Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Beatles kütüphanesine giden yol
Toplam oy: 1198

İlk albümleri Please, Please Me Zola'nın 50. yılı şerefine Zola Books, The Beatles üyelerinin en çok etkilendikleri ve sevdikleri kitaplar ile yazarları derlemiş. Bakalım Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney ve George Harrison kimleri okumayı seviyorlarmış?

 

J.R.R. Tolkien- Yüzüklerin Efendisi, Yüzük Kardeşliği

 

"Apple Film'den Denis O'Dell, Beatles üyelerinin oynayacağı bir Yüzüklerin Efendisi filmi çekmek istiyordu çünkü o dönemde Yüzüklerin Efendisi, hippiler için bir kült roman haline gelmişti. Bir süreliğine grup bu öneriyi dikkate aldı. Hatta John Lennon Gandalf'ı, Paul McCartney Frodo'yu oynamayı düşündü. Stanley Kubrick ise yönetmen koltuğuna oturmaya niyetliydi. Ancak bu ilginç proje daha sonra rafa kalktı."

 

Howard Sounes, Paul McCartney'in Özel Hayatı adlı kitabından

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Dylan Thomas- Under Milk Wood

 

"Feribot ve otobüsle yaptığım yolculuklarda hep okuyacak bir şeyler olsun isterdim yanımda, bir şiir ya da oyun kitabı gibi. Philips Son & Nephews'den alırdım kitaplarımı, Dylan Thomas'ın pek çok kitabını oradan almıştım mesela, Under Milk Wood da onlardan biriydi. John Steinbeck okurdum, Samuel Beckett, Godot'yu Beklerken'i. Bazen kitap çalardım. Girip kolayca kitap çalabileceğiniz bir kitapçı vardı."

 

Barry Miles'ın Paul McCartney: Bugünden Yıllar Önce kitabından


 

 


 

 

 

 

 

 

Timothy Leary, Ralph Metzner, Richard Alpert- The Psychedelic Experience

 

"Bir başka ziyaretinde Barry Miles, John Lennon'a, ABD'de bir süre önce yayımlanmış bir kitabı gösterdi. Timothy Leary, Ralph Metzner ve Richard Alpert'in yazdığı The Psychedelic Experience (Saykodelik Tecrübe). Teyzesi Mimi'nin dikkatini çeken bir acelecilikle, en ince sayıyı çekip eldı ve dükkanın içinde kıvrılıp hepsini okudu. Alternatif dinler konusunda, en az Hıristiyanlık ve İslam kadar eski bir dinin olduğu inancını o zaman dikkate almaya başladı."

 

Philip Norman'ın John Lennon: Hayatı isimli kitabından 

 

 

 


 

 

 

 

 

Paramahansa Yogananda- Bir Yoginin Otobiyografisi

 

Ravi Shaknar gençlik yıllarında Paramahansa Yogananda ile tanışmış ve daha sonra George Harrison'a Bir Yoginin Otobiyografisi'ni hediye etmişti. George şöyle yazmıştı daha sonra: "O gün kitabın kapağında yer alan Yogananda'nın gözlerine baktım ve sanki benim içimde bir şeylere bakıyordu. O günden beri Yogananda'nın büyüsü altındayım."

 

Gary Tillery'nin George Harrison'ın Ruhani Biyografisi kitabından

 

 

 


 

 

 

 

 

Terry Southern- The Magic Christian 

 

"Candy filminden sonra aktörlüğün çok kolay olduğunu düşünmüştüm. Ancak sonra The Magic Christian (Sihirli Hıristiyan) geldi ve yine aynı yazarın, harika biri olduğunu düşündüğüm Terry Southern'ın kitabıydı. Çünkü repliklerin, kameradan daha önemli olduğuna inanıyorum, söyleyeceklerimizin yani. Bu nedenle The Magic Christian'ı seçtim."

 

Ringo Starr'la 1969 yılında yapılan bir söyleşiden

 

 

 


 

 

Geoffrey Chaucer- Canterbury Hikayeleri

 

"İngiliz Edebiyatı dersinde dünyanın en harika öğretmenine sahiptim. Liverpool'dan gelen 16 yaşında ergenler olmamıza rağmen bize edebiyat aşkını aşılamaya uğraştı. Onun büyük sırrı, dahiyane hamlesi şu oldu: Bizi Chaucer ile tanıştırdı. Kitaba bayılmış ve Chaucer'i "adamım" olarak kabul etmiştim. Büyülenmiştim adeta."

 

Barry Miles'ın Paul McCartney: Bugünden Yıllar Önce kitabından 

 

 


 

 

 

Lewis Carroll- Alice Harikalar Ülkesinde

 

"Lucy in the Sky with Diamonds'ı yazarken John başlığı ve şarkının ilk dizesini bulmuştu. Alice Harikalar Ülkesinde'den esinlenmişti. O kitabı hepimiz okumuştuk ve alıntılar yapıp duruyorduk. Galiba bu kitabı hepsinden iyi biliyorduk."

 

Barry Miles'ın Paul McCartney: Bugünden Yıllar Önce kitabından 

 

 

 


 

 

 

 

Arthur Janov- İlk Çığlık Terapisi

 

"Lennon kendi kendine müzik yapmasının, üretmesinin yanısıra başka alanlarla da ilgilendi. ABD'li psikoterapist Arthur Janov'un İlk Çığlık Terapisi kitabını okuduktan sonra Yoko Ono ile Los Angeles'a uçtu ve birkaç ayı Janov'un terapi seanslarına katılarak geçirdi. Bu terapi sınıfında, katılımcılar yere yatıyor, kötü anılarını düşünüyor ve bunlarla ilgili acılarını bitirmek için çığlık atıyorlardı."

 

Jeff Burlingame'in John Lennon: Hayal Et kitabından

 

 

 

 

DDD

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Antik Yunan’dan beri kentli olmak kentle hemhal olmak anlamına geliyor. Kentler sokaklarında yürüdüğümüz, meydanlarında buluştuğumuz, dükkânlarından alışveriş yaptığımız kamusal alanlar. Demokratik yönetimleri gereği karar alma süreçlerine dahil olarak yaşadığımız kenti daha çok sahipleniyoruz. Kentlerin kimliğimiz üzerinde de belirleyici bir etkisi var.

Oxford Üniversitesi’nin ana araştırma kütüphanesi olan Bodleian, dünyanın en eski kütüphanelerinden biri.

Çocukluğunu kitap ve dergi açısından kısıtlı zamanlarda geçirenler için atlasın önemi büyüktür. Sınıflarındaki kara tahtanın yanında coğrafi veya fiziki Türkiye atlası görenler şanslı, dünya atlası görebilenler hepten şanslı sayılırdı. Tabii bir de ülke ülke, kıta kıta dünya atlası fasikülü bulanlar için hayal dünyasının kapısı ardına kadar açılırdı.

Bu sayıda, dünyanın geleceğine dair kurulmuş aydınlık ve karanlık hayallere, ütopyalara ve distopyalara bakıyoruz. Ve görüyoruz ki en güneşli ütopyaların üzerinde bile baskıcı bir gücün, bir çeşit toplum mühendisliği çabasının gölgesi duruyor hep. Bu kitaplarda birilerinin ideali daima ötekilerin yıkımı, bir grubun aydınlığı mutlaka ötekilerin karanlığı oluyor.

Bosna’nın millî şairi, Aliya İzzetbegoviç’in kadim dostu, yakın çalışma arkadaşı Cemalettin Latiç… Bosna’nın Yunus Emre’si olarak anılan bu kıymetli şairin kitapları, Okur Kitaplığı’nın özverili ve titiz çabasıyla Türkçeye çevriliyor. İlk üç kitap yayımlandı bile. Bütün Eserleri başlığıyla Latiç’in kitaplarının Türkçeye kazandırılıyor olması çok kıymetli bir yayımcılık çabasıdır.

Söyleşi

100. sayımızla birlikte hazırlamaya başlayacağımız Yayınevi Hikâyeleri’nde sözü alternatif işler üreten, okurları edebiyatın özgün örnekleriyle tanıştıran sevdiğimiz yayınevlerine bırakıyoruz.

ŞahaneBirKitap

Sanat eleştirmeni, sanat tarihçisi, ressam, şair, toplumbilimci, düşünür John Ruskin, On Dokuzuncu Yüzyılın Fırtına Bulutu eserinde sanayi devriminin sonuçlarını çevresel yönden ele alıyor.

Editörden

Ütopya fikrinin ortaya çıktığı Ortaçağ Batı’sı, insanlığa karanlık bir gelecek vaat etmesine rağmen, kendi topraklarında doğmuş “rahatsız ruhlar” eliyle her zaman temize çekildi. Birilerinin ütopyası, başka birilerinin distopyası oluyordu çünkü. Batı’nın en parlak ütopyası İngiltere’dir ve ne hikmetse ütopya dediğimiz tür de İngilizler eliyle pazarlanmıştır tüm dünyaya.