Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

En çok okuyan 10 ülke
Toplam oy: 90

Kitap okumayı ne kadar seviyorsunuz? Çok mu? Ne kadar çok? Günde kaç saat okuyorsunuz örneğin? Peki sizin bu kadar şevkle okumanız ülkenin ortalamasını yükseltmeye yeter mi dersiniz? Boş vakitlerimizi değerlendirmek için seçtiğimiz aktiviteler içinde okumak ne yazık ki listenin çok yukarısında sayılmaz ülkemizde. Fakat dünya genelinde okumayı günlük bir alışkanlık haline getirmeyi başarmış ülkeler de var. İşte dünya çapında okumayı en çok seven, en çok okuyan 10 ülke:

 

1. Hindistan

Okumayı en çok seven ülkeler listesinin en tepesinde Hindistan yer alıyor. İstatistiklere bakılacak olursa Hindistan'da bir kişinin haftalık kitap okuma süresi 10 saat 43 dakika.

 

 

 

2. Tayland

Yüzölçümü bakımından pek de büyük sayılmayan bu Güneydoğu Asya ülkesi sadece dünya çapında ünlü olan yemek kültürüyle değil, okumaya duyduğu ilgiyle de öne çıkıyor. Tayland'da ortalama bir kişi her hafta toplam 9 saat 24 dakikasını kitap okuyarak geçiriyor.

 

 

 

3. Çin

Uzakdoğu'nun nüfus bakımından dünyanın en kalabalık ülkesi. Görünen o ki bu kalabalık ülkede de bir hayli kitap okunuyor! Yaklaşık 1,35 milyar kişinin yaşadığı Çin'de bir kişinin haftalık okuma süresiyle 8 saat.

 

 

 

4. Filipinler

Tam 7.107 ada ve adacıktan oluşan bir ülke Filipinler. İstatistiklere bakılacak olursa bu adalarda epeyce de kitap bulunuyor! Zira Filipinler'de haftalık ortalama okuma süresi 7 saat 36 dakika!

 

 

 

5. Mısır

Mısır yüzyıllar boyunca kültür beşiği olmayı başarmış bir ülke. Günümüzde Mısırlılar bu mirası devralmış gibi görünüyor. Ortalama bir Mısırlı haftada 7 saat 30 dakika boyunca kitap okuyor.

 

 

 

6. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti deyince sizin aklınıza ilk ne gelir bilemeyiz ama bizim aklımıza Kafka geliyor! Kafka'nın memleketinde ortalama bir vatandaş haftada 7 saat 24 dakika kitap okuyor.

 

 

 

7. Rusya

Rusya'nın dünya edebiyatına katkıları saymakla tükenmez; Tolstoy, Dostoyevski, Çehov... Hangi birini saysak! Dünyaya bu köklü edebi geleneği armağan eden Ruslar haftada ortalama 7 saat 6 dakika kitap okuyor.

 

 

 

8. İsveç - Fransa

Listemizde 8. sırayı İsveç ve Fransa paylaşıyor. Zira bu iki ülkede de insanlar haftada ortalama 6 saat 54 dakika kitap okuyor.

 

 


9. Suudi Arabistan - Macaristan

Arap yarımadasının en büyük ülkesi olan Suudi Arabistan Krallığı da ilk ona girenlerden. Suudi Arabistan bu sırayı Macaristan ile paylaşıyor. İstatistiklere göre iki ülkede de kişi başına düşen haftalık okuma süresi 6 saat 48 dakika.

 

 

 

10. Hong Kong

Asya'nın en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezlerinden biri olan Hong Kong'un adını duymayan pek yoktur. Peki bu küçük ülkede kişi başına düşen ortalama okuma süresinin haftada 6 saat 42 dakika olduğunu biliyor muydunuz?

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: NOP World Culture Score Index

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Bilinç Yumağı: “Işık Karanlıkta Parlar”

 

Cem Kalender’in Klan isimli romanı yayımlandığı günden beri okurun ilgisini çeken, duyurdukları ve duyumsattıklarıyla farkını ortaya koyan bir ilk roman.

Edebiyat tarihi bildiğimiz, tanıdığımız yerler kadar sadece hayal dünyamızda var olan yerler de ihtiva eder. Bu yerler kimi zaman içinde yaşadığımız dünyanın kimselerin bilmediği bir köşesinde kurulmuştur, kimi zamansa çok uzaklarda bir yerlerde. Fakat bu yerlerin kimileri vardır ki onların ortak özelliği okurlarının o yerleri görmek, o hikayelerin bir parçası olmak istemesini sağlamasıdır.

Kitaplarla haşır neşir olanlar bilirler ki, kütüphanenizdeki kitapların sayısı arttıkça bir düzeni sürdürmek de gittikçe zorlaşır. Kitaplar raflara sığmaz olur, gittikçe üst üste yığılır ve en sonunda işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Peki bu krizi olumlu bir duruma dönüştürmek mümkün mü?

 

Yeni yıl yeni kitaplar demek hiç kuşkusuz. Belki de uzun zamandır çevrilmesini beklediğimiz o kitabı 2018 içinde Türkçede görebileceğiz nihayet ya da nicedir yeni bir roman yazsa diye beklediğimiz o ismin yeni romanını okuyabileceğiz sonunda. Sürpriz ilk kitaplarla, yeni isimlerle de karşılacağız hiç kuşkusuz....

İstanbul Ataşehir’de, gökdelenlerin arasında bir vahadan farksız Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB). Girişte, duvarlarında bahçenin tarihçesinin anlatıldığı levhaların sıralandığı bir tünelden geçiyorsunuz ve adeta bir zaman tüneli gibi, sizi bambaşka bir zamana ve mekana çıkarıyor o uzunca tünel.

 

Söyleşi

İrem Çağıl ile söyleşi:


“Bize sunulan şey ‘iyi’ olmayınca ‘iyi olanı’ bizim arayıp bulmamız gerekiyor.”


Ece KARAAĞAÇ


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.