Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Beatles kütüphanesine giden yol
Toplam oy: 1384

İlk albümleri Please, Please Me Zola'nın 50. yılı şerefine Zola Books, The Beatles üyelerinin en çok etkilendikleri ve sevdikleri kitaplar ile yazarları derlemiş. Bakalım Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney ve George Harrison kimleri okumayı seviyorlarmış?

 

J.R.R. Tolkien- Yüzüklerin Efendisi, Yüzük Kardeşliği

 

"Apple Film'den Denis O'Dell, Beatles üyelerinin oynayacağı bir Yüzüklerin Efendisi filmi çekmek istiyordu çünkü o dönemde Yüzüklerin Efendisi, hippiler için bir kült roman haline gelmişti. Bir süreliğine grup bu öneriyi dikkate aldı. Hatta John Lennon Gandalf'ı, Paul McCartney Frodo'yu oynamayı düşündü. Stanley Kubrick ise yönetmen koltuğuna oturmaya niyetliydi. Ancak bu ilginç proje daha sonra rafa kalktı."

 

Howard Sounes, Paul McCartney'in Özel Hayatı adlı kitabından

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Dylan Thomas- Under Milk Wood

 

"Feribot ve otobüsle yaptığım yolculuklarda hep okuyacak bir şeyler olsun isterdim yanımda, bir şiir ya da oyun kitabı gibi. Philips Son & Nephews'den alırdım kitaplarımı, Dylan Thomas'ın pek çok kitabını oradan almıştım mesela, Under Milk Wood da onlardan biriydi. John Steinbeck okurdum, Samuel Beckett, Godot'yu Beklerken'i. Bazen kitap çalardım. Girip kolayca kitap çalabileceğiniz bir kitapçı vardı."

 

Barry Miles'ın Paul McCartney: Bugünden Yıllar Önce kitabından


 

 


 

 

 

 

 

 

Timothy Leary, Ralph Metzner, Richard Alpert- The Psychedelic Experience

 

"Bir başka ziyaretinde Barry Miles, John Lennon'a, ABD'de bir süre önce yayımlanmış bir kitabı gösterdi. Timothy Leary, Ralph Metzner ve Richard Alpert'in yazdığı The Psychedelic Experience (Saykodelik Tecrübe). Teyzesi Mimi'nin dikkatini çeken bir acelecilikle, en ince sayıyı çekip eldı ve dükkanın içinde kıvrılıp hepsini okudu. Alternatif dinler konusunda, en az Hıristiyanlık ve İslam kadar eski bir dinin olduğu inancını o zaman dikkate almaya başladı."

 

Philip Norman'ın John Lennon: Hayatı isimli kitabından 

 

 

 


 

 

 

 

 

Paramahansa Yogananda- Bir Yoginin Otobiyografisi

 

Ravi Shaknar gençlik yıllarında Paramahansa Yogananda ile tanışmış ve daha sonra George Harrison'a Bir Yoginin Otobiyografisi'ni hediye etmişti. George şöyle yazmıştı daha sonra: "O gün kitabın kapağında yer alan Yogananda'nın gözlerine baktım ve sanki benim içimde bir şeylere bakıyordu. O günden beri Yogananda'nın büyüsü altındayım."

 

Gary Tillery'nin George Harrison'ın Ruhani Biyografisi kitabından

 

 

 


 

 

 

 

 

Terry Southern- The Magic Christian 

 

"Candy filminden sonra aktörlüğün çok kolay olduğunu düşünmüştüm. Ancak sonra The Magic Christian (Sihirli Hıristiyan) geldi ve yine aynı yazarın, harika biri olduğunu düşündüğüm Terry Southern'ın kitabıydı. Çünkü repliklerin, kameradan daha önemli olduğuna inanıyorum, söyleyeceklerimizin yani. Bu nedenle The Magic Christian'ı seçtim."

 

Ringo Starr'la 1969 yılında yapılan bir söyleşiden

 

 

 


 

 

Geoffrey Chaucer- Canterbury Hikayeleri

 

"İngiliz Edebiyatı dersinde dünyanın en harika öğretmenine sahiptim. Liverpool'dan gelen 16 yaşında ergenler olmamıza rağmen bize edebiyat aşkını aşılamaya uğraştı. Onun büyük sırrı, dahiyane hamlesi şu oldu: Bizi Chaucer ile tanıştırdı. Kitaba bayılmış ve Chaucer'i "adamım" olarak kabul etmiştim. Büyülenmiştim adeta."

 

Barry Miles'ın Paul McCartney: Bugünden Yıllar Önce kitabından 

 

 


 

 

 

Lewis Carroll- Alice Harikalar Ülkesinde

 

"Lucy in the Sky with Diamonds'ı yazarken John başlığı ve şarkının ilk dizesini bulmuştu. Alice Harikalar Ülkesinde'den esinlenmişti. O kitabı hepimiz okumuştuk ve alıntılar yapıp duruyorduk. Galiba bu kitabı hepsinden iyi biliyorduk."

 

Barry Miles'ın Paul McCartney: Bugünden Yıllar Önce kitabından 

 

 

 


 

 

 

 

Arthur Janov- İlk Çığlık Terapisi

 

"Lennon kendi kendine müzik yapmasının, üretmesinin yanısıra başka alanlarla da ilgilendi. ABD'li psikoterapist Arthur Janov'un İlk Çığlık Terapisi kitabını okuduktan sonra Yoko Ono ile Los Angeles'a uçtu ve birkaç ayı Janov'un terapi seanslarına katılarak geçirdi. Bu terapi sınıfında, katılımcılar yere yatıyor, kötü anılarını düşünüyor ve bunlarla ilgili acılarını bitirmek için çığlık atıyorlardı."

 

Jeff Burlingame'in John Lennon: Hayal Et kitabından

 

 

 

 

DDD

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

“Kendi yarattığı problemleri çözmekten aciz olduğunu ispat etmiş bir medeniyet, çökmüş bir medeniyettir. En hayati sorunlarına göz yummayı seçmiş bir medeniyet hasta bir medeniyettir. Kendi ilkelerini düzenbazlık ve yalancılık uğruna harcayan bir medeniyet, ölüm döşeğindeki bir medeniyettir.”

 

Aime Césaire

 


Hayatta hepimizin başına hiç ummadığımız bir zamanda olmadık sıkıntılar gelebilir. Çok sevdiğimiz bir yakınımızı kaybedebiliriz sözgelimi, bir kaza olur sakat kalırız ya da işimizle ilgili bir sorun yaşayıp işimizi kaybedebiliriz. Bu tür durumlarda girdiğimiz ağır depresyondan çıkabilmek kolay olmayabilir.

Güneyin, ufku bulanıklaştıran bitmek bilmez sıcak öğlelerinde, dev meşe ağaçlarının gölgelediği Yunan Uyanışı stili evinde yazı masasına kurulmuş, mısır koçanı piposunu çok sevdiği Dunhill My Mixture 965 tütünle doldurmuş, daktilosunun tuşlarına basan bir adam vardı; William Faulkner.

Belleğimizin, bir başka deyişle yeryüzü tecrübemizi zihnimizde hikâye etme biçimimizin aslında “kim” olduğumuzla güçlü ilişkisini inkâr edemeyiz. Kuşkusuz hem bilincin kuşattığı alan hem de bilinçdışımızın sisli derinliklerinde saklananlar, dünyanın geri kalanı ile kurduğumuz kendilik ilişkilerinin zihnimize nasıl kazındığı ile şekilleniyor.

Ayfer Tunç’un yeni romanı Osman, bireysel ve toplumsal olmak üzere iki ana boyuttan oluşmaktadır. Romanın bireysel boyutunu, Osman’ın günlükleri; toplumsal boyutunu ise, Osman’la ilgili yazarın yaptığı söyleşiler oluşturur. Yazar, Osman’ın günlüklerini bir sahaftan alır.

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.