Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap


Yazarlar


Mehmet İnhan

1958 yılında Milano'da doğdu, Boğaziçi Üniversite'sinde elektronik mühendisliği ve ekonomi okudu. Viyana'da ekonomi doktora eğitimi süresince Cumhuriyet gazetesi muhabirliği yaptı, Institute of Advanced Studies, OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu gibi kuruluşlarda çalıştıktan sonra Türkiye'ye döndü. Çoğunlukla teknoloji sektöründe çeşitli kuruluşlarda yöneticilik yaptı. Boğaziçi Üniversitesi'nde part-time öğretim görevlisi olarak ekonomi dersleri veriyor. Halen idefix ve sabitfikir'in bünyesinde bulunduğu EBİ A.Ş.'nin genel müdürü ve Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme A.Ş.'nde yönetim kurulu üyesidir.

Tüm Yazıları

18. yüzyılda, onbin yıllık tarım toplumunun son fertlerinden biri olarak, ağzınızda bir saman çöpü, yeni ortaya çıkan küçük sanayi imalathanelerine bakıp bunların birçok şeyi değiştirecek gelişmeler olduğunu düşündüğünüzü hayal edin. (Birçok şeyi mi? Her şeyi!)

 

Brian Arthur, ekonominin temel yasalarını sorgulayan çalışmalarıyla önemli katkılarda bulunmuş bir bilim adamıdır. Mühendis kökenli bir ekonomist olarak hem meslektaş hem 1980’li yılların Viyana’sından hemşehri oluruz.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.