanacak dördüncü bölümünde Metin Celal'in konuğu yazar ve yayıncı Mine Soysal olacak! Programda ülkemizde yayıncılığı, çocuk yayıncılığının sorunlarını, çözüm yollarını, Soysal'ın yayıncılığını ve yazarlığını konuşulacak.

 

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe (Bugün)

Saat: 21:00-21:45 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından iki ayda bir yayımlanacak olan Olağan Hikâye, ilk sayısında “Gerçekliği Yeniden Düşünmek” dosyasıyla yayımlandı.  Hakikat, kurmaca ve zaman ilişkisi üzerinden gerçekliğin hikâyedeki günümüz yansımalarının izini süren yazılarda, bu alanda usta kalemlerin imzası var.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.