Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

14 ŞUBAT DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KutlanıyorToplam oy: 662

14 Şubat Dünya Öykü Günü İstanbul ve İzmir'de kutlanıyor.
İzmir Büyük Şehir Belediyesi Dünya Öykü Günü'nü 13 - 14 Şubat 2010 tarihlerinde, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde kutlayacak. Öykü Gününün onur konuğu Ayla KUTLU, "Öykü İşlikleri"nin ana teması ise "Çocuk ve Öykü" olarak belirlendi.

Ayla KUTLU'nun onur konuğu olarak katılacağı etkinliklerde, "Öykü İşlikleri" Dinçer SÜMER, İmren ERŞEN, Ahmet ÖNEL, Gönül ÇATALCALI, Zeliha AKÇAGÜNER, Gülseren ENGİN, Savaş ÜNLÜ, Hülya SOYŞEKERCİ, Ferda İzbudak AKINCI, Hüseyin YURTTAŞ, Hidayet KARAKUŞ, Birsen FERAHLI, Mavisel YENER, Faruk ŞUYUN ve Turhan GÜNAY'ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz İzmirli gazeteci, yazar ve şair Dinçer SEZGİN'in adı ise işlik çalışmaları süresince 3 no'lu işlikte yaşatılacak.

Onur Konuğu Ayla KUTLU adına düzenlenen "AYLA KUTLU ÖYKÜCÜLÜĞÜ" adlı açık oturum ise; İmren ERŞEN, Hülya SOYŞEKERCİ, Ferda İzbudak AKINCI, Savaş ÜNLÜ, Mavisel YENER ve Hidayet KARAKUŞ'un (Yönetici) katılımıyla gerçekleştirilecek.

İstanbul Kutlaması

Dünya Öykü Günü İstanbul'da geçen yıllarda olduğu gibi Fransız Kültür Merkezi ve P.E.N Türkiye Merkezinin işbirliğiyle kutlanıyor. Geleneksel Öykü Bildirisi bu yıl yazar Füruzan tarafından kaleme alındı. Fransız Kültür Merkezi Müdürü Anne Potié ve Yasemin Yazıcı'nın açış konuşmaları sonrasında Nazım Timuroğlu'nun İstanbul temalı fotograf gösterimi gerçekleşecek. Etkinliğin konuk yazarları Selim İleri ve Christiane Baroche, İstanbul,Kent ve Edebiyat üzerine birer konuşma yapacaklar. BİR ÖYKÜ bölümünde Fransız yazar Christiane Baroche'un ve P.E.N. Türkiye Merkezi 2010 DEDE KORKUT ÖYKÜ ÖDÜLÜ verilen İrlandalı yazar Leland Bardwell'ın yapıtlarından seçmeler seslendirilecek. Tiyatrocu Özge Ökten tarafından sunulacak etkinlik, 13.Şubat.Cumartesi günü Fransız Kültür Merkezinde saat 15.00-17.00 arasında izleyicilerin katılımıyla gerçekleşecek.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.