Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu 70 yaşındaToplam oy: 6

Anlatım tekniği ve olay örgüsü bakımından bütün eleştirmenlerce Türk edebiyatının en ciddi psikolojik romanı olarak kabul edilen Matmazel Noraliya'nın Koltuğu 70 yaşında! Yayımlandığı zaman “Türk edebiyatının baharı da gelmişti” şeklinde karşılanan roman Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Roman boyunca bilinçakışı tekniği kullanarak bu alanda da Türk edebiyatında bir ilk niteliğinde eser yaratan Peyami Safa, kitapta insanın inanç bunalımına eğilir. 2019 yalnızca Matmazel Noraliya’nın Koltuğu’nun yayımlanışının 70. yılı değil, aynı zamanda Peyami Safa’nın doğumunun da 120. yılı. Ötüken Neşriyat öncülüğünde yaklaşık iki yıldır yürütülen yazarın tüm külliyatının tamamlanması projesi de yeni kitaplarla tamamlanıyor. Safa’nın Server Bedi adıyla yazdığı bütün kitapları ve Peyami Safa adıyla yazdığı makaleleri, denemeleri, röportajları basarak yazarın külliyatını tamamlanacak. Böylece Türkçenin en önemli yazarlarından olan Safa’nın külliyatı bütün olarak ortaya çıkıyor ve tüm eserleri ilk defa bir araya geliyor. İlk olarak daha önce başka yayınevleri tarafından da yayımlanan Cingöz Recai serileri Erol Üyepazarcı tarafından hazırlanmaya başlandı. Cingöz Recai serisinden, daha önce hiç kitaplaştırılmamış olan, tefrika edilmiş “Cingöz Meriç’te” adlı eseri Seval Şahin tarafından ilk defa kitap olarak yayımlandı. Peyami Safa’nın külliyatının hazırlanmasını Banu Öztürk, Didem Ardalı Büyükarman ve Seval Şahin üstlendi.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türkiye’nin ilk kurumsal dergilerinden biri olan Türk Kızılay dergisi, yayım hayatına kısa bir süre ara verdikten sonra, yeni bir solukla yeniden Türk halkının beğenisine sunuldu. Türk Kızılay’ın dergisinin yeni adı ise 1868 oldu.

Türk edebiyatının dünyada en çok okunan kitaplarından biri olan “Benim Adım Kırmızı”nın yayımlanmasının üzerinden 21 yıl geçti. Bütün dünyada beş milyona yakın satan kitap, dünya çapında akademisyenler, sanatçılar ve eleştirmenler tarafından kaleme alınan birçok makaleye ve araştırmaya konu oldu. Kitabın yayınlanmasının 21.

Kayseri’de bulunan Meryem Ana Kilisesi, belediyenin gerçekleştirdiği restorasyon çalışmaları sonucunda Şehir Kütüphanesi’ne dönüştürülüp hizmete açıldı. 19. yüzyılda yapıldığı belirtilen kilisenin restorasyon çalışmaları bir süredir devam ediyordu. Kütüphane 25 bin basılı, 22 bin elektronik, 3 bin sesli olmak üzere 50 bine yakın kitapla hizmet sunuyor.

Sarah Jio’nun Türk okurlarına ithaf ettiği yeni kitabı “Acı Tatlı Hayat Hikayem”, Pena Yayınları etiketiyle yakın zamanda raflarda yerini almaya hazırlanıyor. Romantik edebiyatın çok satan popüler ismi Jio’nun yeni kitabının kapağını sevenleri belirleyecek.

Çağrıştırdıklarıyla bile içimizi üşüten kış geldiyse şimdi teselliyi kitaplarda bulmanın tam zamanı. Böyle düşünen New Yorklular da kışın kasvetinden kitapların sayfalarına gömülerek kurtulmak istemişler. Geçtiğimiz günlerden New York Halk Kütüphanesi’nin yayınladığı “en çok ilgi gören kar kitapları” listesi de bunun bir göstergesi.

Kulis

“Jack London’ın Unutulmaz Bir Romanını 40 Yıl Sonra İngilizce Aslından Çeviriyoruz”

Henüz bir yaşını doldurmamış bir yayınevi Kutu Yayınları. Hikâyesini anlatır mısınız?

ŞahaneBirKitap

Birkaç sene önce, yazar arkadaşlarla oturup şu meseleyi tartışmıştık: Yazdıklarımızı hiç kimsenin okumayacağını bilsek, yine de yazar mıydık? “Okur” olmadan yazdıklarımız bir işe yarar mıydı? Hele ki okuruyla konuşan, okuru da kurmacanın içine davet eden, hatta onu hikâyesinin bir kahramanı haline getiren yazarlar ne yapardı okur olmasa?

Editörden

Doksanlı yılların sonu olmalı. Yaşadığım taşra şehrinde sadece bir tane olan müzik mağazasına gidip gelip Pink Floyd’un The Dark Side of the Moon albümünü soruyordum sürekli, geldi mi gelmedi mi diye… Çünkü müziğin bir kaset ya da CD marifetiyle dinlendiği zamanlardı ve sevdiğiniz bir grubun albümünün çıktığını duymanız ayrı dert, o albümün sizin yaşadığınız şehre ulaşması ayrı dertti.