Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Franzen bu kez Twitter’a çattı


Gayet iyi
Toplam oy: 700

Amerikalı romancı Jonathan Franzen, Facebook ve e-kitabı eleştirdikten sonra Twitter’a da verdi veriştirdi. Twitter’ın rahatsız ediciliği konusunda kelimelerin kifayetsiz kaldığını söyleyen Franzen, “Twitter, karşı çıktığım her şeyi barındırıyor. Kafka’nın Dönüşüm’ü semaforla anlatan bir video yapmaya karar vermesi gibi. Ya da “p” harfi olmadan roman yazmak gibi. Twitter aşırı güvenilmez bir araç. Kaygılandığım insanlar okuyucular, bilhassa ciddi okuyucular ve yazarlar. Biz kendimizle ilgili konuşmayı pek sevmeyiz” dedi.

 

Franzen’ın 5 martta New Jersey’deki Tulane Üniversitesi’nde yaptığı konuşmaya katılan yazar Jami Atenberg’ın aldığı notlara dayandırılan haberde, Freedom’ın yazarının modernizmin sona ermesiyle Amerikan edebiyatında budalaca şeyler olduğunu söylediği de yer aldı.

 

 

 

 

Yazarken internet kullanmayan Franzen, daha önce de e-kitaplardan hoşlanmama gerekçelerini açıklamıştı. Ekranda kitap okumanın kalıcılık hissi uyandırmadığına inandığını söyleyen Franzen, endişelerini şu sözlerle dile getirmişti: “Bunun gibi kalıcılık olmazsa dünyayı çalıştırmak çok zorlaşacak. Bu şekilde köktenci bir olasılık, adalet sistemi ya da kendinden sorumlu bir idareyle bağdaşmıyor.”

 

Franzen’ın konuşmasında bulunan Attenberg de ünlü yazarın Twitter’la ilgili söylediklerinden biraz alınmış. “Sosyal medyayla ilgili söylediklerinde haksız olduğu için değil, olabilir; fakat Franzen, birçok yazarın Twitter’ı promosyon aracı olarak kullandığını anlamıyor. Çünkü onun buna ihtiyacı yok” dedi.

 

 

Kaynak: Taraf

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.