Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

EdebiŞarkılar// Güvercin tedirginliğinde yaşayanlara: Bülbülü ÖldürmekToplam oy: 1165

Lisedeyim. Güzel okulumda İngilizce dersindeyiz ve öğretmenimiz bu dönem okuyacağımız romanın Bülbülü Öldürmek olacağını söylüyor. Hepimiz kitabı alıyoruz, okuyoruz, altını çiziyoruz defalarca, quiz'ler sınavlar oluyoruz. Suyunu çıkarıyoruz romanın, etkileniyoruz Harper Lee'nin dilinden, anlattıklarından. Her ne kadar bizim topraklarımızda geçen bir hikaye olmasa da, hepimiz bir yerinden aşinayız temasına: Irkçılık. Sonra filmi seyrediyoruz, Atticus, Scout, Dill, Jem ve Boo Radley gerçek oluveriyorlar gözlerimizin önünde. Ve şimdi, lise mezuniyetimin üzerinden neredeyse 10 yıl geçmiş olmasına rağmen, Noisettes'in Atticus şarkısını dinlediğimde, romanı okurken hissettiklerimi hissedebiliyorum.

 

Bülbülü Öldürmek, Nelle Harper Lee'nin 1960 yılında yayımladığı, başta Pulitzer olmak üzere pek çok ödül alan romanı. Lee, daha sonra bir roman yazmamış olmasına rağmen, bu romanla Başkanlık Özgürlük Ödülü'nü almış ve roman, Amerikan Edebiyatı'nın klasikleri arasına girmiş. 1936 yılında, Harper Lee 10 yaşındayken, Monroeville'de yaşadıkları mahallede gerçekleşen bir olaydan ve bu olayın kendi ailesi ve komşuları üzerindeki tesirinden esinlenen romanda anlatıcı Scout, Harper Lee'dir aslında. Ve ilginç bir bilgi: Romanda Scout'ın yakın arkadaşı ve kapı komşusu olan Dill, gerçek hayatta Harper Lee'nin çocukluk arkadaşı Truman Capote'dir.

 

Romanda Scout'ın babası Atticus önemli bir karakterdir. ABD'de asılsız bir iddia ile suçlanan bir siyahinin avukatlığını yapan Atticus Finch, ırkçı komşuların tepkisini çekerken, roman aynı zamanda tecavüz, masumiyetin yitirilişi, hukukun işleyişinde yaşanan sıkıntılar ve ırksal eşitsizlik konularıyla da derinden ilgilenir. Evden hiç çıkmayıp, kendini hiç göstermemesi sebebiyle küçük çocukların "öcü" belledikleri Boo Radley ise romanın sonunda bize korkularımızın yalnızca kafamızda kurduğumuz yanılsamalar olduğunu gösterir. Bülbülü Öldürmek romanının özgün adına baktığımızda, To Kill a Mockingbird derken kastedilenin bülbül olmadığını, öldürülen şeyin masumiyet olduğunu fark etmek mümkün. Roman da aslında, Bayan Maudie'nin Scout'a söylediği bir sözün etrafında dönüyor: "İstediğiniz kadar şakrak kuşu vurabilirsiniz ama bülbülü öldürmek günahtır, bunu asla unutmayın."

 

 

 

 

Gelelim bu haftanın şarkısına. Londra merkezli Indie Rock grubu Noisettes'in Atticus şarkısı şu sözlerle başlıyor: "Bülbülü öldürmek, seni baştan çıkaran şarkıyı susturmak içindir. Peki neden?" Klibi olmayan bu şarkının aşağıdaki videosu da oldukça etkileyici. 2009 yılında New Pop Festivali'nde sahneye çıkan grubun solisti Shingai Shoniwa, sıradaki parçayı "arka taraftaki" konser dinleyicilerine ithaf ettiğini söyler ve sahneyi terk eder. Devamını buyrun, siz seyredin:

 

 

 

 

Değerlerine bağlı ve dürüst avukat Atticus gibi güçlü olduğunu söyler Shingai, şarkının sonuna doğru duygusallaşır ve videonun sonunda görebileceğiniz gibi ağlar biraz. Bir aşk şarkısı olmasının yanı sıra, korkusuz olmayı öğütler sanki. Atticus'un mahkemede Tom Robinson'ı savunurken olduğu gibi. Romanın içinde yer alan "Avukatlar da bir zamanlar çocuktu," sözü ise sanırım bugünün Avukatlar Günü olmasıyla biraz daha anlam kazanıyor.

 

Bülbülü Öldürmek romanının 1962 yılında beyazperdeye de uyarlandığını ve Atticus Finch'i canlandıran Gregory Peck'in ise 1963 yılında En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını aldığını not düşelim.

 

 

 

(Manşet görseli buradan alınmıştır.)

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Koronovirüs ile birlikte dünya çapında yaşanan sosyal izolasyon ve karantina uygulamaları pek çok sektörü zor duruma sokuyor. Dünya çapında pek çok sektör kısa ya da uzun vadeli olarak programlarını, hedeflerini, müşteriyle olan iletişimlerini değiştiriyor, yeniden gözden geçiriyor. Yayıncılık sektörü de bu değişimin içinde.

Anadolu Üniversitesi (AÜ), Türkiye kültürünün klasikleşmiş edebiyat eserlerini dijital ortama aktarıp, ücretsiz olarak okuyucularla paylaşıyor. 150 yıllık süreci kapsayan Türk roman tarihi üzerine yürütülen çalışmalar kapsamında, eserler özgün halleri korunarak ayrıntılı bir sözlük eşliğinde Latin harflerine aktarılmış olarak paylaşılıyor.

İstanbul Üniversitesi, dünyanın en zengin görsel arşivlerinden biri olan Sultan II. Abdülhamid Han’ın Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nu dijital ortamda araştırmacıların kullanımına sunarak tarihe ışık tutuyor. Dijital erişime açılan 918 albüm içinde yer alan 36 bin 585 kare fotoğraf, kültürel mirasın korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağlıyor.

Animasyon sanatının en büyük ustalarından Hayao Miyazaki’nin yaratım sürecine odaklanan “10 Years with Hayao Miyazaki” belgeseli, çevrimiçi ortamda ücretsiz erişime açıldı.

J.K. Rowling, Koronavirüs günlerinde ev izolasyonunda olanlar için Harry Potter at Home adlı hizmeti başlattı. Ücretsiz sesli kitaplar, videolar ve özlenen Hogwarts günlerinden tadımlık kareler! Dünyaca ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, Koronavirüs nedeniyle evde kalmak zorunda olan okurları için yepyeni bir dijital hizmeti yürürlüğe koydu.

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta