Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			


Kırtasiye Dükkanı
Toplam oy: 8

Kırtasiye Dükkânı, 1953’ün İran’ında başlayan ve 2013’ün ABD’sine kadar uzanan bir aşk romanı… Roya Kayhani ve Bahman Aslan, 1953 yılında Tahran’daki bir kırtasiye dükkânında karşılaşırlar; ikisi de 17 yaşındadır. Mevlâna’nın şiirlerine düşkün ve demokratik bir İran arzusuyla tutuşan coşkulu bir genç olan Bahman ile edebiyat düşkünü Roya’nın yolları İran’daki darbe ile Amerika’da yeniden kesişene kadar ayrı düşer. Aşkın merkezinde olduğu eser, tarihi gerçekler ile de okuru yüzleştiriyor.

KIRTASIYE DÜKKÂNI
Marjan Kamali
ÇEV: Çiğdem Banguoğlu Aka
REMZI KITABEVI


Bu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.