Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

WORD EXPRESS İstanbul'daToplam oy: 261

30 Ekim 2009'de Dostluk Treniyle Selanik'ten İstanbul'a gelen Word Express yazarları, burada geçirecekleri 5 günde tartışma ve çeviri atölyeleri yapacak, okumalar, film gösterimleri düzenleyecek, İstanbul Kitap Fuarı'na ve bu yıl ilki düzenlenen İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali'ne katılacaklar.

Word Express projesi ile Türkiye, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Hırvatistan, İsrail, Karadağ, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan'dan elliden fazla yazar ve çevirmen bölgenin kültürel, sosyal ve siyasi mirasını keşfetme ve katılımcı ülkelerden gelen diğer yazarlarla tanışma ve eserlerini paylaşma ve kazandıkları birlikte çalışma alışkanlığı ile yeni işbirlikleri geliştirme fırsatı buluyor. Word Express edebiyat yolculuğunda Efe Duyan, Barış Müstecaplıoğlu, Gökçenur Ç., Jaklin Çelik ve Yaprak Öz temsil ediyor.

Word Express şair ve yazarları, İstanbul Kitap Fuarı'nda (3 Kasım, Saat:13:00 Uluslararası Salon), Yerebatan Sarayı'nda (1 Kasım, Saat
18:30) ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde (1 Kasım, Saat 14:00) İstanbullulara eserlerini sunacak.

İSTANBUL ETKİNLİKLERİ

Word Express Şiir Okuması ve Film Gösterimi Nazım Hikmek Kültür Merkezi-KADIKÖY
1 Kasım 2009 , Saat: 14.00
Netalie Braun (İsrail), Raman Mundair (Birleşik Krallık,UK), Adisa Basic (Bosna Hersek), Claudiu Komartin(Romanya), Aleksandra Dimitrova(Makedonya), Ivan Hristov (Bulgaristan), Yaprak Öz (Türkiye)

Word Express Şiir Gecesi
Yerebatan Sarayı - SULTANAHMET
1 Kasım 2009, Saat : 18:30
Anahit Hayrapetyan(Ermenistan), Katerina Iliopoulou(Yunanistan), Marko Pogacar (Hırvatistan), Adela Greceanu (Romanya), Milan Dobricic (Sırbistan), Uri Hollander (İsrail), Gokçenur Ç. (Türkiye), Efe Duyan
(Türkiye)

Tüyap Word Express Okuması
Tüyap Uluslararası Salonu, Forum Alanı
3 Kasım 2009, Saat: 13:00
Owen Martell (Birleşik Krallık, UK), Chris Chryssopoulos (Yunanistan), Ognjen Spahic (Karadağ), Mima Simic (Hırvatistan), Mirt Komel(Slovenya), Igor Isakovski (Makedonya), Jaklin Çelik (Türkiye), Bariış Müstecaplıoğlu( Türkiye), Anahit Hayrapetyan (Ermenistan).

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 

Yuval Noah Harari'nin 70 bin yıl öncesinden başlayarak Homo Sapiens türünün nasıl diğer türler arasından sıyrılıp yeryüzüne hakim olduğunu anlatan kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, hiç kuşkusuz kürsel bir fenomen haline geldi.

Yunanistan'da bulunan Olympia Antik Kenti'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık üç yıl süren kazılarda, hem arkeologları hem de edebiyat tarihçilerini ilgilendiren bir kil tablet keşfedildi. BBC'nin haberine göre, tabletin üzerine kazılı olan 13 satır, Homeros'un destanı Odysseia'ya ait.

 

Dijital yayın platformu Hulu, Stephen King külliyatına saygı duruşunda bulunan yeni bir diziyle heyecan yarattı. Yapımcılığını J.J. Abrams ve Stephen King’in üstlendiği Castle Rock adlı dizide King’in sevilen pek çok karakterinin yolları psikolojik gerilim türündeki özgün bir hikayeyle kesişecek.

 

Robert Galbraith ismi size tanıdık geldi mi? Pegasus Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan Cormoran Strike serisinin yazarı olan bu şahıs J.K. Rowling'den başkası değil aslına bakarsanız!

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.