Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

2009 Hugo Bilim Kurgu Ödülleri En İyi Roman Ödülü Mezarlıklar Kitabı'nın!Toplam oy: 1187
Neil Gaiman
İthaki Yayınları

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden Hugo Bilim Kurgu Ödülleri açıklandı. Mezarlık Kitabı en iyi roman kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu.

Science Fiction Society tarafından düzenlenen toplantılarda verilen bu ödül okuyucuların oyları ile belirleniyor. Ödülün verilişindeki en önemli kriterler arasında kitabın edebi değeri ve yazarın bilinirliği de yer alıyor

MEZARLIKTA BÜYÜYEN ÇOCUĞUN HİKAYESİ EN İYİ ROMAN SEÇİLDİ

Daha önce de bu ödüle imza atmış olan Neil Gaiman bu yıl büyük ödülü Mezarlık Kitabı adlı (The Graveyard Book) eseri ile kazandı. Eser, Jack denen adam tarafından katledilen bir ailenin küçük bebeğinin katliamdan kurtulmasını ve mezarlıkta büyüyüp, gelişmesini konu ediniyor. Katilin romanın sonlarına doğru tekrar siyah giysili adamlar olarak karşımıza çıktığı romanda Batı hayalet kültürünü ve mitolojik kahramanlarını bolca görüyoruz. Eserin Türkçesinin birinci baskısı bir ay içinde tükenmiş ve yeni baskıları yapılmıştı.

10 Kasım 1960 yılında İngiltere’de (Portchester, Hampshire) doğan Neil Richard Gaiman, birçok çizgiromanın yanı sıra fantazi ve bilimkurgu eserleri ile okurlardan büyük ilgi gördü. Minneapolis’te oturmakta olan İngiliz yazarın Holly, Maddy ve Michael isimlerinde üç çocuğu var.

Yazarın ünlü eserleri arasında Sandman isimli çizgi roman serisi de yer alıyor. American Gods (Amerikan Tanrıları), Stardust (Yıldız Tozu) ve Coraline (Koralin Ve Gizli Dünya) adlı eserleriyle büyük ilgi görmüş ve bu eserler Türk okurlarının da ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Çizgi roman yazarı olarak şöhretlenen yazarın kitapları sinemaya da uyarlanmış ve gösterime giren filmleri gişede hayli büyük ilgi görmüştü.

Hugo Ödülü'nü daha önce de kazanmış olan yazar; Nebula ve Bram Stoker ödüllerini de kazanmıştı.

Neverwhere isimli romanı yakında Türkçeye yine İthaki yayınları tarafından çevrilecek olan yazarın Türkçeye çevrilmeyi bekleyen eserlerinden bazıları şöyle: Good Omens, Anansi Boys, Batman, Blueberry Girl, Fragile Things,Smoke and Mirrors, Odd and the Frost Giants, M Is for Magic, Absolute Death, The Day I Swapped My Dad for T?, The Dangerous Alphabet, Death: The High Cost of Living, The Books of Magic, Violent Cases, The Last Temptation, Mr. Punch, Midnight DaysThe Wolves in the Walls, Two Plays for Voices, Murder Mysteries, Signal to Noise.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Edebiyatımızın ilk “popüler” yazarı Ahmet Mithat Efendi’nin yayımlanmamış yazıları ilk kez okur karşısına çıkıyor. Koray Sarıdoğan'ın yüksek lisans tezinden hareketle tematik bir tasnifle hazırladığı, KalemKahveKlavye logosunu taşıyan e-Kitap dizisi, Dağarcık dergisi arşivinin ilk bölümü olan Dil ve Edebiyat Yazıları’na ayrıldı.    

 

Uzun soluklu edebiyat dergilerimizden biri olan Dergâh 30 yaşına bastı. Bu vesileyle Dergah okurları için hoş bir sürpriz yaptı ve 30. yaş hediyesi olarak Mart 1990 tarihli ilk sayılarını derginin mart sayısıyla birlikte hediye olarak verdi. Derginin okura bir başka sürprizi ise İsmet Özel’in bugüne kadar hiç yayınlanmamış Nurettin Topçu üzerine bir yazısını yayımlamaları oldu.

Metis Yayınları’nın üç ayda bir yayımladığı ve 2002 yılında yayın hayatı son bulan Defter dergisiyle Metis Yayınları’nın mevsimlik çeviri dergisi Metis Çeviri, arşivlerini internet üzerinde ücretsiz erişime açtı.

Yunus Emre Enstitüsü'nün Türk dünyası coğrafyasına yönelik hazırladığı Türk Dünyası Dergisi, Türkiye ve Yunus Emre temasına yer verdi.  Yunus Emre Enstitüsü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk halklarının kültürel özelliklerini birbirine tanıtmak, dil ve kültürler arasındaki ortaklıkların farkındalığını artırmak ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan T

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta