Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi


Yazarlar


Gizem Koçak

1987 yılında Ankara'da doğdu. İktisat okudu, yayıncılık ile yoğruldu. Şimdilerde e-ticaretin pazarlama mutfağında lezzetli tarifler üretiyor, bir yandan da yemek ve edebiyat üzerine yazılar yazmaya devam ediyor. 

Tüm Yazıları

Çizgisiz kağıda düz başlayan ama aşağı doğru kayan satırlar gibidir hayat. Birçoğumuz, o günleri bir kere olsun kaydırmadan, hayallerin ve beklentilerin rotasından çıkmadan yol almak isteriz. Fakat hayat mutlaka çizdiğimiz rotadan çıkar. Harun Candan’ın kaleme aldığı Hayalname de böylesi bir rotadan çıkış hikayesi işte.

Gelişen teknolojiyle birlikte daha evvel hayatımızın merkezinde duran birçok şey tarihe karışırken, pek çok alışkanlığımız da değişti. Bu değişimin etkisi kitaplara da yansıyınca –özellikle internetin doğuşuyla birlikte– e-kitaplar, hatta elektronik kütüphaneler önce birer hayal olarak kuruldu. 2009 yılının başlarında bu fikir artık Türkiye’ye de ulaşmış bir olasılıktı.

Yeni yıl geliyor ve tüm güzellikleri ile bize göz kırpmaya hazır. Herkes bir hediye telaşında... Bir yandan bize nasıl hediyeler geleceğini merak ederken, bir yandan da sevdiklerimize, kurada çıkan iş arkadaşlarımıza, belki de hiç tanımadığımız birisine ve tabii ki kendimize “ne hediye alsam” sorusuna cevap arıyoruz bu günlerde.

2016’nın bitmesine sayılı günler kaldı. Peki nasıl bir yıldı 2016 sizin için? Bitmek bilmeyen, kabus dolu bir yıl mı oldu? Yoksa yaşadığımız sıkıntıları, üzüntüleri geride bırakıp, her şeye rağmen umut dolu günleri beklediğiniz bir yıl mıydı? 2016’da yaşadığımız her günü bir bir not tuttuk. Bazen bir gazete sayfasında, bazen de bir tweet ile.

Söyleşi

Selim İleri ile edebiyat ve hayat hakkında

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.