Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

   

Şahane Bir Kitap


Şahane Bir Kitap

Doyle öldü, yaşasın Holmes!
Toplam oy: 1484
Anthony Horowitz
İthaki Yayınları
Conan Doyle Vakfı’nın onaylayıp destek verdiği, Anthony Horowitz tarafından yazılan, gerçekten yeni bir maceradan söz ediyorum.

İpek Evi, yeni bir Sherlock Holmes macerası. Evet, doğru duydunuz. Ancak yanlış anlaşılmasın, Arthur Conan Doyle’un ölümünden yıllar sonra bulunup yayımlanan bir maceradan söz etmiyorum. Conan Doyle Vakfı’nın onaylayıp destek verdiği, Anthony Horowitz tarafından yazılan, gerçekten yeni bir maceradan söz ediyorum. 2006 yılında sinemaya da uyarlanan meşhur Alex Rider serisinin yazarı Horowitz, kalemini bu defa polisiye edebiyatın gelmiş geçmiş en büyük kahramanına yeniden can vermek için kullanmış. Ve ortaya Holmes hayranlarını üzmeyecek heyecanlı bir macera çıkarmış.

 

 

 

 

 

Sherlock Holmes sevilen bir kahramandır kuşkusuz ama onun karakteristik açıdan sinir bozucu olmadığını da kimse söyleyemez. İpek Evi’nde de karşımıza yine aynı kibir, üsten bakış, çokbilmişlik ve üstün gözlem yeteneğiyle çıkıyor. Onun hikayelerini kaleme alan Dr. Watson’da da Holmes’a dair yine aynı koşulsuz hayranlık, onun zekası karşısında kendine karşı duyduğu aynı eziklik mevcut. Ancak bu kez Watson bize kendisini ve Holmes’ü en çok zorlayan davanın içinde bulunduğumuzu muştuluyor. İkisinin de tüm hayatlarını kökünden değiştiren bir macerayı işaret ediyor.  Ve macera başlıyor, Holmes’ün de dediği gibi, artık av zamanı…

 

 

Maceramız bir galericinin son çareyi Sherlock Holmes’de aramasıyla başlar. Dört tane son derece değerli sanat eserini Amerikalı alıcısına göndermiş, ancak büyük bir tren soygunu sırasında tablolar yok olmuş, hırsızların peşine düşülünce de avcıyken ava dönüşmüştür Edmund Carstairs. Şimdi Amerika’nın azılı haydutlarından biri intikam almak için peşindedir. Carstairs’in Amerikalı eşi ve öfkeli ailesi, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını hissettirseler de gizemin çözülmesine yardımcı olamazlar. Ortadaki tek tuhaflık Amerikalı haydutun pek çok fırsat bulmasına rağmen galericiyi öldürmeye hiçbir şekilde teşebbüs etmemesidir. Ancak ilk bakışta vaka-i adiye gibi görünen bu sorunun üzerine gider gitmez uluslararası bir komplonun içine düşecektir Holmes ve Watson. Hem de tüm hayatlarını tamamen değiştirecek bir komplonun içine…

 

 

Tüm işaretler o uğursuz İpek Evi’ni göstermektedir tekinsizce. İpek Evi nedir? Bir batakhane mi, bir şifre mi, yoksa bir topluluğun, bir cemaatin adı mı? Devletin ve ülkenin ileri gelenlerinin içinde bulunduğu ve sonuna kadar üzerinin kapatılmasına çalışılan bir davanın içinde inatla ilerler Holmes. Bu olayla ilgili olarak hunharca öldürülen bir sokak çocuğu, Holmes’ün vicdanını, yaptığı işi sorgulamasına yol açmıştır. Londra’nın karanlık, sisli sokakları, keşhaneleri, genelevleri, batakhaneleri kısacası şehrin yer altı hayatı bu defa adi suçluları değil, ülkenin zenginlerini, devlet görevlilerini saklamakta, korumakta, beslemektedir. Öyle ki, dokunanın yandığı bu gizem Sherlock Holmes’ü bile hapse düşürecek, adını, itibarını karalayacaktır… 

 

 

 

Ancak onun içindeki zeka ve sistematize edilmiş sağduyu ile doğaüstü sezgilerini sınayacak daha iyi bir ortam da düşünülemez elbette. Sherlock Holmes, İpek Evi macerasında olayları açığa çıkarmak için adeta döktürür. Üstün gözlem yeteneğini kılık değiştirme becerisine, bireysel ahlak anlayışını kuvvetli sezgilerine katarak ilerler. Uyarılara itibar etmez, derin devlet vari anıştırmaları kulak ardı eder, inandığı her şeyle yüzleşmekte kararlıdır. Aksi taktirde Holmes olamaz çünkü, kahraman olmanın bazı gerekleri vardır hala, 21.yüzyılda bile… 

 

 

Başta da belirttiğim gibi Anthony Horowitz, Holmes’ün hakkını her anlamda veriyor macera boyunca ve hikayenin sonuna kadar, türün gereği okuyucunun merakını ayakta tutmayı, beslemeyi başarıyor. Sherlock Holmes’ün ağabeyi Mycroft’u da hikayenin içine katarak gayet şık bir çıkış yapıyor. İpek Evi’nin ne olabileceği sorusu ile romanın sonuna kadar kafamızı kurcalarken bir kahraman olarak Holmes’ü ve içinde yaşadığı dönemi de sorgulatıyor biz okurlarına. Peki, bütün bunlar iyi, güzel de, netice itibariyle bir Holmes macerasının kendi yaratıcısının elinden çıkması gerekmez mi, diye soranlar olacaktır elbette… Artık kendi yazarından, kendi yazarının muhayyilesinden çıkmış, başka kalemlere konu olmuş, başka dillere düşmüş kahramanların çağında yaşıyoruz. Kahramanların yeni öyküler içinde bambaşka maceraların peşinde varlık bulmaları için yaratıcılarının ölmesine bile gerek yok üstelik. Sinema, bilgisayar oyunları, internetteki sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla her an yeniden can buluyor bazıları. İpek Evi’nde okuduğumuz ise bunun edebiyata yansımış hali. Şart mıdır bilmiyorum, ama dikkat çekici, eğlenceli ve tartışmalı olduğu da kesin. 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Şahane Bir Kitap Yazıları

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Rumen düşünür E. M. Cioran, kendisiyle yapılan söyleşilerden mürekkep bir kitap olan Ezeli Mağlup’taki söyleşilerinden birinde, kendi yazma serüveni üzerine şunları söyler: “Eminim ki eğer kâğıtları karalamasaydım, uzun zaman önce kendimi öldürmüş olurdum.

Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen isimlerinden Rollo May, Yaratma Cesareti adlı o pek ünlü kitabında, modern-kapitalist sarsıntı çağının bizleri bir şeyler yapmaya, üstelik yeni bir şeyler yapmaya çağırdığından bahseder.

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Siyaset Bilimi Profesörü Mim Kemal Öke’nin tarihi romanı Biat - Bir Turgut Reis Hikâyesi, okuyucularıyla buluştu. Adından da anlaşılabileceği gibi romanın ana ekseninde, yazarın çocukluğundan bu yana “kahramanı” ve “rol modeli” olarak nitelediği, deniz korsanlığından Osmanlı döneminde “Akdeniz leventleri kaptanlığına” kadar yükselen Turgut Reis’in yaşamöyküsü yer alıyor.

 

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.