Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

İlginç kütüphaneler
Toplam oy: 1080

Dünyanın en güzel ve en büyük kütüphanelerini araştıran Flavorwire.com sitesi, şimdi de alışılmışın dışındaki kütüphaneleri okurlarıyla paylaşıyor.

 

 

Kitap Kulübesi

 

 

 

 

 

 

New York'taki The Clinton Community Kütüphanesi, Book Booth yani Kitap Kulübesi'ni yaratmış. Eski İngiliz telefon kulübelerini kütüphaneye dönüştüren görevliler, kitapların takas edilerek dağıtılmasını amaçlıyor. Tıpkı diğer küçük kütüphanelerde olduğu gibi, Kitap Kulübesi'nden kitap alan biri, aldığı kitabın yerine başka bir kitap bırakmak zorunda. Akşamları ışıklandırılan kütüphanaler, "readcycling" (kitap geri dönüşümü) alışkanlığını kazandırmak için hazırlanmış.

 

 

 


 

 


Köşe Kütüphanesi


K. I. D. S. yani Kibarlık ve Hayal gücü Geliştirme Topluluğu'nun, Köşe Kütüphanesi adını verdikleri köpek kulübesi boyutlarındaki kütüphane, sokağın köşesinde yer alıyor.


Kütüphanede çevre sakinleri tarafından bağışlanmış kitaplar, çizgi romanlar, fimler ve müzil albümleri bulunuyor.

 

 

 


 

 

Halkın Kütüphanesi


Wall Street'i İşgal Et Hareketi sırasında kurulan People's Library (Halkın Kütüphanesi), birçok dergi, gazete, kitap koleksiyonunu içeriyor.

İşgal sırasında bağışlanan gazete, dergi ve kitaptan oluşan kütüphane, 15 Kasım'da polis baskını sonucunda dağıtılmış.

Taşınabilir olması sayesinde kütüphanecilere taşıma kolaylığı sağlayan kütüphane, kendine uzun süre boyunca kalabileceği ve herkesin erişebileceği bir yer arıyor.

 

 

 

 

 


 

 

Diriltme Kütüphanesi


Brooklyn'de yer alan bağımsız kütüphane, atılmış kitaplara ev sahipliği yapıyor. 

 

 

 

 

 


 

 

Kişisel Kütüphane Kiti


ThinkGeek'in hazırladığı kütühane kiti ile kütüphanenizi hayallerinizdeki kütüphaneye dönüştürebilirsiniz!

 

 

 


 

 

Ücretsiz KütüphaneYüzlerce Little Free Library (Küçük Ücretsiz Kütüphane), dünyanın neredeyse her yerinde var. Bazıları telefon kulübelerinde bazıları ise minyatür ev şeklinde etrafta.

Tek kuralı "Bir kitap al, bir kitap bırak" olan kütüphanelerin yerleri, bölgeden sorumlu kişi tarafından belirleniyor.

 

 

 


 

 

Yaymak


GOOD Maker websitesi tarafından "gerilla istilası" olarak adlandırılan projenin adı SPREAD yani Yaymak. Okul ve kütüphane bütçelerindeki kesintilerden sonra ortaya çıkan küçük kütüphaneler, dar gelirli mahallelerde yer alıyor.

 

 

 

 


 

 

Bokomaten


İsveçli bir firma, Bokomaten adlı bir kitap otomatı üretmiş. Yüzlerce kitap içeren otomatlar, tıpkı gerçek bir kütüphane gibi ödünç alma ve iade imkanı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Flavorwire.com

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

1977 doğumlu bir şair Eren Safi. Şimdilik yayınlanmış iki şiir kitabı var: Kamaşır ve Twitter Tepesindeki Okçular. Kamaşır toplamında yer alan Mürşidim Kocakarı ve Bir Kişi Bomba şiirleri öznel şiirler sayılabilir.

Nasreddin Hoca, Beylikler devri Anadolu’sunun en bilge karakterlerinden birisi. Ona izafe edilen fıkralar yediden yetmişe hemen herkesin neşe kaynağı, aynı zamanda tasavvufi felsefi manalar da içeren bu fıkralar hem güldüren hem de düşündürüp ders veren türden.

Kitapların dünyasına yaptığımız yolculukları düşünmeye başlayalım. Önce kitapların oluşma sürecini sanki ilk defa öğreniyormuşuz gibi hatırlamamız iyi olabilir. Zihnimizde beliren düşünceler olgunlaşınca onları harflerle kelimelere dönüştürürüz. Kelimeler sözcükler halinde ağzımızdan dökülür, uzun bir konuşma halini alır.

İran edebiyatında ve özellikle İran şiirinde, erkek egemenliğine karşı kadın rüzgârını ilk estiren şairin sinemaya giriş macerasının ilk perdesi, iki arkadaşı tarafından bir partide İran sinema dehasına önerilmesiyle başlar. Bu sabit fikirli, dik başlı ve dahi adam, hakkında pek de iyi şeyler konuşulmayan bir kadını işe alırken tereddüt eder ve bu tereddüdünden iş arkadaşına söz eder.

Fatih Balkış’ın adı okura yabancı gelmeyecektir. Fars, Yerçekimi ve Baht Dönüşü kitapları Can Yayınları tarafından basılan romancı, dört yıllık bir aradan sonra dördüncü romanını da çıkardı. Bugüne dek hep iyi işlerle karşımıza çıkan Kafka Kitap’ın, ilk Türkçe edebiyat örneklerinden biri olarak sunuldu Karaçam Ormanı’nda.

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta