Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Sokaktan // Derin bir nefes al ve ver
Toplam oy: 873

Girişte, ellerinde manyetik cihazlar ile üst arama kabinlerinin ardında takım elbiseli bir koruma ordusu… Çepeçevre girişini sardıkları fuar merkezinin G8 zirvesine ev sahipliği yaptığını düşünebilirsiniz. Gerçeği, elinizdeki suyu ''Efendim içeriye dışarıdan su sokmak yasak.'' diyen görevliye bıraktıktan ve giriş ücretini ödedikten sonra öğrenebilirsiniz. G8 toplantısına değil, meğerse Ankara Kitap Fuarı'na gelmişiz. Kültürün taşrası olmakta ısrar eden başkentte, derin bir nefes alıyoruz ve veriyoruz. Malum konumuz kişisel gelişim kitapları…


 

 

 

 


 

 

 

 

 

İLERİDE YAŞAYACAKLARIMA HAZIRLIKLI OLMAMI SAĞLIYOR

 

 

 

Doğukan Yılmaz (16) Öğrenci

 

 

 

 

 

Kişisel gelişim kitapları benim esas ilgi alanıma giriyor. Macera ve bilimkurgu kitaplarındansa kişisel gelişim kitaplarını tercih ediyorum. Özellikle çocukluk çağı, ergenlik çağı ve olgunluk ile ilgili kitaplar okuyorum. “Nasıl davranılır”, “Hayatta daha iyi bir kişisel ilerleme nasıl kaydedilir” gibi soruların cevaplarını merak ediyorum. Geçmişte neyi hatalı neyi doğru yaptığımı bu kitaplardan öğrenebiliyorum. Aynı zamanda ileride yaşayacaklarıma hazırlıklı olmamı da sağlıyor kişisel gelişim kitapları. “Şu anda yaşadığım sorunları nasıl çözebilirim”; kişisel gelişim kitapları okurken insan en çok bu sorunun peşine düşüyor sanırım.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

KİŞİSEL GELİŞİM KALPTE OLACAK

 

 

Cahit Karaç (50) Özlü söz yazarı

 

 

 

 

 

 

 

İnsan akılla öğrenir, kalple eğitilir. Dünyadaki en önemli okul vicdandır. Vicdan bizi içimizden gözleyen gizli gözün adıdır. Güzel ahlak kemiğe bürünmüş ette değil, ete bürünmüş benliktedir. Güzel ahlak dünyada giyilecek en güzel elbisedir. Kendisini eğiten insan dünyanın en bilge insanıdır. El yaptığı işi tekrarlamakla hüner kazanır, akıl yaptığı işi tekrarlamakla marifet kazanır. Kişisel gelişim kalpte olacak, bilgi akılda toplanacak. Toplanmış bu birikim güzellikle ve iyilikle kişinin hayatına yansıyacak. Kişi güzelleştikçe gelişecek, geliştikçe güzelleşecek.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

İNSAN BÜYÜDÜKÇE KENDİNİ GELİŞTİRMEK VE TANIMAK İSTİYOR

 

 

Özlem Koşkal (17) Öğrenci

 

 

 

 

 

 

 

İlk başlarda kişisel gelişim kitaplarını çok fazla takip etmiyordum. Ancak zaman ilerledikçe, insan büyüdükçe kendini geliştirmek ve tanımak istiyor. Okuduğum aşk kitaplarından sıyrılıp biraz kişisel gelişim kitapları okumak istedim. Bu yaş diliminde merakla takip etmeyi sürdürüyorum. Önceden bu konuda az ama öz kitaplar çıkıyordu; şimdi ise bu konuda çok fazla kitap yayımlandığını ve kişisel gelişim kitaplarına yönelmek isteyen okuyucuların kendileri için gerçekten doğru ve faydalı olan kitabı seçmekte zorlandıklarını düşünüyorum.


 

 

 

 


 

 

 

 

 

HER KELİME HAYATA YENİ BİR BAKIŞ AÇISI

 

 

 

Emin Baş (29) Akademisyen

 

 

 

 

 

 

 

Kişisel gelişim kitapları arasında başta Üstün Dökmen kitaplarını okudum. Küçük Şeyler kitabını üniversite yıllarımda okumuştum. Daha sonra kişisel gelişim kitaplarından aldığımız güçle akademik çalışmalara atladık. Kişisel gelişim kitaplarında okuduğunuz her cümle, okuduğunuz her kelime hayata yeni bir bakış açısı, yeni bir pencere açıyor. Kişisel gelişim kitapları hayata yeni bir limandan bakmamızı sağlıyor. Hem bildiğiniz limanları yeniden keşfetmeyi hem de yeni limanlara yolculuk yapmanızı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

(Manşetteki görsel Studio Lolo'dan alınmıştır.)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

İstanbul’da yaz mevsiminin ayak sesleri duyuluyordu. Üniversitedeki bahar döneminin son dersinde felsefe hocam Cemil Güzey, okuma listesi çıkardı. Uzayıp giden listede bir kitap ismi hemen gözüme çarptı; Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar. Bu üç kelimeyi yan yana okuyunca heyecanlanmıştım.

*Paul de Senneville/Mariage d'Amour (Aşk Evliliği) bu yazıya eşlik edebilir.

Taşra, edebiyattan sinemaya geçişin en kestirme yoludur. Orada zaman, mekân ve insan sinematografik anlamın bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir derinliğe sahiptir. Ancak bu derinlik çoğu zaman bir daralmayı, dışa kapalılığı, durağanlığı, kasvetli ve sonu gelmez bekleyişleri de içinde taşır. Bu yönüyle İnsanoğlunun ebedi yazgısını, ilk sürgün anını hatırlatan ihsaslarla doludur taşra.

İlk defa 2013 yılında Ayrıntı Yayınları’ndan, yeni edisyonu ise geçen ay Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlanan Ferahlık Anına Övgü, Ömer F. Oyal’in dördüncü romanı. Yazarın romanın yanı sıra çeşitli türlerde eserleri bulunuyor.

Virginia Woolf’un (1882-1941) yaşarken basılı tek öykü kitabı olan Pazartesi ya da Salı (1921) bir öykü kitaplığında bulunması gereken önemli kitaplardan biridir. Virginia Woolf, Mrs. Dalloway, Dalgalar, Deniz Feneri romanlarıyla bilinç akışı tekniğinin başarılı örneklerini vermiş bir öncüdür. Bu akım günümüzde de etkisini yoğun bir şekilde göstermektedir.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.