Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Modern Edebiyatın Kayıp Bavulu HavaalanındaToplam oy: 463

Ünlü yazar Alain de Botton 21 Ağustos 2009 tarihinden başlayarak bir hafta boyunca Heathrow havaalanı yatılı yazarı oldu. Bu bir hafta boyunca Heathrow havaalanında kalacak olan Alain de Botton bu süre içerisinde 20,000 kelimelik bir roman da yazacak. Romanının Modern dünyayla ilişki kurabilmek için yeni bir tür edebiyat arayışında olduğunu söyleyen Botton, bu uğraşı karşılığında BAA şirketinden 50,000 $ ücret alacak. Kitap, eylül ayında basılacak ve Heathrow havaalanında 10,000 adet ücretsiz olarak dağıtılacak.

Modern insanın seyahat sorununu ve seyahat kalitesi arayışını daha önce defalarca irdeleyen yazar, havaalanlarında bavullarını bekleyen insanlardan bilet kuyruklarındakilere herkesi gösteren snapshotlar yazıyor. Alain de Botton’la konuşma fırsatını yakalamak isteyen yolcular onu 5. Terminalde bulabilir.

Alain de Botton’un Heathrow havaalanına yatılı yazar olması, kültürel tanıtım çalışmalarının ilk örneği değil. 2003 yılında Avustralyalı yazar Kathy Lette Londra’daki geceliği 1,200 £ olan Savoy Hotel’de üç ay geçirip bir roman yazmıştı. Marks and Spencer, Tottenham Futbol Kulübü, Londra Hayvanat Bahçesi de tanıtım amaçlı olarak benzer çalışmalar yürütmüştü.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Oscar ödüllü Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski, belgesellerini çevrimiçi erişime açtı. Pawlikowski’nin “From Moscow to Pietushki”, “Dostoevsky’s Travels”,  “Serbian Epics”, “Tripping With Zhirinovsky” gibi yapımları yayımlanan belgeseller arasında yer alıyor.

56. Kütüphane Haftası (30 Mart-5 Nisan) özelinde SALT Beyoğlu ve SALT Galata farklı seçkileri çevrimiçi olarak ziyaretçilerin ilgisine sunuyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle kapılarını kapatan Rusya’nın başkenti Moskova’daki ünlü Bolşoy Tiyatrosu, bale ve opera severler için YouTube ‘altın koleksiyonundan’ en iyi altı performansı paylaşacak.

Asteriks çizgi romanlarıyla tanınan Fransız çizgi roman sanatçısı -Albert Uderzo, geçirdiği kalp krizi sonucu 92 yaşında hayata veda etti. Bir grup Galyalının Roma İmparatorluğu’na karşı savaşını anlatan çizgi roman Asteriks ilk kez René Goscinny ve Uderzo’nun kaleminden çıkmıştı.

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta