Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Sami Baydar yaşama veda ettiToplam oy: 657

Şair, yazar ve ressam Sami Baydar, ani bir kalp krizi sonucu 50 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

 

1980 yılında ilk şiirleri Beyaz dergisinde yayınlanan Baydar'ın, yayımlanmış sekiz adet kitabı vardı. Sami Baydar, 26 Eylül 1962'de Merzifon'da dünyaya geldi. Merzifon Cumhuriyet İlkokulu, Cumhuriyet Ortaokulu ve Merzifon Lisesi'ni bitirdi. İlkokul yıllarından itibaren resim yeteneğiyle aile bireylerinin dikkatini çekti. 1979’da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne girdi. Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’ne bir yıl devam ettikten sonra resim bölümüne geçti. Neşet Günal ve Devrim Erbil atölyelerinde çalıştıktan sonra 1987’de Devrim Erbil atölyesinden mezun oldu. 

 

 

1980 yılında ilk şiirleri Beyaz dergisinde yayınlandı. 1984'te Gösteri dergisinin açtığı resim yarışmasında ödül kazandı. 1989’da ilk kişisel sergisini Garanti Bankası Yonca Modern Sanat Galerisi’nde açtı. Çeşitli karma sergilere katıldı. 1999’da Paolo Colombo'nun küratörlüğünde düzenlenen 6.Uluslararası İstanbul Bienali’nde desenleri sergilendi. 2001'de Karşı Sanat Çalışmaları’nda Fulya Erdemci'nin küratörlüğünde resimleri sergilendi.

 

 

22 Eylül-22 Kasım 2003’te Fulya Erdemci'nin küratörlüğünde Proje 4L’de resimleri sergilendi. 2008'de Wayne Miller ve Kevin Prufer'ın yayına hazırladığı New European Poets adlı antolojide yer aldı. Gösteri, Defter, Beyaz, Sombahar, Ludingirra, Göçebe, Kitap-lık, Kaşgar, Öküz, Eski’Z, Geceyazısı dergilerinde öykü ve şiirleri yayımlandı.

 

 

 

 

 

Sami Baydar'ın kitapları:

 

 

Dünya Efendileri - BFS, 1987 (şiir)

Dünyadan Çıkış Yolları - Cumartesi, 1990 (öykü)

Yeşil Alev - Yayınevi yayınevi, 1991 (şiir)

Dünyada Anılara Bakıyorum - Yayınevi yayınevi, 1991 (öykü)

Dünya Bana Aynısını Anlatacak - Korsan Yayınları, 1995 (şiir)

Çiçek Dünyalar - YKY, 1996 (şiir)

Varla Yok Arasında - Everest Yayınları, 2003 (şiir)

Nicholas'ın Portresi - YKY, 2005 (şiir)

 

 

Baydar'ın, 2004 yılında Kitaplık dergisi için Necmi Zeka'ya verdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Söyleşi

Melike Yıldırım: Bazı kitaplar isimleriyle öylesine bütünleşirler ki sanki o kitabı başka hiçbir isim öylesine doğru bir şekilde anlatamaz gibi gelir.

ŞahaneBirKitap

Svetlana Aleksiyeviç, "yepyeni bir edebi tür" olarak tanımlanan, uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla 2015 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Editörden

Her ne kadar kitabın 5000 yıllık serüveni desek de, birçok iyi okur için kitabın tarihi, kendi serüveniyle birlikte ilerlemiştir aslında. Bizi kitaplara çeken şey, biraz da kendimizden dışarı çıkmak isteğidir. Okuduğumuz her macera, her tez ya da antitez, kitapla bizim aramızdaki gizemli bir sözleşme gibidir. Bu anlamda okumak soylu bir eylemdir de.