Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi


Sorduk: Seferihisar'da yaratıcı yazarlar yetişecek


Sorduk: Seferihisar'da yaratıcı yazarlar yetişecek

 
Ondokuz Mayıs ve Oxford üniversitesi işbirliğiyle 'Sanatçılar kenti' Teos antik kenti sınırları içerisinde kurulması planlanan, yazar yetiştirecek ilk uluslararası eğitim yapısı Yaratıcı Yazarlık Merkezi’ni Prof. Dr. Yavuz Demir ile konuştuk.


DİDEM ÇELİK

 

 

Projeden bahsedebilir misiniz?

 

The Teos International Centre for Creative Writing, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık’ta kuracağımız yaratıcı yazarlık konusunda uluslararası işbirliği ile gerçekleştirilecek akademik bir proje.

 Uluslararası Yaratıcı Yazarlık Merkezi için bir okul diyebilir miyiz?


Proje, ilgi duyan herke açık. Yazmaya merakı olan herkesin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyoruz. Türkiye'de yazı yazmaya ilgi ve talep son yıllarda arttı. Hem akademi hem de akademi dışında birçok insan düzenli eğitim talep ediyor. Şu ana kadar yurtiçinde ve yurtdışında yaptığımız gözlemlere göre çok sayıda talep olacağını görüyoruz.

 

 

 


İleride diplomanın da söz konusu olabileceğini söylemişsiniz.


İlk yıl için diploma değil, sertifika programları olacak. Eğitimler seçilen programlara göre değişik süreler içerecek. Takip eden yıldan itibaren öncelikle lisanüstü programlarda diploma verilecek.

 

Proje ne zaman hayata geçecek?


Ekim 2012’de.Çalışmalardan, etkinliklerden bahsedebilir misiniz?

 

Uluslararası Yaratıcı Yazarlık Merkezi’nde, ‘hayal sektörü’ ve ‘üniversite’ işbirliğini akademik ve uluslararası bağlamda ele alıp konferans, workshop, seminer ve yaz okulları yanında lisansüstü ve doktora eğitimi verilecek.Öğretmenler belirlendi mi?

 

Oxford ve New York üniversitelerindeki üst düzey eğitmenler ve profesyonel yazarların yer alacağı bir kadro oluşturulacak.

 

 

 

Merkezin nasıl bir yapısı olacak?


İdari birimler, kütüphane, cep toplantı salonlarından ibaret bir ana yapı ve yazar evlerinden oluşacak, yöreye has mimarinin çizgilerinden muhtevi bir merkez.

 


Yazar Evi'nden bahseder misiniz?


Dünyaca ünlü yazarlar Seferihisar'a gelerek eserlerinin bir bölümünü yazacak. Romancılar, hikayeciler eserlerini  yazmaya devam ederken, program içerisinde hizmet verecekler. Yurt dışında konuştuğumuz akademik ve sanatsal ortamlardaki birçok yazar da daha şimdiden projede görev almaktan mutluluk duyacağını ifade etti.

 


Oxford yanı sıra Standford ve New York üniversiteleri dahil olacak mı?


Oxford ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile başlayan işbirliğine New York Üniversitesi’nin de katılımı gerçekleşecek.

 


Peki sizce yazma eylemini sonradan kazanılabilir mi yoksa doğuştan yazmaya yatkınlık önemli mi?


Bu tartışmanın basitçe cevaplandırılması gibi bir endişe çok da önemli değil. Zira artık bizim dışımızda hiç kimsenin bu soruyla uğraştığını da düşünmüyorum. Elbette ki yazma öğretilebilir. Şüphesiz işinin potansiyelini kabul etmek gerekir; zaten bu merkeze öğrenci kabulünde de bu aranacak şartlar arasında olacak. Yaratıcı yazarlık 1970’li yıllardan beri  üniversitelerin akademik programları içerisinde yer almış ve bağımsızlığını ilerleyen yıllarda kazanmış bir disiplin.

 

 
Toplam oy: 1104

Yorumlar

Yorum Gönder


Lütfen irtibat telefon numaralarını yazınız ve ulaşalım...

59%
41%

çok sevindirici bir haber. gelişmeleri takip ediyorum ama lütfen e-posta ile de duyurunuz. Teos harika bir seçim...

40%
60%

Merhabalar böyle bir proje olması beni çok sevindirdi. 9 senedir yazıyorum ama tüm yazdıklarımın bir heves olduğu görüşünde herkes.Yazdıklarımı okuttuğum kimse hatalarımı söylemedi bende hep komposizyon tarzında yazdım. Lakin geçen yıl hikaye yazmayı denedim ve çok begenildi. Ondan önce de hikaye yazıyordum. Duygu eksikti, cümlelerde betimlemeler yoktu. Ve insanların sadece söylediği 'hiç güzel olmamış' oluyordu. Böyle bir projeye katılmak isterim. Yaş sınırı var mı? ve belirli ücret ve konaklama şartları hakkında bilgi alabilirsem sevinirim. Sevgi ve saygılarımla...

55%
45%

harika bir proje , tebrikler.

49%
51%

merhaba. foça'da gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projeyi seferhisar'da hayata geçirmek üzeresiniz; ne güzel! yurt dışından olduğu kadar, yurt içinden de projenize destek vermeye hazır kişiler olduğunu aklınızdan çıkarmayın lütfen. çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. esenlikle. ahmet önel

47%
53%

harika bir proje katılım şartları nedir?yaş sınırı ücret ve konaklama şartlarını açıklarsanız savinirim.hayırlıolsun

41%
59%

Yeni yorum gönder

Kulis

(Ahmet Edip Başaran) Şiirin Söz Hakkı

ŞahaneBirKitap

Tam bir İstanbul çocuğu olan, Alaattin Karaca’nın tanımlamasıyla “üstünde başında, sesinde soluğunda ‘eski bir İstanbul’dan rayihalar taşıyan” yazar Cem Sancar 82 denemeden oluşan yeni kitabı “Her İnsan Bir Ayet’te çocukluğunun İstanbul’unu, şehrin sokaklarını, lezzetlerini, mevsimlerini insanlarını kendine özgü muzip diliyle anlatıyor.

Editörden

Çocukken, Karadeniz’in insana sanki bir asır sürecek kadar uzun gelen ve kesilmeden yağan yağmurlarını izler, can sıkıntısından kurtulmak için kitaplara kaçardım. Yağmur yağdıkça, üzerime hikâyeler de yağardı aslında. Sahi, neye, neyimize yarardı hikâyeler.