Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

İlginç kütüphaneler
Toplam oy: 1112

Dünyanın en güzel ve en büyük kütüphanelerini araştıran Flavorwire.com sitesi, şimdi de alışılmışın dışındaki kütüphaneleri okurlarıyla paylaşıyor.

 

 

Kitap Kulübesi

 

 

 

 

 

 

New York'taki The Clinton Community Kütüphanesi, Book Booth yani Kitap Kulübesi'ni yaratmış. Eski İngiliz telefon kulübelerini kütüphaneye dönüştüren görevliler, kitapların takas edilerek dağıtılmasını amaçlıyor. Tıpkı diğer küçük kütüphanelerde olduğu gibi, Kitap Kulübesi'nden kitap alan biri, aldığı kitabın yerine başka bir kitap bırakmak zorunda. Akşamları ışıklandırılan kütüphanaler, "readcycling" (kitap geri dönüşümü) alışkanlığını kazandırmak için hazırlanmış.

 

 

 


 

 


Köşe Kütüphanesi


K. I. D. S. yani Kibarlık ve Hayal gücü Geliştirme Topluluğu'nun, Köşe Kütüphanesi adını verdikleri köpek kulübesi boyutlarındaki kütüphane, sokağın köşesinde yer alıyor.


Kütüphanede çevre sakinleri tarafından bağışlanmış kitaplar, çizgi romanlar, fimler ve müzil albümleri bulunuyor.

 

 

 


 

 

Halkın Kütüphanesi


Wall Street'i İşgal Et Hareketi sırasında kurulan People's Library (Halkın Kütüphanesi), birçok dergi, gazete, kitap koleksiyonunu içeriyor.

İşgal sırasında bağışlanan gazete, dergi ve kitaptan oluşan kütüphane, 15 Kasım'da polis baskını sonucunda dağıtılmış.

Taşınabilir olması sayesinde kütüphanecilere taşıma kolaylığı sağlayan kütüphane, kendine uzun süre boyunca kalabileceği ve herkesin erişebileceği bir yer arıyor.

 

 

 

 

 


 

 

Diriltme Kütüphanesi


Brooklyn'de yer alan bağımsız kütüphane, atılmış kitaplara ev sahipliği yapıyor. 

 

 

 

 

 


 

 

Kişisel Kütüphane Kiti


ThinkGeek'in hazırladığı kütühane kiti ile kütüphanenizi hayallerinizdeki kütüphaneye dönüştürebilirsiniz!

 

 

 


 

 

Ücretsiz KütüphaneYüzlerce Little Free Library (Küçük Ücretsiz Kütüphane), dünyanın neredeyse her yerinde var. Bazıları telefon kulübelerinde bazıları ise minyatür ev şeklinde etrafta.

Tek kuralı "Bir kitap al, bir kitap bırak" olan kütüphanelerin yerleri, bölgeden sorumlu kişi tarafından belirleniyor.

 

 

 


 

 

Yaymak


GOOD Maker websitesi tarafından "gerilla istilası" olarak adlandırılan projenin adı SPREAD yani Yaymak. Okul ve kütüphane bütçelerindeki kesintilerden sonra ortaya çıkan küçük kütüphaneler, dar gelirli mahallelerde yer alıyor.

 

 

 

 


 

 

Bokomaten


İsveçli bir firma, Bokomaten adlı bir kitap otomatı üretmiş. Yüzlerce kitap içeren otomatlar, tıpkı gerçek bir kütüphane gibi ödünç alma ve iade imkanı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Flavorwire.com

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

“Kendi yarattığı problemleri çözmekten aciz olduğunu ispat etmiş bir medeniyet, çökmüş bir medeniyettir. En hayati sorunlarına göz yummayı seçmiş bir medeniyet hasta bir medeniyettir. Kendi ilkelerini düzenbazlık ve yalancılık uğruna harcayan bir medeniyet, ölüm döşeğindeki bir medeniyettir.”

 

Aime Césaire

 


Hayatta hepimizin başına hiç ummadığımız bir zamanda olmadık sıkıntılar gelebilir. Çok sevdiğimiz bir yakınımızı kaybedebiliriz sözgelimi, bir kaza olur sakat kalırız ya da işimizle ilgili bir sorun yaşayıp işimizi kaybedebiliriz. Bu tür durumlarda girdiğimiz ağır depresyondan çıkabilmek kolay olmayabilir.

Güneyin, ufku bulanıklaştıran bitmek bilmez sıcak öğlelerinde, dev meşe ağaçlarının gölgelediği Yunan Uyanışı stili evinde yazı masasına kurulmuş, mısır koçanı piposunu çok sevdiği Dunhill My Mixture 965 tütünle doldurmuş, daktilosunun tuşlarına basan bir adam vardı; William Faulkner.

Belleğimizin, bir başka deyişle yeryüzü tecrübemizi zihnimizde hikâye etme biçimimizin aslında “kim” olduğumuzla güçlü ilişkisini inkâr edemeyiz. Kuşkusuz hem bilincin kuşattığı alan hem de bilinçdışımızın sisli derinliklerinde saklananlar, dünyanın geri kalanı ile kurduğumuz kendilik ilişkilerinin zihnimize nasıl kazındığı ile şekilleniyor.

Ayfer Tunç’un yeni romanı Osman, bireysel ve toplumsal olmak üzere iki ana boyuttan oluşmaktadır. Romanın bireysel boyutunu, Osman’ın günlükleri; toplumsal boyutunu ise, Osman’la ilgili yazarın yaptığı söyleşiler oluşturur. Yazar, Osman’ın günlüklerini bir sahaftan alır.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.