Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi


Yazarlar


Murat Emir Eren

1982 İstanbul, Üsküdar doğumlu. 2000 yılında sinemahaber.com internet sitesinde ilk yazıları yayınlanmaya başladı. 2002 yılından itibaren Vatan Gazetesi’nde TV Editörlüğü yaptı ve gazetenin Pazar Eki için sinema ile ilgili özel dosyalar yazdı. Bu gazetede kimi yönetmen ve oyuncularla yaptığı röportajlar yayınlandı. 2004-2006 yılları arasında Vatan Dergi Grubu’nun Haftalık dergisinde sinema yazıları yazdı, sinema ile ilgili röportajları yayınlandı, özel dosyalar hazırladı. Bu dönemde Boxer, beyazperde.com, Ekşi gibi yayınlarda da çalıştı. 2003 yılından beri yazılarıyla yer aldığı Sinema dergisindeyse, 2006-2009 yılları arasında Editör sıfatıyla aktif olarak çalıştı. Ayrıca 2009 yılında Ada: Zombilerin Düğünü adlı bir sinema filmini Talip Ertürk ile birlikte yazıp yönetti. Film tüm Türkiye’de gösterime girdi. Bir süre haberturk.com internet sitesinde kültür sanat şefliği yaptı. 2010-2012 yılları arasında Cine 5’te yayınlanan CineSinema adlı programın daimi yorumculuğunu ve danışmanlığını yaptı. Şu anda Aktüel, Sinema ve Touch İstanbul adlı dergilerde yazıları yayınlanıyor. Sabah Gazetesi ve Sabah.com.tr internet sitesinde görev alıyor. Ayrıca Sabah Gazetesi’nin Haftasonu ekleri için de sinema yazıları yazıyor ve çeşitli senaryo çalışmalarıyla ilgileniyor.


Tüm Yazıları

Scott Fitzgerald’ın, asla sadece bir çoksatar olmayan ve toplumsal bir külte dönüşmüş olduğunu gönül rahatlığıyla iddia edebileceğimiz romanı Muhteşem Gatsbynin aç

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.