Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

İyi ki doğmuş Gabriel Garcia Marquez!
Toplam oy: 1082

Dün, Gabriel Garcia Marquez'in 86. yaş günüydü. Her ne kadar yazarın ailesi, yaşlılık sebebiyle artık ondan yeni bir roman beklemememiz gerektiğini duyurmuş olsalar da, biz onun tüm eserlerini tekrar tekrar okumaya razıyız. Doğum günü vesilesiyle yazarın eğlenceli fotoğraflarını ve özlü sözlerini paylaşan Flavorwire'a da bir göz atalım isterseniz.

 

 

 

 

 

 

"İnsanların yaşlandıkları için hayallerinin peşinden koşmayı bıraktıkları doğru değildir, onlar, hayallerinin peşinden koşmayı bıraktıkları için yaşlandılar."

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Aşkın, zaman ve mekandan bağımsız olarak her zaman aşk olduğunu bilecek kadar uzun süre birlikte yaşayanlar, ölüm yaklaştıkça bunu daha da somut biçimde hissederler."

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

"Gerçek dost, elinizi tutan ve kalbinize dokunandır."

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Mutluluğun iyileştiremediği yarayı iyileştirebilecek bir ilaç yoktur."

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

"Durun inekler, ömür dediğin geçip gidiverir."

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

"Hayatta önemli olan şey sizin başınıza nelerin geldiği değil, neleri, nasıl hatırladığınızdır."

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

"Geride her zaman sevecek bir şeyler kalır."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DDD

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Yalnızca kendini kaptırarak kitap okudun diye, görebildiğin dünya da genişleyecek sanma. Ne kadar bilgi depolasan bile, kendi kafanla düşünüp kendi ayaklarınla yürümedikçe her şey sahte, havada ve gelip geçici şeyler olarak kalır.”

 

- Sosuke Natsukawa, Kitapları Kurtaran Kedi

Bu yazının başlığında yer alan üç yargı cümleciğinin ortak noktası “bilmek” ve “yapmak”. Tarihin üç ayrı döneminin, üç ayrı idealin formülü gibi. İlki Marks’ın pek sevilen aforizmalarından biri: “Bilmiyorlar ama yapıyorlar.” Yaptıkları bildikleri değil, bildiklerini yapamıyorlar fakat yine de yaptıklarının bildiklerinin bir sonucu olmasını diliyorlar.

Nobel ödülleri, olanca prestijine rağmen her zaman büyük tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Ödül verilen yazarlar hep alması muhtemel olanlarla mukayese edilir. Hele Tolstoy, Kazancakis, Woolf gibi isimlerin “ödül almaya layık bulunmadığını” düşününce… Son senelerde Nobel Edebiyat Ödülleri tartışmaların merkezinden bir türlü kurtulamadı.

 

Rüyamda aksakallı bir ihtiyarı gördüğümde heyecanlandım. Bana tüm araştırmalarım için nasihat veriyordu. Dewey’e bak dedi usulca. Gece yarısında heyecanla uykudan uyandım. O gün erkenden yatmıştım ve evdekiler henüz uyumuşlardı. Uykumun derinliğinde gelen bu mesaj beni uyandırmaya yetmişti.

1. İbrahim Tenekeci’den seçme şiirler: Sözü Yormadan

 

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.