Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi


Yazarlar


Elif İlik

1986 doğumlu. ODTÜ Siyaset Bilimi bölümünde lisans, Medya ve Kültürel Çalışmalar bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. Dilleri sever, çevirir, okur, yazar, bakar, görmeye çalışır.

Tüm Yazıları

Genç kadınların hikayelerini, sıkıntılarını, mutluluklarını ele alan birçok dizi var kuşkusuz. Ancak nisan ayında ABD'deki HBO kanalında yayına başlayan Girls adlı TV dizisi bu temaya 'gerçekçi' bir gözlükten bakıyor.

Cannes Film Festivali'ne bu sene edebi uyarlama filmleri damgasını vurdu. “Auteur” sinemanın* tarihten bu yana en çok yer aldığı alan olan Altın Palmiye Ödülleri'nde, 2000'den bu yana Roman Polanski'nin Pianist'i ve Lauren Cantet'in The Class'ı olmak üzere sadece iki edebi uyarlama ödül almıştı; ancak bu sene durum biraz daha farklı.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.