Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Keşfet: Tatlı Rüyalar & Serenad
Toplam oy: 1410

Keşfet'in bu ayki konuğu oyuncu Demet Evgar! Sizlere keşfetmeniz için Tatlı Rüyalar ve Serenad'ı neden seçtiğini kendi el yazısıyla anlattı!

 

 

 

 

 

Keşfetmeniz için Demet Evgar öneriyor

 

 

Demet Evgar, haydi bize bir kitap öner...

 

Son okuduğum 2 kitap.

Alper Canıgüz: Tatlı Rüyalar

Zülfü Livaneli: Serenad

 

 

Neden bu kitap?

 

Tatlı Rüyalar: Psiko-Absürd Romantik komedi olan bu kitap, bir psikoloji parodisi sunuyor. A. Canıgüz'ün çılgın kafasından çıkmış, çılgın bir kitap :)

Serenad: Struma gerçeğini yüreğime kazıdı..

 

 

Sence en güzel cümlesi hangi cümlesi?

 

Serenad: "İktidar zulüm demektir. Hele denetlenemeyen iktidar."

 

 

Bu kitabı okurken neler eşlik etmeli insana? Müzik, kıyafet, içecek, yiyecek...

 

(Klasik müzik dinlerken okuduğumu daha iyi anlıyorum :) )

Schubert - Serenade

Beethoven - Silencio

 


Nasıl edinmiştin bu kitabı, hatırlıyor musun?

 

Veni-Vidi-Vici :)

Gittim-aldım-okudum :)

 


Sağ ol!

 

Rica :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

İstanbul’da yaz mevsiminin ayak sesleri duyuluyordu. Üniversitedeki bahar döneminin son dersinde felsefe hocam Cemil Güzey, okuma listesi çıkardı. Uzayıp giden listede bir kitap ismi hemen gözüme çarptı; Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar. Bu üç kelimeyi yan yana okuyunca heyecanlanmıştım.

*Paul de Senneville/Mariage d'Amour (Aşk Evliliği) bu yazıya eşlik edebilir.

Taşra, edebiyattan sinemaya geçişin en kestirme yoludur. Orada zaman, mekân ve insan sinematografik anlamın bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir derinliğe sahiptir. Ancak bu derinlik çoğu zaman bir daralmayı, dışa kapalılığı, durağanlığı, kasvetli ve sonu gelmez bekleyişleri de içinde taşır. Bu yönüyle İnsanoğlunun ebedi yazgısını, ilk sürgün anını hatırlatan ihsaslarla doludur taşra.

İlk defa 2013 yılında Ayrıntı Yayınları’ndan, yeni edisyonu ise geçen ay Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlanan Ferahlık Anına Övgü, Ömer F. Oyal’in dördüncü romanı. Yazarın romanın yanı sıra çeşitli türlerde eserleri bulunuyor.

Virginia Woolf’un (1882-1941) yaşarken basılı tek öykü kitabı olan Pazartesi ya da Salı (1921) bir öykü kitaplığında bulunması gereken önemli kitaplardan biridir. Virginia Woolf, Mrs. Dalloway, Dalgalar, Deniz Feneri romanlarıyla bilinç akışı tekniğinin başarılı örneklerini vermiş bir öncüdür. Bu akım günümüzde de etkisini yoğun bir şekilde göstermektedir.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.