Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Sözünü Sakınmadan: Bir Tatlı Başarı HikayesiToplam oy: 1148

Her şey, kitap eleştirisinin ülkemizde yeterli olmadığı yönündeki derin hissiyatımızla başladı. Önce Idefix, SabitFikir’in sitesini kurdu; SabitFikir’in sitesi kendini bir basılı dergiye evirdi; basılı dergi Sözünü Sakınmadan’ı yarattı.

 

Sözünü Sakınmadan, kısa bir süre içinde, Türkiye’de edebiyat konuşulan, sözlerin sakınılmadığı en heyecanlı platformlardan biri haline geldi. Murathan Mungan ile başladık; 13 yazarı ve yaklaşık 5000 okuru ağırladık. Hem de, Semih Gümüş ve Ömer Türkeş gibi iki önemli eleştirmenin eşliğinde.

 

İstanbul Modern’in işbirliğiyle düzenlediğimiz Sözünü Sakınmadan, siz konuklarımız için neşeyle başlayıp keyifle biten bir “bir saat” oldu hep. Oysa o “bir saat” bizim için, bir koca ay demek idi! Bir yandan her gün defalarca güncellenen bir site ve aylık bir dergiyle uğraşırken; kal(may)an vaktimizi Sözünü Sakınmadan’a ayırdık. Uzun toplantılar, defalarca aranan konuklar, sandalyeler, fotoğraf- kamera kayıtları, basın bülteni, aydınlatmalar... Her detayı ince ince düşündük. Ne mutlu, emeğimizin karşılığını gani gani aldık.

 

Söylediğim gibi, 1 yılda, yaklaşık 5000 kişiyi ağırladık. 5000 kişi! Telaffuz etmesi kolay, ulaşması zor bir rakam. “Edebiyat etkinliklerine 50’den fazla dinleyici gitmez”, görüşünü kırma yönünde biraz da olsa katkımız olduysa, ne ala.

 

Semih Gümüş ve Ömer Türkeş’in saygınlığından, yaptıklarından, yapacaklarından bilhassa söz etmeye gerek yok herhalde. İstanbul Modern’in bir mekan olarak güzelliğinden de... Ama izninizle konuklara biraz değinmek, isimlerini bir bir sıralamak isterim. Murathan Mungan’la, çim bahçede başlayan bu serüven, Hakan Günday, Elif Şafak, küçük İskender, Sema Kaygusuz, Emrah Serbes, Latife Tekin, Cemil Kavukçu, Enis Batur, Hakan Bıçakcı, Füruzan ve nihayetinde Selim İleri ile devam etti. Ne müthiş isimler, öyle değil mi?

 

En ünlü eleştirmen, sizsiniz!

 

Dinleyicilerimiz de hep aynı şekilde müthişti. Ve biz biliyorduk ki, bir kitap okuduktan sonra, kitabın en azından “iyi” veya “kötü” olduğuna dair bile görüş belirten herkes, biraz eleştirmendi aslında... Herkes kendi dünyasının en ünlü eleştirmeniydi! İşte bu yüzden bol bol yer verdik okurların sorularına. Haksız çıkmadık. Seyircilerimiz de eleştirmenlerimizden feyzalmış olacak ki; yıllanmış cümleleri bir kenara bıraktı; sözünü hiç sakınmadı.

 

Değinmeden geçemem. Gerek yazılı, gerek görsel basında da öyle çok yer aldık ki, nasıl önemli bir boşluğu doldurduğumuzu bir kez, bir kez daha gördük.

 

SabitFikir ekibinden Bora Ekmekçi, Nihan Bora, Didem Çelik ve Mehmet Onur Doğan’ın olağanüstü özverisiyle, bugüne -ama daha da önemlisi- geleceğe, önemli kayıtlar bıraktığımıza eminiz.

 

Bu ay bir yaşını dolduran Sözünü Sakınmadan, her şeyiyle, tatlı bir başarı hikayesi.

 

Herkesi, geçmiş tüm etkinliklerimize bekleriz. Hepsi SabitFikir'in websitesinde.

Yorumlar

Yorum Gönder


Sevgili Erte Oyar,

Idefix ve Sabit Fikir'in Facebook ve Twitter hesaplarını takip edebilirsiniz, haftalar öncesinden duyuruyoruz. Linkler şöyle:

 

 

http://www.facebook.com/sabitfikircom

https://twitter.com/SabitFikir

 

---

 

http://www.facebook.com/idefixcom

https://twitter.com/idefixcom

 

 

35%
65%

Son söyleşi gene bana bildirilmedi. Eh öyle olsun bakalım!...

49%
51%

Her ay sabırsızlıkla beklediğim ve kaçırdığım zamanlar(ki çok sayılıdır) üzüntü duyduğum etkinliğiniz için hepinize çok teşekkürler,yüreğinize sağlık...

47%
53%

Ziyaretçi (Misafir) "yarım iş yapıyorsunuz" demiş. Yola çıkışı da internet sitesinde videoların eksik olması. Videolar eksik, bu da EBI'ye (teknoloji şirketi) hiç yakışmıyor, hatta utanç verici. Ancak bu yazıda internet sitesinden bahsedilmiyor, etkinliklerden bahsediliyor. El insaf. Sözünü Sakınmadan'lar Türkiye'de yapılmış en iyi seri edebiyat etkinlikleridir. Değeri bilinmezse Tüyap'ın "Hazır Gelmişken" etkinliklerine mahkum kalırız. Nokta.

35%
65%

Selamlar,

vallah niye yalan söyleyeyim yarım iş yapıyorsunuz. Hemen her programa internet üzerinden ancak ulaşabiliyorum. Doğru dürüst tek bir programınızı hatırlayamıyorum ki teknik bir hatanızi seslendirmeyle ilgili bir sorununuz olmasın. Saygınlık gerektırecek bir iş yapıyor olabilirsiniz ama becerebiliyor musunuz, ne İdefix'e, ne ekibinize ne de o kacaman bir aylık hazırlanma sürenize yakıştırabiliyorum. Heniz övünebilecek bir aşamaya bence daha gelmediniz.
Selamlar, daha sorunsuz seslendirmeler.

33%
67%

oralarda olamayan edebiyat tutkunları için buralarda bulabileceğimiz nefis kayıtlar. yüreğiniz dert görmesin.

38%
62%

Haklı bir gurur bu! Emeğinize sağlık!

34%
66%

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.