Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Beatles kütüphanesine giden yol
Toplam oy: 1260

İlk albümleri Please, Please Me Zola'nın 50. yılı şerefine Zola Books, The Beatles üyelerinin en çok etkilendikleri ve sevdikleri kitaplar ile yazarları derlemiş. Bakalım Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney ve George Harrison kimleri okumayı seviyorlarmış?

 

J.R.R. Tolkien- Yüzüklerin Efendisi, Yüzük Kardeşliği

 

"Apple Film'den Denis O'Dell, Beatles üyelerinin oynayacağı bir Yüzüklerin Efendisi filmi çekmek istiyordu çünkü o dönemde Yüzüklerin Efendisi, hippiler için bir kült roman haline gelmişti. Bir süreliğine grup bu öneriyi dikkate aldı. Hatta John Lennon Gandalf'ı, Paul McCartney Frodo'yu oynamayı düşündü. Stanley Kubrick ise yönetmen koltuğuna oturmaya niyetliydi. Ancak bu ilginç proje daha sonra rafa kalktı."

 

Howard Sounes, Paul McCartney'in Özel Hayatı adlı kitabından

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Dylan Thomas- Under Milk Wood

 

"Feribot ve otobüsle yaptığım yolculuklarda hep okuyacak bir şeyler olsun isterdim yanımda, bir şiir ya da oyun kitabı gibi. Philips Son & Nephews'den alırdım kitaplarımı, Dylan Thomas'ın pek çok kitabını oradan almıştım mesela, Under Milk Wood da onlardan biriydi. John Steinbeck okurdum, Samuel Beckett, Godot'yu Beklerken'i. Bazen kitap çalardım. Girip kolayca kitap çalabileceğiniz bir kitapçı vardı."

 

Barry Miles'ın Paul McCartney: Bugünden Yıllar Önce kitabından


 

 


 

 

 

 

 

 

Timothy Leary, Ralph Metzner, Richard Alpert- The Psychedelic Experience

 

"Bir başka ziyaretinde Barry Miles, John Lennon'a, ABD'de bir süre önce yayımlanmış bir kitabı gösterdi. Timothy Leary, Ralph Metzner ve Richard Alpert'in yazdığı The Psychedelic Experience (Saykodelik Tecrübe). Teyzesi Mimi'nin dikkatini çeken bir acelecilikle, en ince sayıyı çekip eldı ve dükkanın içinde kıvrılıp hepsini okudu. Alternatif dinler konusunda, en az Hıristiyanlık ve İslam kadar eski bir dinin olduğu inancını o zaman dikkate almaya başladı."

 

Philip Norman'ın John Lennon: Hayatı isimli kitabından 

 

 

 


 

 

 

 

 

Paramahansa Yogananda- Bir Yoginin Otobiyografisi

 

Ravi Shaknar gençlik yıllarında Paramahansa Yogananda ile tanışmış ve daha sonra George Harrison'a Bir Yoginin Otobiyografisi'ni hediye etmişti. George şöyle yazmıştı daha sonra: "O gün kitabın kapağında yer alan Yogananda'nın gözlerine baktım ve sanki benim içimde bir şeylere bakıyordu. O günden beri Yogananda'nın büyüsü altındayım."

 

Gary Tillery'nin George Harrison'ın Ruhani Biyografisi kitabından

 

 

 


 

 

 

 

 

Terry Southern- The Magic Christian 

 

"Candy filminden sonra aktörlüğün çok kolay olduğunu düşünmüştüm. Ancak sonra The Magic Christian (Sihirli Hıristiyan) geldi ve yine aynı yazarın, harika biri olduğunu düşündüğüm Terry Southern'ın kitabıydı. Çünkü repliklerin, kameradan daha önemli olduğuna inanıyorum, söyleyeceklerimizin yani. Bu nedenle The Magic Christian'ı seçtim."

 

Ringo Starr'la 1969 yılında yapılan bir söyleşiden

 

 

 


 

 

Geoffrey Chaucer- Canterbury Hikayeleri

 

"İngiliz Edebiyatı dersinde dünyanın en harika öğretmenine sahiptim. Liverpool'dan gelen 16 yaşında ergenler olmamıza rağmen bize edebiyat aşkını aşılamaya uğraştı. Onun büyük sırrı, dahiyane hamlesi şu oldu: Bizi Chaucer ile tanıştırdı. Kitaba bayılmış ve Chaucer'i "adamım" olarak kabul etmiştim. Büyülenmiştim adeta."

 

Barry Miles'ın Paul McCartney: Bugünden Yıllar Önce kitabından 

 

 


 

 

 

Lewis Carroll- Alice Harikalar Ülkesinde

 

"Lucy in the Sky with Diamonds'ı yazarken John başlığı ve şarkının ilk dizesini bulmuştu. Alice Harikalar Ülkesinde'den esinlenmişti. O kitabı hepimiz okumuştuk ve alıntılar yapıp duruyorduk. Galiba bu kitabı hepsinden iyi biliyorduk."

 

Barry Miles'ın Paul McCartney: Bugünden Yıllar Önce kitabından 

 

 

 


 

 

 

 

Arthur Janov- İlk Çığlık Terapisi

 

"Lennon kendi kendine müzik yapmasının, üretmesinin yanısıra başka alanlarla da ilgilendi. ABD'li psikoterapist Arthur Janov'un İlk Çığlık Terapisi kitabını okuduktan sonra Yoko Ono ile Los Angeles'a uçtu ve birkaç ayı Janov'un terapi seanslarına katılarak geçirdi. Bu terapi sınıfında, katılımcılar yere yatıyor, kötü anılarını düşünüyor ve bunlarla ilgili acılarını bitirmek için çığlık atıyorlardı."

 

Jeff Burlingame'in John Lennon: Hayal Et kitabından

 

 

 

 

DDD

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Vazgeçebileceğimizi değil de tercih edebileceğimizi düşünmek ne kadar aldatıcı? Her şeyden umudunu yitirmiş birini görüyorsanız belki hırslarına belki beklentilerine küsmüştür ama en çok da bir tercih yapabileceğine inanmıştır. İnsan en çok tercih edemeyince anlamını yitiriyor olmalı vazgeçince değil. O yüzden vazgeçebileceğimiz şeylerin ne kadar fazla olduğunu görünce dehşete kapılıyoruz.

“Şiir masumluğun yeniden ele geçirilmesidir” der Octavio Paz. Bunun için başlangıca yani söze gideriz. Üstü örtülmüş bir güzelliği yeniden görünür kılmak için sözün hakkı bizi beklemektedir. Mustafa Köneçoğlu’nun sekiz yıl sonra yeniden basılan ilk kitabı Söz Hakkı, bir şairin gerçeklikle ve dünyayla kurduğu bağın hem oluş hem de eriş sancılarına odaklanan bir şiirler toplamı.

Lydia Davis, yazdığı mikro, kimi zaman birer cümleden oluşan öyküleriyle tanınıyor. Proust, Blanchot, Flaubert gibi isimleri Fransızcadan İngilizceye çeviren Davis, Deha Bursu olarak da bilinen MacArthur Bursu’nun da sahibi.

İnsanlık serüvenimizde ciddi kırılmaları tecrübe ettiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Dijital devrim sadece alışkanlıklarımızı değil gerçekliği algılama ve yorumlama biçimimizi de temelden sarsıp deyim yerindeyse kararsızlaştırıyor. Bütün bu karmaşada hikâyeler de akacakları yeni yollar aramaktan geri durmuyor.

“Şairin hayatı şiire dâhildir” sözünü kullanan Cemal Süreya ise bunu poetik bir tespit olarak okuyup geçmek mümkün değil. Eserleri kadar hayatı da okuyucusunun her zaman ilgisini çekmiş, edebi kamunun konusu olmuş bir şairden söz ediyoruz.

Kulis

(Ahmet Edip Başaran) Şiirin Söz Hakkı

ŞahaneBirKitap

Tam bir İstanbul çocuğu olan, Alaattin Karaca’nın tanımlamasıyla “üstünde başında, sesinde soluğunda ‘eski bir İstanbul’dan rayihalar taşıyan” yazar Cem Sancar 82 denemeden oluşan yeni kitabı “Her İnsan Bir Ayet’te çocukluğunun İstanbul’unu, şehrin sokaklarını, lezzetlerini, mevsimlerini insanlarını kendine özgü muzip diliyle anlatıyor.

Editörden

Çocukken, Karadeniz’in insana sanki bir asır sürecek kadar uzun gelen ve kesilmeden yağan yağmurlarını izler, can sıkıntısından kurtulmak için kitaplara kaçardım. Yağmur yağdıkça, üzerime hikâyeler de yağardı aslında. Sahi, neye, neyimize yarardı hikâyeler.