Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Kitaptan gerçeğe
Toplam oy: 1100

Bir kitap okurken, romandaki tasvirler üzerinden o karakterleri kafamızda canlandırırız. İngiliz sanatçı Brian Joseph Davis'in projesi ise bu hayali süreci gerçeğe dönüştürdü.

 

Ünlü romanların karakterlerini polisin kullandığı robot resim tekniğiyle canlandıran Davis'in 'The Composites' adlı çalışmasında Charlotte Bronte'nin Jane Eyre'ından Patricia Highsmith'in Tom Ripley'ine kadar birçok roman kahramanı bilgisayar programı yardımıyla ete kemiğe büründü.

 

İlk kahramanımız Pinkie Brown, "Brighton Rock" Graham Greene

 

 

 

 

 

Tom Ripley, The Talented Mr. Ripley, Patricia Highsmith

 

 


Emma Bovary, Madame Bovary, Gustave Flaubert

 

 

 

 

The Misfit, “A Good Man Is Hard To Find,” Flannery O’Connor

 

 

 

 

 

Vaughn, Crash, JG Ballard

 

 

Humbert Humbert, Lolita, Vladimir Nabokov

 

 

 

 

Keith Talent, London Fields, Martin Amis

 

 

 

Gary, Zone One, Colson Whitehead

 

 

Sam Spade, The Maltese Falcon, Dashiell Hammett

 

 

 

Judge Holden, Blood Meridian, Cormac McCarthy

 

 

 

 

 

Aomame, 1Q84, Haruki Murakami

 

 

 

Tess, Tess of the d’Urbervilles, Thomas Hardy

 

 

 

 

The Finn, “Burning Chrome” ve Neuromancer, William Gibson

 

 

 

 

Daisy Buchanan, The Great Gatsby, F. Scott Fitzgerald

 

 

 

Edward Rochester, Jane Eyre, Charlotte Brontë

 

 

 

 

 

Kaynak: Ntvmsnbc

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

1977 doğumlu bir şair Eren Safi. Şimdilik yayınlanmış iki şiir kitabı var: Kamaşır ve Twitter Tepesindeki Okçular. Kamaşır toplamında yer alan Mürşidim Kocakarı ve Bir Kişi Bomba şiirleri öznel şiirler sayılabilir.

Nasreddin Hoca, Beylikler devri Anadolu’sunun en bilge karakterlerinden birisi. Ona izafe edilen fıkralar yediden yetmişe hemen herkesin neşe kaynağı, aynı zamanda tasavvufi felsefi manalar da içeren bu fıkralar hem güldüren hem de düşündürüp ders veren türden.

Kitapların dünyasına yaptığımız yolculukları düşünmeye başlayalım. Önce kitapların oluşma sürecini sanki ilk defa öğreniyormuşuz gibi hatırlamamız iyi olabilir. Zihnimizde beliren düşünceler olgunlaşınca onları harflerle kelimelere dönüştürürüz. Kelimeler sözcükler halinde ağzımızdan dökülür, uzun bir konuşma halini alır.

İran edebiyatında ve özellikle İran şiirinde, erkek egemenliğine karşı kadın rüzgârını ilk estiren şairin sinemaya giriş macerasının ilk perdesi, iki arkadaşı tarafından bir partide İran sinema dehasına önerilmesiyle başlar. Bu sabit fikirli, dik başlı ve dahi adam, hakkında pek de iyi şeyler konuşulmayan bir kadını işe alırken tereddüt eder ve bu tereddüdünden iş arkadaşına söz eder.

Fatih Balkış’ın adı okura yabancı gelmeyecektir. Fars, Yerçekimi ve Baht Dönüşü kitapları Can Yayınları tarafından basılan romancı, dört yıllık bir aradan sonra dördüncü romanını da çıkardı. Bugüne dek hep iyi işlerle karşımıza çıkan Kafka Kitap’ın, ilk Türkçe edebiyat örneklerinden biri olarak sunuldu Karaçam Ormanı’nda.

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta