Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Orhan Kemal ölümünün 49. yılında anılıyorToplam oy: 17

 

 

 

Toplumcu-gerçekçi edebiyatımızın büyük ustası Orhan Kemal ölümünün 49. yılında Orhan Kemal Kültür Merkezi tarafından gerçekleşecek bir törenle anılıyor. 31 Mayıs Cuma günü Orhan Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenecek törende ayrıca “Sus Barbatus” romanıyla 48. Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanan Faruk Duman’a da ödülü verilecek. Programda Işık Öğütçü “Ölümünün 49. Yılında Orhan Kemal”, Ece Ataer “Bendeki Orhan Kemal”, Seray Şahiner “Orhan Kemal’in Güzel İnsanları”, Aydın Ilgaz “Orhan Kemal Rıfat Ilgaz Anılar”, Ekrem Ataer “Orhan Kemal’den Şiirler”, Tahir Şilkan “Edebiyatımızda Orhan Kemal”, Çimen G. Erkol “Faruk Duman’ın Edebiyat Dünyası” başlıklı konuşmalarla yazarı anacaklar.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Geçtiğimiz eylül ayında İstiklal Caddesi’nde kapılarını açan Meşher’in Ukraynalı sanatçı Alexis Gritchenko’nun 1919-1921 yılları arasında yaşadığı İstanbul’u konu aldığı eserlerinden oluşan “Alexis Gritchenko - İstanbul Yıll

Kulis

“Öldürme Üzerine Kısa Bir Film Bana İlham Veren Başlıca Yapıt”

ŞahaneBirKitap

Son yıllarda, sürekli dile gelen bir soru var edebiyat çevrelerinde: Öykü yükseliyor mu? Şiirin ulaşılmaz yeri ve romanın tükenmeyen gücünün yanında öykü türü hep bir muammanın kucağında dolaşıyor hâlbuki. Düne, bugüne, hatta yarına baktığımızda öykünün, özellikle Türk edebiyatında, hep arada kalmış bir konumda olduğunu görüyoruz.

Editörden

Edebiyatın kendine özgü mekânları vardır. Muhitler burada bir araya gelir. Mahfil olurlar. Okumak ve yazmak yalnızlık ister. Ama okuduğunu ve yazdığını paylaşmakla görevlidir her tutkulu okur ve yazar. Okumak soylu bir eylemdir. Yazmak ise o eylemi bambaşka kişilerle paylaşma işlemidir. Goethe, “Seni anlayacak bir kişi bile bulduysan ciltler dolusu yaz” der.