Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Bir kitap kurdunun başına gelebilecek en kötü 26 şey
Toplam oy: 1097

Yeni tanıştığınız birinin söylediklerini ya da yeni tanıdığınız bir yazarın yazdıklarını hayretle, "Bu bir tek bana oluyor sanırdım," diyerek dinlediğiniz ya da okuduğunuz mucizevi anlar vardır. Eğer bir kitap kurduysanız, aşağıdaki maddelerden bazıları üzerinizde benzer bir etki yaratacak, siz de gülümseyerek "Buna ben de sinir oluyorum," diyeceksiniz mutlaka. İşte, BuzzFeed'in derlediği her kitapseverin mustarip olduğu o dertlerden bazıları:

 

1) Ödünç verdiğiniz bir kitabın, size içler acısı bir halde dönmesi

 

2) Ödünç verdiğiniz bir kitabın, size hiç dönmemesi

 

3) Şehirler arası yolculuk yapmak üzere bindiğiniz otobüs hareket ettikten sonra, kitabınızı evde unuttuğunuzu fark etmeniz

 

4) Bitmesine birkaç sayfa kalmış bir kitabı kaybetmeniz

 

5) Kitap okuduğunuz açıkça görünmesine rağmen, sizinle konuşmayı sürdüren birinin yanında oturmak

 

6) En sevdiğiniz kitabın sinemaya uyarlandığını öğrenmeniz; berbat bir film olacak şüphesiz!

 

7) İyi giden ve bu yüzden sevmeye başladığınız bir kitabın, berbat bir sonla bitmesi

 

8) En sevdiğiniz karakterin ölmesi

 

9) Kitabınızla aynı çantaya koyduğunuz şişenin, su sızdırdığını fark etmeniz

 

10) Kitabınızı yanlışlıkla küvete, havuza ya da lavaboya düşürmeniz

 

 

11) Keyifle yatağa yerleşmiş kitabınızı okurken, başucu lambanızın arızalanması

 

12) Birilerini henüz başladığınız bir kitabın sonu hakkında konuşurken duymanız

 

13) Üçte ikisini bitirdiğiniz bir kitaptan nefret etmeye başlamanız ama onun kazanmasına izin vermek istemediğiniz için kendinizi okumayı sürdürmek zorunda hissetmeniz

 

14) En sevdiğiniz kitabın parçalarına ayrıldığını fark etmeniz; ne de olsa onu yaklaşık bin defa okudunuz!

 

15) Öğle tatilinizin bitmesine dakikalar kalmış ya da ineceğiniz durağa yaklaşmışken, okumakta olduğunuz bölümün sonuna ulaşmaya çabaladığınız o stresli anlar

 

16) Birilerinin size en sevdiğiniz kitabı sorması; sevdiğiniz onca kitap arasından birini tercih etmek kolay mı sanki!

 

17) Merakınıza yenik düşüp paragraf atlayarak okuma zevkinizi kendi ellerinizle kaçırmanız

 

 

18) Arkadaşınızın tavsiye ettiğiniz kitabı hâlâ okumadığını fark etmeniz

 

19) Arkadaşınızın tavsiye ettiğiniz kitabı beğenmemesi

 

20) Okumakta olduğunuz sayfanın üzerine yiyecek ya da içecek bir şeyler dökmeniz

 

21) Yıllar önce okuyup da çok beğendiğiniz bir kitabı tekrar okuyunca, pek de o kadar güzel olmadığını fark etmeniz

 

22) Sevgilinizden ayrıldıktan sonra birkaç kitabınızın onda kaldığını hatırlamanız

 

23) Âşık olduğunuz kişinin, örneğin "Ben sadece erkeklerin yazdığı kitapları okurum," gibi bir cümle kurması

 

24) Taşınmak

 

 

25) Çok ama çok beğendiğiniz bir kitabın bitmesi

 

26) İçinizden okumak gelirken başka bir şeyler yapmaya zorlandığınız tüm o anlar

 

 


 

 

* Kaynak: BuzzFeed

 

GG

 

* Görsel: Kaan Bağcı

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder


çok güzel tespitler hepsinide yaşadım.

50%
50%

Buradaki felaketlerin hepsini bir bir yaşadım... :(

48%
52%

Bir kitap kurdunun başına gelebilecek en kötü şey; Kör olmak...

46%
54%

25.madde bitmesin diye az az okudugum kitaplar olmustu

41%
59%

Bence 3 numara gerçek bir kitap kurdunun karşılacağı bir durum var. Sadece kitabın yazın okunduğunu düşünen, pasif ve amatör okurun yapacağı bir iş. Çünkü iyi bir kitap kurdu bilir ki, tatile ya da yolculuğa çıkılıyorsa. İlk önce kitaplar ayarlanır, gerisi teferruattır.

44%
56%

27. paradan sebep istediği kitabı alamamak.

47%
53%

Otobüs yolculuğu sona erdiğinde kitabın son 5-6 sayfası için yanıp tutuşurlen muavinin imalı bakışları altında kitabı zorla kapatmak(ki otobüs devam edecekse diğer yolcularında bakışları ekleniyor:)
Bir de kahve ve kitap keyfi yaptığımız o güzel yerlerden birinde (ki bunu yapabilecek mekan sayısı azdır bence) kitapta ki espriye sesli bir kahkaha atmak var :) çok yaşadım ;)

49%
51%

1.ve 2. Bir kitap kurdu ödünç vermez.5.Gerçek bir korku olabilir.6. Mutlu oluruz o başka o başka deriz."Ben sadece erkeklerin yazdığı kitapları okurum." ne kadar hoş bir cümle.24.Bence kitap kurtlarının gerçek korkusudur. "Kebikeç" korusun.25. Hafif bir travma yaratabilir.Gerisi "kıl ü kal" mahiyetindedir.

52%
48%

2-8-17-24 en başıma gelenler
hele 24 en zor olanı

47%
53%

26)İçinizden okumak gelirken başka bir şeyler yapmaya zorlandığınız tüm o anlar.
En çok başıma gelenidir; kim demiş sınıf ayrımı bitti diye (üniversite okuyorum ve bir işte çalışmak zorundayım her daim).

48%
52%

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

28 ağaçtan oluşan küçük bir orman yarattın. Yeni kitabın Ağaç Alfabesi’nden söz ediyorum. Nereden aklına geldi bu fikir?

 

Köklerimizi, kendi isimlerimizin yazdığı karton kahve bardaklarında aradığımız bugünlerde masallara, masallarımızı okumaya, dinlemeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var gibi görünüyor. Mesafenin kaybolduğu, ben ve öteki, özne ve nesne, gerçeklik ve görüntüler arasındaki sınırların tamamıyla birbirine karıştığı günümüzde, doğru yolu, kendi yolumuzu bulabilmek çok daha zor.

Yıllar önce Hatice Meryem’in İnsan Kısım Kısım Yer Damar Damar’ını okuduğumda bir hazineyle karşılaştığımın farkındaydım. Bu romanda “Sıradan Bir Eteğin Harikulade Geçmişi” başlıklı kısacık bir bölüm vardır. Bir eteğin satın alınışından toz bezine dönüşene değin geçirdiği sergüzeşti anlatır.

“Dışarıdan geçen her uçağa gözüm takılıyor. Şimdi ayaklarımın altına bir Boeing çakılsa… Yerden yükselen kara duman, duvarları eriten sıcak, patlayan pencereler, havasızlıktan boğulmak, panik, intiharlar, alevler içindeki merdivenlere doğru koşmak, gözyaşları ve çığlıklar, umutsuz telefon konuşmaları neymiş öğrenirdim. Oysa oldu bu. Bu olay oldu ve olanı anlatmak mümkün değil...”

Yazdığı romanlar ya da şiirlerle ün kazanmış birçok yazarın, biri kadim diğeri modern bu iki tür arasında sıkışıp kalmış ve bir türlü hak ettiği yeri tam olarak bulamamış olan öykü türünde de eserler verdiğini biliyoruz. Fakat, eğer bir yazar sadece öykü türünde eserler vermemişse, çoğu zaman öyküleriyle anılmaz.

Söyleşi

UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne alınan Dede Korkut Hikâyeleri hem Türkler hem dünya kültür tarihi için niçin bu kadar önemli?

 

ŞahaneBirKitap

Svetlana Aleksiyeviç, "yepyeni bir edebi tür" olarak tanımlanan, uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla 2015 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Editörden

Masalların hayallerden beslenen, gerçeklerin dünyasından ayrılan garip bir zemini var. Gerçeklerin dünyasından ayrılsa da, her masal kendi gerçekliğini, daha önce duymayıp, görmediğimiz bir hakikati bize fısıldar. Hakikatin bambaşka yollardan geçebileceğine inandırır; zengin hayaller peşinde, sınırsız âlemlere yolculuk etmenin anahtarlarını sunar bize.