Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Bir kitap kurdunun başına gelebilecek en kötü 26 şey
Toplam oy: 1049

Yeni tanıştığınız birinin söylediklerini ya da yeni tanıdığınız bir yazarın yazdıklarını hayretle, "Bu bir tek bana oluyor sanırdım," diyerek dinlediğiniz ya da okuduğunuz mucizevi anlar vardır. Eğer bir kitap kurduysanız, aşağıdaki maddelerden bazıları üzerinizde benzer bir etki yaratacak, siz de gülümseyerek "Buna ben de sinir oluyorum," diyeceksiniz mutlaka. İşte, BuzzFeed'in derlediği her kitapseverin mustarip olduğu o dertlerden bazıları:

 

1) Ödünç verdiğiniz bir kitabın, size içler acısı bir halde dönmesi

 

2) Ödünç verdiğiniz bir kitabın, size hiç dönmemesi

 

3) Şehirler arası yolculuk yapmak üzere bindiğiniz otobüs hareket ettikten sonra, kitabınızı evde unuttuğunuzu fark etmeniz

 

4) Bitmesine birkaç sayfa kalmış bir kitabı kaybetmeniz

 

5) Kitap okuduğunuz açıkça görünmesine rağmen, sizinle konuşmayı sürdüren birinin yanında oturmak

 

6) En sevdiğiniz kitabın sinemaya uyarlandığını öğrenmeniz; berbat bir film olacak şüphesiz!

 

7) İyi giden ve bu yüzden sevmeye başladığınız bir kitabın, berbat bir sonla bitmesi

 

8) En sevdiğiniz karakterin ölmesi

 

9) Kitabınızla aynı çantaya koyduğunuz şişenin, su sızdırdığını fark etmeniz

 

10) Kitabınızı yanlışlıkla küvete, havuza ya da lavaboya düşürmeniz

 

 

11) Keyifle yatağa yerleşmiş kitabınızı okurken, başucu lambanızın arızalanması

 

12) Birilerini henüz başladığınız bir kitabın sonu hakkında konuşurken duymanız

 

13) Üçte ikisini bitirdiğiniz bir kitaptan nefret etmeye başlamanız ama onun kazanmasına izin vermek istemediğiniz için kendinizi okumayı sürdürmek zorunda hissetmeniz

 

14) En sevdiğiniz kitabın parçalarına ayrıldığını fark etmeniz; ne de olsa onu yaklaşık bin defa okudunuz!

 

15) Öğle tatilinizin bitmesine dakikalar kalmış ya da ineceğiniz durağa yaklaşmışken, okumakta olduğunuz bölümün sonuna ulaşmaya çabaladığınız o stresli anlar

 

16) Birilerinin size en sevdiğiniz kitabı sorması; sevdiğiniz onca kitap arasından birini tercih etmek kolay mı sanki!

 

17) Merakınıza yenik düşüp paragraf atlayarak okuma zevkinizi kendi ellerinizle kaçırmanız

 

 

18) Arkadaşınızın tavsiye ettiğiniz kitabı hâlâ okumadığını fark etmeniz

 

19) Arkadaşınızın tavsiye ettiğiniz kitabı beğenmemesi

 

20) Okumakta olduğunuz sayfanın üzerine yiyecek ya da içecek bir şeyler dökmeniz

 

21) Yıllar önce okuyup da çok beğendiğiniz bir kitabı tekrar okuyunca, pek de o kadar güzel olmadığını fark etmeniz

 

22) Sevgilinizden ayrıldıktan sonra birkaç kitabınızın onda kaldığını hatırlamanız

 

23) Âşık olduğunuz kişinin, örneğin "Ben sadece erkeklerin yazdığı kitapları okurum," gibi bir cümle kurması

 

24) Taşınmak

 

 

25) Çok ama çok beğendiğiniz bir kitabın bitmesi

 

26) İçinizden okumak gelirken başka bir şeyler yapmaya zorlandığınız tüm o anlar

 

 


 

 

* Kaynak: BuzzFeed

 

GG

 

* Görsel: Kaan Bağcı

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder


çok güzel tespitler hepsinide yaşadım.

51%
49%

Buradaki felaketlerin hepsini bir bir yaşadım... :(

47%
53%

Bir kitap kurdunun başına gelebilecek en kötü şey; Kör olmak...

47%
53%

25.madde bitmesin diye az az okudugum kitaplar olmustu

42%
58%

Bence 3 numara gerçek bir kitap kurdunun karşılacağı bir durum var. Sadece kitabın yazın okunduğunu düşünen, pasif ve amatör okurun yapacağı bir iş. Çünkü iyi bir kitap kurdu bilir ki, tatile ya da yolculuğa çıkılıyorsa. İlk önce kitaplar ayarlanır, gerisi teferruattır.

43%
57%

27. paradan sebep istediği kitabı alamamak.

47%
53%

Otobüs yolculuğu sona erdiğinde kitabın son 5-6 sayfası için yanıp tutuşurlen muavinin imalı bakışları altında kitabı zorla kapatmak(ki otobüs devam edecekse diğer yolcularında bakışları ekleniyor:)
Bir de kahve ve kitap keyfi yaptığımız o güzel yerlerden birinde (ki bunu yapabilecek mekan sayısı azdır bence) kitapta ki espriye sesli bir kahkaha atmak var :) çok yaşadım ;)

49%
51%

1.ve 2. Bir kitap kurdu ödünç vermez.5.Gerçek bir korku olabilir.6. Mutlu oluruz o başka o başka deriz."Ben sadece erkeklerin yazdığı kitapları okurum." ne kadar hoş bir cümle.24.Bence kitap kurtlarının gerçek korkusudur. "Kebikeç" korusun.25. Hafif bir travma yaratabilir.Gerisi "kıl ü kal" mahiyetindedir.

52%
48%

2-8-17-24 en başıma gelenler
hele 24 en zor olanı

47%
53%

26)İçinizden okumak gelirken başka bir şeyler yapmaya zorlandığınız tüm o anlar.
En çok başıma gelenidir; kim demiş sınıf ayrımı bitti diye (üniversite okuyorum ve bir işte çalışmak zorundayım her daim).

48%
52%

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Meksikalı yazar Juan Rulfo (1918-1986), Ova Alev Alev’de bilinç akışı, iç monolog, geri dönüş gibi öyküleme tekniklerini kullanarak, Meksika deyince akla gelen şiddet ve sömürüyü etkileyici bir dile dönüştürüp öyküleştirir.

Bir ateşin başına toplanıp hikâyeler dinlemeye başladığımızdan bu yana doğaüstü kahramanlar ve onların mucizevi maceraları hayallerimizi süslüyor. Arkaik insan için hikâyelerdeki mucizeleri yaşadığı dünyaya dâhil etmek son derece olağanken modern insanın tarih ve bilim ile kurduğu ilişkinin, büyülü zamanlarla olan bağını kopardığına inanılır.

Yu Hua! Onu, bir romanının isminden mülhem modern Çin edebiyatının Kanını Satan Adam’ı olarak isimlendirebiliriz. Zira memleketinden uzaklarda, sürgün hayatı yaşayıp damarlarındaki hınzır hikâyeleri damıtarak yaşaması zor bir iş olsa gerek. Ne de olsa insanlar için kan neyse yazarlar için hayal odur.

 

Kadim zamanlardan beri “yalan” her din, her inanış ve her dünya görüşünce lanetlenmiştir. Tarihte yalanı hoş gören bir kavme denk gelmek mümkün değildir. Yine de insanın olduğu her yerde ve zamanda yalan “kullanılan” bir araçtır. Kimi zaman gerekmese bile yalan söyler insanlar. Yalanın yüzü insana daha sıcak, daha parlak görünür çoğu zaman.

 

Mad Max (2015), kıyamet-sonrası (post-apokaliptik) dünyanın kendi başına bir savaşçısı olan mücadeleci Max’ın muhtelif maceralarından oluşan macera-aksiyon türünde bir video oyunu. Kum altında kalmış havaalanlarından (Underdune), metro istasyonlarına; dağ, vadi diplerinden çok tuhaf yaylalara çeşit çeşit kamplarda efsane arabamız Magnum Opusla geziyoruz.

Söyleşi

Selim İleri ile edebiyat ve hayat hakkında

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editör'den

Edebi türler arasındaki tartışmaları her zaman büyük bir keyifle izlemişimdir. Bu tartışmalar arasında kuşkusuz, hangi türün daha eski olduğuna dair tartışma, yazarları, şairleri ikiye böler. Şairler, şiirin en eski edebi tür olduğu iddiasındadırlar. Hikâyeciler ise insanın “tahkiye” etme ihtiyacından dolayı hikâye türünü ilk insana kadar dayandırırlar.