Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap


Yazarlar


Ertan Yılmaz

1 Ocak 1986 Samsun doğumlu. Ortaöğrenimini İzmir Karşıyaka Lisesi’nde tamamladı. A.Ü.A.Ö.F.’nin Sosyal Bilimler ve Kamu Yönetimi gibi bölümlerinde okuyup eğitimini yarıda bıraktı. 2002’den bu yana Kül, Dize, Edebiyat ve Eleştiri, Agora, Mortaka, Ünlem, Eski, kitap-lık, Kaçak Yayın, Bireylikler, Patika, Yom Sanat ve Varlık dergilerinde şiirler, düzyazılar yayımladı ve çeşitli şiir yıllıklarına alındı. 2002- 2005 yılları arasında Şarapya adlı fanzini 12 sayı yayımladı.  2004 Homeros Şiir Ödülü ve 2004 Cemal Süreya Şiir Ödülü’nde yayımlanmamış kitap dosyalarıyla birinciliği paylaştı. Gene aynı yıl düzenlenen Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’nde kitap dosyasıyla Jüri Özel Ödülü’ne değer bulundu.

2005’te Asya ve Söyle adlı şiir kitapları Yom Yayınları’ndan, 2007 yılında İyiyim adlı şiir ve mektup kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. 2007’den bu yana reklam sektöründe çalışan Yılmaz, doğduğu yer Samsun’da on bir, büyüdüğü kent İzmir’de on iki yıl yaşadıktan sonra 2009 yılının son aylarından bu yana İstanbul’da yaşıyor.

Tüm Yazıları

İnsanın doğum ve ölüm arasında geçen sürecine eğer üretim ilişkileri dâhilinde ‘yaşamak’ deniliyorsa, bazı insanların yaşadıklarıyla geride bıraktığı şeylerle tarihte bir yer ediniyor olması da oldukça anlaşılır. Elbette bunun tarihsel diyalektik oluşturacağı da bir kesin.

“Rüyaların tarihi hâlâ yazılmayı bekliyor [...]. Walter Benjamin (*)

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.