Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap


Yazarlar


Elif İlik

1986 doğumlu. ODTÜ Siyaset Bilimi bölümünde lisans, Medya ve Kültürel Çalışmalar bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. Dilleri sever, çevirir, okur, yazar, bakar, görmeye çalışır.

Tüm Yazıları

Genç kadınların hikayelerini, sıkıntılarını, mutluluklarını ele alan birçok dizi var kuşkusuz. Ancak nisan ayında ABD'deki HBO kanalında yayına başlayan Girls adlı TV dizisi bu temaya 'gerçekçi' bir gözlükten bakıyor.

Cannes Film Festivali'ne bu sene edebi uyarlama filmleri damgasını vurdu. “Auteur” sinemanın* tarihten bu yana en çok yer aldığı alan olan Altın Palmiye Ödülleri'nde, 2000'den bu yana Roman Polanski'nin Pianist'i ve Lauren Cantet'in The Class'ı olmak üzere sadece iki edebi uyarlama ödül almıştı; ancak bu sene durum biraz daha farklı.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.