Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

TYB ödülleri açıklandıToplam oy: 835

Türkiye Yazarlar Birliği'nin seçtiği '2009 yılının yazar, fikir adamı ve sanatçıları'nı Genel Başkan İbrahim Ulvi Yavuz açıkladı. TYB Ankara binasında dün düzenlenen basın toplantısında birliğin genel başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, ödüllerin edebiyat ve sanat uzmanları arasında gerçekleştirilen anket çalışmaları sonucunda ve alanında tanınmış isimlerden oluşturulan özel komisyonların görüşleri alınarak belirlendiğini söyledi.

TYB'nin 2009 Ödülleri

    * Hikâye: Kesik Hava (Murat Yalçın)
    * Şiir: Meğer Aşk İmiş (Arif Dülger)
    * Roman: Korkma Ben Varım (Murat Menteş)
    * Deneme: Filmin Ağlanacak Yeri (Muhsin Macit)
    * Araştırma: Divan Şiiri Poetikası (Abdulkadir Erkal)
    * İnceleme: İkinci Meşrutiyet Dönemi Türk Hikâyesi (Nesime Ceyhan)
    * Edebi Tenkit: Bir Eleştirmen Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar (Mehmet Erdoğan)
    * Hatıra: Ali Emiri'nin İzinde (Mehmet Serhan Tayşi)
    * Tercüme: Goethe'nin Doğu Batı Divanı (Senail Özkan)
    * Biyografi: Ahmet Avni Konuk (Savaş Ş. Barkçin)
    * Halk Kültürü: Türküler Dile Geldi (Merdan Güven)

BASIN ÖDÜLLERİ

    * Kültür Sanat Sayfası: Milli Gazete Fikir: Abdurrahman Dilipak (Vakit Gazetesi)
    * Fıkra: Alper Görmüş (Taraf Gazetesi)
    * Karikatür: Ahmet Keskin (Cafcaf Dergisi)
    * Dergi: Mostar Dergisi Çocuk Yayıncılığı: Timaş Yayınları
    * Türk Müziği: Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu
    * Elektronik Yayıncılık: Poetikhars
    * TV Belgesel: Bilal Gökçınar (Hac Yolunda)
    * Sinema: Derviş Zaim (Nokta)
    * Radyo Programı: Saniye Öztürk, 'Bezm-i Cihan' (Burç FM)
    * Şehir Kitapları: Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
    * Kamu Yayıncılığı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ
    * Özel Yayıncılık: Kitap Yayınevi

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.