Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

WORD EXPRESS İstanbul'daToplam oy: 489

30 Ekim 2009'de Dostluk Treniyle Selanik'ten İstanbul'a gelen Word Express yazarları, burada geçirecekleri 5 günde tartışma ve çeviri atölyeleri yapacak, okumalar, film gösterimleri düzenleyecek, İstanbul Kitap Fuarı'na ve bu yıl ilki düzenlenen İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali'ne katılacaklar.

Word Express projesi ile Türkiye, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Hırvatistan, İsrail, Karadağ, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan'dan elliden fazla yazar ve çevirmen bölgenin kültürel, sosyal ve siyasi mirasını keşfetme ve katılımcı ülkelerden gelen diğer yazarlarla tanışma ve eserlerini paylaşma ve kazandıkları birlikte çalışma alışkanlığı ile yeni işbirlikleri geliştirme fırsatı buluyor. Word Express edebiyat yolculuğunda Efe Duyan, Barış Müstecaplıoğlu, Gökçenur Ç., Jaklin Çelik ve Yaprak Öz temsil ediyor.

Word Express şair ve yazarları, İstanbul Kitap Fuarı'nda (3 Kasım, Saat:13:00 Uluslararası Salon), Yerebatan Sarayı'nda (1 Kasım, Saat
18:30) ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde (1 Kasım, Saat 14:00) İstanbullulara eserlerini sunacak.

İSTANBUL ETKİNLİKLERİ

Word Express Şiir Okuması ve Film Gösterimi Nazım Hikmek Kültür Merkezi-KADIKÖY
1 Kasım 2009 , Saat: 14.00
Netalie Braun (İsrail), Raman Mundair (Birleşik Krallık,UK), Adisa Basic (Bosna Hersek), Claudiu Komartin(Romanya), Aleksandra Dimitrova(Makedonya), Ivan Hristov (Bulgaristan), Yaprak Öz (Türkiye)

Word Express Şiir Gecesi
Yerebatan Sarayı - SULTANAHMET
1 Kasım 2009, Saat : 18:30
Anahit Hayrapetyan(Ermenistan), Katerina Iliopoulou(Yunanistan), Marko Pogacar (Hırvatistan), Adela Greceanu (Romanya), Milan Dobricic (Sırbistan), Uri Hollander (İsrail), Gokçenur Ç. (Türkiye), Efe Duyan
(Türkiye)

Tüyap Word Express Okuması
Tüyap Uluslararası Salonu, Forum Alanı
3 Kasım 2009, Saat: 13:00
Owen Martell (Birleşik Krallık, UK), Chris Chryssopoulos (Yunanistan), Ognjen Spahic (Karadağ), Mima Simic (Hırvatistan), Mirt Komel(Slovenya), Igor Isakovski (Makedonya), Jaklin Çelik (Türkiye), Bariış Müstecaplıoğlu( Türkiye), Anahit Hayrapetyan (Ermenistan).

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1949-1950 yıllarında şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış edebiyat dergisi Yaprak’ın tüm sayıları erişime açıldı. 15 günde bir yayımlanan 28 sayılık dergi, 1 Ocak 1949 – 1 Haziran 1950 arasında Ankara’da basıldı. İlk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan dergide Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserleri yayımlandı.

SALT, geçtiğimiz günlerde Tek ve Çok sergisi için hazırlanan, “Türkiye’nin büyücek bir şehrindeki bu hayalî apartman dairesinin” kesitini güncelleyerek çevrimiçi erişime açtı.Tek ve Çok, SALT’ın 80’ler sergilerinden biri olarak Eylül 2016’da SALT Galata’da açılmıştı.

Haruki Murakami’nin müziğe olan ilgisini bilmeyenimiz yok. Çocukluğundan beri müzikle bağı çok kuvvetli olan yazar hayli geniş bir müzik arşivinin de sahibi. Yazar 10 bini aşkın plaktan oluşan koleksiyonuyla Tokyo FM için 22 Mayıs Cuma günü özel bir yayın yapacak. Yazar aynı zamanda hayranlarından gelen soruları da yanıtlayacak.

Arter’in düzenlediği çevrimiçi rehberli turlar Haziran ayında da her Cuma saat 18:30’da gerçekleşecek.

Sinema odaklı internet sitesi World of Reel’de gerçekleştirilen bir ankete göre, 1990’lı yılların en iyi 40 filmi belli oldu. Ankete sinema dünyasından pek çok kayda değer isim katıldı. Toplamda 175 farklı kişinin oy kullandığı listenin zirvesinde usta yönetmen Martin Scorsese’nin Goodfellas adlı kült yapımı yer aldı. Listede ikinci sırada ise Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction’ı var.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.