Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi


Yazarlar


Murat Emir Eren

1982 İstanbul, Üsküdar doğumlu. 2000 yılında sinemahaber.com internet sitesinde ilk yazıları yayınlanmaya başladı. 2002 yılından itibaren Vatan Gazetesi’nde TV Editörlüğü yaptı ve gazetenin Pazar Eki için sinema ile ilgili özel dosyalar yazdı. Bu gazetede kimi yönetmen ve oyuncularla yaptığı röportajlar yayınlandı. 2004-2006 yılları arasında Vatan Dergi Grubu’nun Haftalık dergisinde sinema yazıları yazdı, sinema ile ilgili röportajları yayınlandı, özel dosyalar hazırladı. Bu dönemde Boxer, beyazperde.com, Ekşi gibi yayınlarda da çalıştı. 2003 yılından beri yazılarıyla yer aldığı Sinema dergisindeyse, 2006-2009 yılları arasında Editör sıfatıyla aktif olarak çalıştı. Ayrıca 2009 yılında Ada: Zombilerin Düğünü adlı bir sinema filmini Talip Ertürk ile birlikte yazıp yönetti. Film tüm Türkiye’de gösterime girdi. Bir süre haberturk.com internet sitesinde kültür sanat şefliği yaptı. 2010-2012 yılları arasında Cine 5’te yayınlanan CineSinema adlı programın daimi yorumculuğunu ve danışmanlığını yaptı. Şu anda Aktüel, Sinema ve Touch İstanbul adlı dergilerde yazıları yayınlanıyor. Sabah Gazetesi ve Sabah.com.tr internet sitesinde görev alıyor. Ayrıca Sabah Gazetesi’nin Haftasonu ekleri için de sinema yazıları yazıyor ve çeşitli senaryo çalışmalarıyla ilgileniyor.


Tüm Yazıları

Scott Fitzgerald’ın, asla sadece bir çoksatar olmayan ve toplumsal bir külte dönüşmüş olduğunu gönül rahatlığıyla iddia edebileceğimiz romanı Muhteşem Gatsbynin aç

Söyleşi

100. sayımızdan itibaren başladığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde bu ay İz Yayınları editörü Hamdi Akyol var. Akyol, yayıncılık tarihimizin kilometre taşlarından olan İz Yayınları’nın kuruluşunu, daha çok hangi kitapları bastıklarını ve günümüz yayıncılık ortamının durumunu değerlendirdi.

 

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.