Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			


İletişim Yayınevi

Matematik Oyunları
Toplam oy: 494

Matematik Oyunları serisi, matematiğin temel kavramlarını gündelik hayata uyarlanmış oyunlarla anlatıyor ve çocukların matematiksel algılarının gelişimine katkı sağlıyor.

Matematik, gündelik hayatın sürdürülmesi için olmazsa olmaz bir araç olduğu kadar teknolojinin son hızla ilerlediği çağımızda, var olan sistemin anlamlandırılması ve üzerine yeni bir şeyler eklenebilmesi için kullanılan en temel bilgi türü. Ancak, soyut bir alan olması, matematik eğitiminin “tekrarlama ve ezber” pratiklerine dayandırılmasını da beraberinde getiriyor. Oysa farklı yaklaşımlarla, çocuğun somut bağlantılar kurararak, konusunu öncelikle algılamasını, yaşayarak öğrenmesini amaçlayan öğretme teknikleri de uygulanmıyor değil. İletişim Yayınları tarafından yayımlanan ve güncelliğiyle öne çıkan  Popüler Bilim Kitapları dizisine eklemlenen ve dört kitaptan oluşan Matematik Oyunları da böyle bir seri.

Serinin, ilkokul çocuklarına hitap eden kitaplarında, Türk eğitim müfredatı içinde de yer alan temel matematik kavramlarına yer verilmiş. Tek başına veya aileleri ve arkadaşlarıyla hazırlayabilecekleri oyunlarla, çocukların bu matematiksel olguları gündelik hayatları, çevreleri, nesneler ve hatta kendi bedenleriyle bağlantı kurarak algılamaları amaçlanıyor. Zorluk derecelerine göre sınıflandırılmış olan etkinlikler, “adım adım talimatlarla” en ince ayrıntısına kadar (görsellerle de desteklenerek) yönlendiriliyor. Ayrıca, kitapların sonlarına, “takılınca bakılabilecek” bilgilendirici tablolar eklenmiş.

Çocuklar, Tam Sayılar, Kesirler’deki oyunlarla dört işlemi ve kesirleri kavrayabilir; Örüntüler, Kümeler’deki oyunlarla sayı örüntülerinin ne olduğunu kavrayarak dört işlem pratiğini geliştirebilir ve  kümelerle kategori oluşturmayı öğrenebilir; Şekiller, Yer Bulma ve Konum Belirleme’deki oyunlarla iki ve üç boyutlu şekilleri kavrayabilir ve pusula ve haritaların sırrını çözebilir, Uzunluk, Alan ve Hacim Hesapları, Ağırlık ve  Zaman Ölçüleri’ndeki oyunlarla ise, ölçme ve hesaplama yetilerini geliştirebilirler. Daha önemlisi bu kitapların sunduğu yöntemle, ellerindeki bilgiyi farklı durumlara adapte ederek kullanabilirler.Bu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.