Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

			


Asimetri
Toplam oy: 5

New York Times başta olmak üzere pek çok farklı seçkide 2018'in en iyileri arasında kendine yer bulan ve pek çok eleştirmen tarafından "edebi bir fenomen" olarak yorumlanan Asimetri, gençlik-yaşlılık, eşitlik-adaletsizlik, Batı-Orta Doğu gibi asimetriler arasında gücün nasıl keskinleştiğini birbiriyle alakasız iki öyküyle anlatmayı başarmış bir roman. Kitabın yazarı Lisa Halliday 2017 Whiting Ödülü sahibi.

 

Lisa Halliday
Çev: Begüm Kovulmaz
DOMİNGO YAYINEVİBu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Söyleşi

Melike Yıldırım: Bazı kitaplar isimleriyle öylesine bütünleşirler ki sanki o kitabı başka hiçbir isim öylesine doğru bir şekilde anlatamaz gibi gelir.

ŞahaneBirKitap

Svetlana Aleksiyeviç, "yepyeni bir edebi tür" olarak tanımlanan, uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla 2015 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Editörden

Her ne kadar kitabın 5000 yıllık serüveni desek de, birçok iyi okur için kitabın tarihi, kendi serüveniyle birlikte ilerlemiştir aslında. Bizi kitaplara çeken şey, biraz da kendimizden dışarı çıkmak isteğidir. Okuduğumuz her macera, her tez ya da antitez, kitapla bizim aramızdaki gizemli bir sözleşme gibidir. Bu anlamda okumak soylu bir eylemdir de.