Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

İlan-ı aşk ediyorum
Toplam oy: 962

The Guardian gazetesinden Andrea Clarke ve British Library (İngiliz Kütüphanesi) kuratörünün derlediği Love Letters: 2000 Years of Romance (Aşk Mektupları: 2000 Senelik Romantizm) adlı kitapta yazarlardan oyunculara döneme damgasını vuran pek çok ismin aşk mektuplarını derlemişler.

 

İşte kitapta yer alan bazı aşk mektupları:

 

 

VIII. Henry (1491-1547)

 

 

Aragonlu Catherine ile evliliği süren İngiltere Kralı Henry, Anne Boleyn ile tarihin en eski aşk skandallarından birine imza attılar.

 

Anne'e yazdığı Fransızca notlarda, kendini kederli bir adam olarak tasvir etmeyi tercih eden Henry, böylece kendini bilerek 'kara sevdalı kral' olarak göstermiştir: "Eğer dualarında benim aşkımı sana taptığım kadar kuvvetli anarsan, unutulmam çok zor, çünkü ben sana aitim. Sonsuza dek Henry Rex."

 

 

 

 

 

 


Margery Brews (? - 1495)


 

Margery Brews, nişanlısı III. John Paston'a gönderdiği İngiliz dilinin yaşayan en eski aşk mektuplara "Değerli Sevgilime," diye başlamış.

Brews'in terkedilmekten ve aşk acısı çekmekten korktuğu sözlerinden belli oluyor: "Eğer beni, benim seni sevdiğim kadar seversen, bu, beni terketmeyeceksin demektir."

 

Brews, nişanlısına duyduğu aşkın ölümsüz olduğuna yemin ediyor ve şöyle diyor: "Kalbim seni bütün dünyevi şeylerden daha çok sevmekte ısrar ediyor." Margery Brews, mektubun sonuna bir kalp çizip içine baş harflerini yazmayı da ihmal etmemiş.

  

 

 

 


 

 

 

Elizabeth Barrett Browning (1806-61)

 

 

Ocak 1845'te Robert Browning, Miss Barett'in yazdığı şiire "Şiirlerinize tüm kalbimle hayran oldum, sevgili Miss Barrett." diye yanıt vermiş. 

 

Barett ise Browning'in sözlerine "Tüm içtenliğimle teşekkür ederim, Mr Browning," diyerek cevap vermiş.

 

İlk görüşmelerinden 12 Eylül 1846'daki evliliklerine kadar süren yazışmaları böylece başlamış.1849'da ilk oğullarının doğumundan sonra Elizabeth eşine flörtleri sırasında yazdığı ve hiç göstermediği şiirlerini göstermiş. Şiirlerin arasında "Seni nasıl sevmeliyim? Bana yollarını göster" dizeleri de bulunuyormuş.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Charlotte Brontë (1816-55)

 

 

Charlotte Brontë, Brüksel'de aldığı dil öğrenimi sırasında, Belçikalı profesörüne abayı yakmış. İngiltere'ye döndüğünde profesörüne duygularını anlattığı bir mektup yazmış: "Sana hoşçakal derken, seni bir daha göremeyeceğimi bile bile neşeli görünmek çok zordu."

 

Brontë'ün mektupları, evli ve çocuklu olan profesörü çok üzmüş. Mektupların bulunmasının ise ilginç bir hikayesi var: Brontë'den hiç hoşlanmayan profesörün karısı birgün çöpleri karıştırır ve mektupları bulur.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Mervyn Peake (1911-68)

 

Mervyn Peake, Westminster Sanat Okulu'nda öğretmenlik yaparken, Maeve Gilmore'la tanışmış. Peak, einden uzak olduğu zamanlarlarda, Maeve'e, "ballı lokma"sına, "sırdaş"ına, "dertortağı"na, "papatya tacı"na, "küçük sevgili"sine, düzenli olarak mektup yazarmış. Meave'in doğumundan hemen önce aldığı göz alıcı çizimlere sahip mektuplardan birinde: "Meavie. Ben aşık oldum. Delicesine. Bitmeyecek, sonsuz bir aşk bu" yazıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Oscar Wilde (1854-1900)

 

 

1891'de, Wilde'ın Lord Alfred Dougles'a olan aşkı, Wilde'ın tutuklanmasına ve kamu cezası almasına neden olmuş. Wilde, hapis günlerinde Douglas’a 50.000 kelimelik bir mektup yazdıysa da gönderme şansı bulamamış. Ölümünden sonra mektup Ross tarafından kısaltılarak De Profundis adıyla basıldı. 1962’de tam haliyle Oscar Wilde’ın Mektupları adı altında yayımlandı.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Rupert Brooke (1887-1915)

 

 

Rupert Brooke'un İngiliz aktris Cathleen Nesbitt'e yazdığı, iki yıl süren aşklarına dair derin bir bakış niteliği taşıyan mektuplar, saf bir tutkuyla bezeli. Brooke, 1913 tarihli bir mektupta şöyle diyordu: "Seni tekrar görmek için deliriyorum. Seni düşündüğümde kalbim fırlayacak gibi oluyor... Seni öldürene kadar öpeceğim."


 

 

 

 

 


 

 

 


Sir Ralph Richardson (1902-83)


 

 

 

Tiyatro ve sinema aktristi Richardson, ilk karısı aktris Muriel "Kit" Hewitt'in trajik ölümünden sonra Meriel "Mu" Forbes ile evlenmiş. 2002'de İngiliz Kütüphanesi, Sir Ralph'ın aşk mektupları da dahil birçok yazısını satın almıştı.

 

 


 

 

 

Sir John Fenwick (1645-97)

 

 

 

Sir John Fenwick', karısına Newgate hapishanesinden yazdığı son mektupta, trajedi ve romantizmi birbirine karıştıran Fenwick, karısı Mary'ye kendine iyi bakması için yalvarmış: "En sevgili hayatım, kendini öldüreceksin, ve korkarım bu bana çifte ölüm olacak. Allah rızası için kendine iyi bak, sağlığına dikkat et."  diye yazmış ve devam etmiş: "Bu beni rahatsız ediyor, mümkünse, ben ölmeden... benim bütün korkum seni bir daha görememek."

 

 


 

 

 

Gordon Bottomley (1874-1948)

 

 

Yorkshire şairi ve oyun yazarı Bottomley, artist Burton'a "Umarım sana seni bütün kalbimle sevdiğimi söylediğimde benden uzaklaşmazsın, uzun zamandır sen beni biliyorsun, ben de seni 'yarı melek, yarı kuş, tamamıyla harika ve vahşi bir tutkuyla', seni seviyorum" diye yazdığı bu mektup çiftin aşk hikayesinin başlangıcı olmuş. Bir süre sonra evlenen çift Emily Burton 1947 yılında hayatını kaybedene dek hiç ayrılmadılar.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

1977 doğumlu bir şair Eren Safi. Şimdilik yayınlanmış iki şiir kitabı var: Kamaşır ve Twitter Tepesindeki Okçular. Kamaşır toplamında yer alan Mürşidim Kocakarı ve Bir Kişi Bomba şiirleri öznel şiirler sayılabilir.

Nasreddin Hoca, Beylikler devri Anadolu’sunun en bilge karakterlerinden birisi. Ona izafe edilen fıkralar yediden yetmişe hemen herkesin neşe kaynağı, aynı zamanda tasavvufi felsefi manalar da içeren bu fıkralar hem güldüren hem de düşündürüp ders veren türden.

Kitapların dünyasına yaptığımız yolculukları düşünmeye başlayalım. Önce kitapların oluşma sürecini sanki ilk defa öğreniyormuşuz gibi hatırlamamız iyi olabilir. Zihnimizde beliren düşünceler olgunlaşınca onları harflerle kelimelere dönüştürürüz. Kelimeler sözcükler halinde ağzımızdan dökülür, uzun bir konuşma halini alır.

İran edebiyatında ve özellikle İran şiirinde, erkek egemenliğine karşı kadın rüzgârını ilk estiren şairin sinemaya giriş macerasının ilk perdesi, iki arkadaşı tarafından bir partide İran sinema dehasına önerilmesiyle başlar. Bu sabit fikirli, dik başlı ve dahi adam, hakkında pek de iyi şeyler konuşulmayan bir kadını işe alırken tereddüt eder ve bu tereddüdünden iş arkadaşına söz eder.

Fatih Balkış’ın adı okura yabancı gelmeyecektir. Fars, Yerçekimi ve Baht Dönüşü kitapları Can Yayınları tarafından basılan romancı, dört yıllık bir aradan sonra dördüncü romanını da çıkardı. Bugüne dek hep iyi işlerle karşımıza çıkan Kafka Kitap’ın, ilk Türkçe edebiyat örneklerinden biri olarak sunuldu Karaçam Ormanı’nda.

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta