Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Shakespeare’in bilinmeyen işleriToplam oy: 634

Casus olmak ya da olmamak?!

İngiliz Koleji rektör yardımcısı Andrew Heaton Shakespeare ile ilgili yeni bir soru ortaya atmış bulunuyor. Konu tarihçi ve biyografi yazarı olarak bilinen Heaton’ın biyografik nitelikteki Shakespeare araştırmasında yer alıyor. Heaton efsanevi şair ve oyun yazarının yaşamında karanlıkta kalan bir dönem olduğunu keşfetmekle işe başlamış. Bu dönem 1585 ile 1592 yılları arasına denk gelmektedir. Daha önceki araştırmalarda Shakespeare’in bir dönem İtalya’da kaldığı yer almaktadır. Haeton, Shakespeare’in bu 7 yıllık dönemi, bir ara Sicilya da olmak üzere, daha çok Roma’da geçirdiğini tesbit etmiş bulunuyor. Tarihçi-yazar ayrıca o dönem İngiliz Cizvitlerinin Roma’da bir hayli faal olduğunu belirtiyor. Bunlar esasında casusluk faaliyetleri olarak tarihe geçmiş. Shakespeare’in de İngiliz Cizvit çevrelerine yakınlığı bilindiğinde, onun bir Cizvit casusu (cripto-catolico) olabileceği kuşkusu doğmakta.

Evrensel dramaturgun sıradan bir casus olmayacağı da aşikar. Andrew Heaton’un bu biyografik eseri bir hayli ilgi çekeceğe benziyor.  

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Ailesi tarafından yazar, şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu adına 1986 yılından beri düzenlenen şiir ödülü, salgından dolayı bir yıl ertelendi. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü için aday yapıt alınmayacak ve ödül verilmeyecek. Ödül, aradan geçen iki yılda (2020 ve 2021) çıkan kitaplar ve hazırlanan dosyalar üzerinden 2022’de yeniden verilmeye başlanacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Hayatımız Kitap programının bugün online olarak yayınlanacak dördüncü bölümünde Metin Celal'in konuğu yazar ve yayıncı Mine Soysal olacak! Programda ülkemizde yayıncılığı, çocuk yayıncılığının sorunlarını, çözüm yollarını, Soysal'ın yayıncılığını ve yazarlığını konuşulacak.

 

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe (Bugün)

Saat: 21:00-21:45 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından iki ayda bir yayımlanacak olan Olağan Hikâye, ilk sayısında “Gerçekliği Yeniden Düşünmek” dosyasıyla yayımlandı.  Hakikat, kurmaca ve zaman ilişkisi üzerinden gerçekliğin hikâyedeki günümüz yansımalarının izini süren yazılarda, bu alanda usta kalemlerin imzası var.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.