Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Pi'nin Yaşamı: Kitabın ve filmin dili farklıToplam oy: 1044

"Pi'nin Yaşamı" adlı romanı ve romanın Ang Lee yönetiminde sinemaya uyarlanan filmiyle milyonlarca kişiye ulaşan Kanadalı yazar Yann Martel, 5 Aralık Perşembe günü, "Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesi" kapsamında konuşma yapmak üzere ikinci kez İstanbul'a geldi.

 

Martel'in 25 yıl evvelki ilk yolculuğu İstanbul'dan başlayıp, Doğubayazıt'ta tamamlanmıştı. Bu ikinci ziyaretse biraz ilki sayesinde oldu. Çünkü Martel, sırt çantasıyla gezdiği İstanbul'u öyle çok sevmişti ki, "Life of Pi'nin Oscar Yolculuğu" başlıklı konuşma için davet geldiğinde zevkle kabul etti.

 

Yazar olmaya nasıl karar verdi?

 

 

Sorulan ilk soru bu olunca, Martel de anlatmaya, "Yazmaya başlamak gibi bilinçli bir karar vermedim" diyerek başladı ve şöyle devam etti: "Önceleri zaman geçirmek için berbat kısa hikayeler ve oyunlar yazıyordum. Ama cümlelerle ve karakterlerle oynamaya bayılıyordum. Bu yüzden devam ettim. Yazdıkça daha iyi yazmaya başladım."

 

Hollywood araba gibi hikaye satın alıyor

 

Hollywood'un satın aldığı romanlara istediğini yaptığını, onları istediği gibi değiştirdiğini belirten Martel, "Tıpkı sizin araba alıp onunla istediğinizi yapmanız gibi" dedikten sonra romanla film arasındaki farkı şöyle açıkladı:

 

"Hollywood sürekli hikaye peşinde koşar ve gişe yapacağını düşündüğü hikayeleri satın alır. Benim kitabımı filme uyarlamak istediklerini öğrendiğimde bunun zorlu bir süreç olacağını biliyordum. Çünkü kitapta basit gibi görünen hikayenin filme aktarılması çok zor. Her şeyden önce bir çocuk ve kaplanı aynı filikaya koymanız gerekiyor. Öte yandan kitap ve film, iki farklı dili konuşan mecralar. Kitapta geminin battığını üç kelimeyle anlatmış, bunun duygusal etkisine sayfalar ayırmıştım. Filmdeyse tam tersi oldu. Geminin batışı uzun ve etkileyici betimlemelerle anlatıldı çünkü görsel olarak güzel ve duygu bunu görmekten doğuyor. "

 

Filmi çekmek üzere önce M. Night Shyamalan ile görüşüldüğünü fakat Shyamalan o sırada başka bir filmle meşgul olduğu için Ang Lee ile anlaşıldığını anlatan Martel, Lee'nin daha önce uyarladığı hiçbir öykünün yazarıyla görüşmediğini fakat kendisiyle görüşmek istediğini söyledi. Ardından kitapla filmin farkını anlatmayı sürdürdü:

 

"Kitapta, teknede insanlarla mahsur kalınan hikaye ile hayvanlarla kalınan hikaye yan yana yürüyor. Filmdeyse insanlı hikaye sona doğru, bir anda ortaya çıkıyor. Kitapta iki hikaye de inandırıcı ve hangisine inanacağınız size kalmış."

 

Filmi yine de güzel bulduğunu vurgulayan Martel, "Kitap ve film birbirini tamamlıyor. Önce kitabı okuyup sonra filmi izlemelisiniz" diyor.

 

Pi'nin Yaşamı, hikaye anlatıcılığıyla ilgili

 

"Pi'nin Yaşamı'nı mantıklı düşünmekten yorulduğum için yazdım" diyen Martel, romana ilişkin şunları söyledi:

 

"Kitaptaki iki hikaye de acıyı yadsımıyor. Her iki durumda da ailesini kaybetti. Ama hayvanlı hikayenin gerçek olduğuna inanırsa kendisine 'Oradan canlı çıkmayı başardın, ailen olmadan yaşamayı da başarabilirsin' diyebilir. Hikaye anlatıcılığı subjektiftir. Pi'nin Yaşamı kendinize anlatmayı seçtiğiniz hikayelerle, hikaye anlatıcılığıyla ilgili."

 

Yann Martel kimdir?

 

Yann Martel, 2002 Man Booker Ödülü kazanan Pi'nin Yaşamı romanının yayımlanmasıyla dünya çapında üne kavuştu. 44 ülkede yayımlanan kitap yedi milyon kopyadan fazla satarak uluslararası çok satanlar listesine girdi. Yönetmen Ang Lee 2012'de romanı sinemaya uyarladı ve film 11 dalda Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.