Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Ey yazar! İlhamını kimden aldın?
Toplam oy: 886

Chuck Palahniuk'un söylediği gibi "Gerçek kurmacadan daha tuhaftır," ve bazı insanlar gerçek olamayacak kadar harikadırlar. Çok sevdiğimiz edebi karakterlerin pek çoğunda yazarlarından izler bulmak olasıdır tabi, peki ya başkalarından? Aşağıda, bazı meşhur karakterleri yaratırken yazarlarının ilham aldıkları kişileri bulacaksınız. Acaba Tenten, Alice, Moby Dick, Severus Snape ve nicesinin ilham kaynakları kimlermiş?

 

 

 

 

 

Tenten- Palle Huld

 

 

 

 

 

 

Danimarka doğumlu yazar ve aktör Palle Huld'un, 15 yaşındayken yaptığı dünya seyahati ve yazdığı Dünyanın Çevresinde 44 Gün kitabı, Hergé'nin Tenten'i için ilham kaynağı olmuş. Tenten'in yanından ayrılmayan köpeği Milou ise tamamen hayal ürünü.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Alis- Alice Liddell

 

 


Bilindiği üzere, AlisHarikalar Diyarında'nın hem isim "annesi", hem de ilham kaynağı Alice Liddell'di. Lewis Carroll (o zamanki ismiyle Charles Dodgson), Liddell ailesiyle çok yakındı ve üstteki Alice Liddell fotoğrafını da o çekmişti. 10 yaşındaki Alis kendisine bir hikaye anlatmasını isteyince Dodgson, Alis'den ve tavşan deliğinden düştükten sonra neler olduğundan bahsetmeye başlamış. Anlattığı diğer hikayelerin aksine bu sefer Alis, ondan bu hikayeyi oturup yazmasını istemiş. Ve sonra, sonra olanları biliyorsunuz...

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Moby Dick- Mocha Dick

 


Mocha Dick, IX. yüzyılda yaşamış albino bir ispermeçet balinasıydı. Adını ise, Şili'ye bağlı olan Mocha Adası etrafındaki sularda gezinmesinden alıyordu. Gezgin ve kaşif Jeremiah N. Reynolds onun için "Bu şöhretli canavar, ki kendisi yüzlerce ölümcül kavgadan alnının akıyla çıkmıştır, yaşlı bir balina ve muazzam bir büyüklüğe ve güce sahip. Yaştan ya da genetiğinden ötürü de bir pamuk kadar beyaz!" Melville de bu kötü üne sahip balinayı almış ve kendi denizaşırı serüvenleri ile birleştirip, klasik romanını yazmıştır.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Molly Bloom — Nora Barnacle

 

 

 

 

 

 

James Joyce'un Ulysses romanında, ana krakter Leopold Bloom'un eşi, Molly Bloom karakteri her ne kadar Odyssey'deki Penelope ile benzerlik gösterse de, aslında yazarın eşi Nora Barnacle'dan ilham almıştır. Aslına bakarsanız romanın geçtiği "tek gün", ikisinin ilk buluşmasının tarihi ile aynıdır: 16 Haziran 1904.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Long John Silver — William Ernest Henley

 

 

 


 

 

 

Robert Louis Stevenson, Define Adası için bir "kötü adam" arayışındayken, kendi arkadaşından, William Ernest Henley'den esinlenmiş! İngiliz şair, eleştirmen ve editör olan Henley, çocukluğunda geçirdiği tüberküloz sebebiyle sol bacağını kaybetmiş. Define Adası yayımlandıktan sonra arkadaşına bir mektup yazan Stevenson, "Şimdi bir itirafta bulunacağım. Long John Silver'a hayat veren şey, senin gücün ve her şeyle başa çıkabilme kabiliyetindi. Sakat bir adamın düşüncesi, bununla başa çıkması, tamamen senden aldığım ilhamla yazılmıştır."

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Severus Snape – John Nettleship

 

 

 

 

 

 

JK Rowling, Severus Snape karakterini lisedeki bir öğretmeninden esinlenerek yazdığını söylediğinde herkes onun kim olduğunu merak etmişti. Merak kısa sürede giderildi, bu kişi, Wyedean Lisesi'nin Kimya öğretmeni John Nettleship'ten başkası değildi. Nettleship, "Bunu ilk öğrendiğimde çok şaşırdım, oldukça disiplinli bir öğretmendim ama bu kadar kötü olduğumu bilmiyordum," demiş, ancak aksi biri olduğunu ve karanlık, kötü kokulu bir laboratuarda ders işlediğini kabul etmişti.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Carlo Marx, Old Bull Lee and Dean Moriarty – Allen Ginsberg, William S. Burroughs and Neal Cassady

 

 

 

 

 

 

Jack Kerouac'ın, kendi de dahil olmak üzere arkadaş grubunu yazdığı Yolda romanını hepimiz biliyoruz. Sonuçta bir yol hikayesiyse yaşadığınız, bunu yazmamak yazık olabilirdi. 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Charles Baker “Dill” Harris — Truman Capote

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Harper Lee, romanı Bülbülü Öldürmek'te yer verdiği Jem ve Scout'un en yakın arkadaşları ve yazlık komşuları Dill'i yazarken, kendi çocukluk arkadaşı Truman Capote'den ilham almıştı. Capote, "Bay ve Bayan Lee, Harper'ın anne ve babası bize çok yakın otururlardı ve Harper benim en yakın arkadaşımdı. Onun romanını okudunuz mu? Yaşadığımız yer olan Alabama'da geçen bu romandaki bir karakter benim. Onun da babası avukattı ve çocukken, onunla beraber duruşmalara giderdik, sinemaya gitmek yerine."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Manşette kullanılan görsel buradan alınmıştır.)

 

 

 

 

 

 

 

 

DDD

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Rüyamda aksakallı bir ihtiyarı gördüğümde heyecanlandım. Bana tüm araştırmalarım için nasihat veriyordu. Dewey’e bak dedi usulca. Gece yarısında heyecanla uykudan uyandım. O gün erkenden yatmıştım ve evdekiler henüz uyumuşlardı. Uykumun derinliğinde gelen bu mesaj beni uyandırmaya yetmişti.

1. İbrahim Tenekeci’den seçme şiirler: Sözü Yormadan

 

Uzakta, hırçın denizin ortasında bir yer… Kimileri için nefes kesici güzellikte, kimileri içinse ürkütücü ve kasvetli doğası, bize bir hayli yabancı dili, yarım milyondan az nüfusu… Soğuğu ve yanardağları ile ateş ve buzun ülkesi burası; İzlanda. Bulutlar güneşi perdeledikçe, kasvet arttıkça, suç edebiyatı da daha keyifli hale gelir.

Bir öykü kitaplığında bulunması gereken önemli kitaplardan biri de James Joyce’un İletişim Yayınları’ndan çıkan tek öykü kitabı Dublinliler’dir. Bu öykülerde Joyce “şehrin sesi”ni modern öyküye kazandırmıştır.

 

Kaybolan oylumlu bir roman, üç kişi etrafında gelişse de, tartıştığı çok konu var; günümüz kapitalizmi, pazarlama kültürü, evlilik kurumu, askerlik, Osmanlı mirası, aile, yazarlık, kişisel gelişimcilik… Bu romanın ve yazmaktan kaynaklı meselen neydi? Biraz buradan yola çıkalım sohbete…

 

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.