Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap


Yazarlar


Mehmet Onur Doğan

1979 doğumlu. ODTÜ'de Sosyoloji okudu, üniversiteyi yarıda bıraktı. Editör ve çevirmen olarak çalışıyor. Sel Yayıncılık’ta DüşünSel dizisinin editörlüğünü yapıyor.

Tüm Yazıları

 

Orhan Pamuk’un, Harvard Üniversitesi’nde verdiği derslerin notlarından oluşan ve geçen yıl Harvard Üniversitesi Yayınları tarafından kitaplaştırılan The Naive and Sentimental Novelist (Naif ve Duygusal Romancı) adlı kitabı, İngiliz Guardian gazetesinde sert bir dille eleştirildi.

 

Bir yazar, yazdığı romanı televizyonda izlerken ne hisseder? Michel Faber,  BBC tarafından Günahkar Kırmızı Masum Beyaz (The Crimson Petal and the White) isimli romanından televizyona uyarlanan diziyi izledikten sonra hislerini kaleme aldı. 

 

Aslına bakarsanız, irili ufaklı internet yasaklarına tam alışmaya, bunların etrafından dolaşmanın yollarını tanımaya başlıyorduk ki; internet söz konusu olduğunda ancak traji-komik bir hal alabilen sansür çabası, “hassas” bir noktaya değdi: Blogspot’a...

 

Amerikan Kütüphane Derneği (American Library Association – ALA) “2010 En Çok İtiraz Edilen Kitaplar Listesi”ni, başka bir deyişle Amerika'nın 'hassas vatandaş'larını rahatsız eden kitaplar listesini açıkladı.

William Burroughs’un Yumuşak Makine’sine karşı açılan bu anlamsız dava ve gerekçe olarak gösterilen Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun raporu gündeme düştüğünden beri söylenebilecek pek çok şey söylendi aslında. En başta Sel Yayıncılık’ın açıklaması davanın muhteviyatına ilişkin yeterince şey söylüyordu zaten.

Ölüm Pornosu davası 30 Eylül Dünya Çeviri Günü'nde açıldı, Yumuşak Makine davasının ikinci duruşması ise 11 Ekim'de. Dergimizin Temmuz sayısı dosyasında davaların açılmasında etkili bir rol oynayan T.C. Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'na yer vermiştik. Bir anlamda yayıncı ve çevirmenlerinin hapsinin istendiği iddianamelerin hazırlandığı kurula tekrar göz atalım istedik.

Klişe bir giriş cümlesi ile başlayalım: Kitap fuarlarının tarihi neredeyse basılı kitapların tarihi kadar eski; kitaplar matbaadan çıkar çıkmaz fuar alanına taşınmış. Gutenberg’in matbaayı keşfettiği Mainz şehrinin yanı başındaki Frankfurt’ta, henüz internet yokken de bilginin paylaşılmaya meyilli olmasından olsa gerek, 15.

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun verdiği rapora dayandırılarak William Burroughs'un yazdığı ve Süha Sertabiboğlu tarafından dilimize çevrilen Yumuşak Makine adlı kitabın üçüncü duruşması bugün (1 Aralık Perşembe günü) saat 10:30’da Çağlayan Adliyesi 2.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.