Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Keşfet: Bab-ı Esrar
Toplam oy: 795

Keşfet'in bu ayki konuğu sanatçı Levent Yüksel! Sizlere keşfetmeniz için önerdiği, Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar romanını neden seçtiğini kendi el yazısıyla anlattı...

 

 

 

 

 

 

 

Sevgili Levent Yüksel, bu ay SabitFikir okurları hangi kitabı keşfetsinler?

 

 

Ahmet Ümit, Bab-ı Esrar.

 

 

 

 

 

Neden bu kitabı seçtiniz?

 

 

İnsanı alıp giden, sürükleyen bir polisiye olduğu için...

 

 

 

 

Hangi müzik eşlik etmeki bu kitaba?

 

 

Mercan Dede dinleyerek okunmalı.

 

 

 

 


Peki rakibi hangi kitap olurdu?

 

 

Rakip değil ama sırada Sabahattin Ali var, İçimizdeki Şeytan.

 

 

 

 


Bir de tadımlık cümle isteriz!

 

 

"Hakikati öğrenmeye hazırım; diyenin şaşırmaya hakkı yoktur."

 

 

 

 

 

 

 

Teşekkürler!

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Rüyamda aksakallı bir ihtiyarı gördüğümde heyecanlandım. Bana tüm araştırmalarım için nasihat veriyordu. Dewey’e bak dedi usulca. Gece yarısında heyecanla uykudan uyandım. O gün erkenden yatmıştım ve evdekiler henüz uyumuşlardı. Uykumun derinliğinde gelen bu mesaj beni uyandırmaya yetmişti.

1. İbrahim Tenekeci’den seçme şiirler: Sözü Yormadan

 

Uzakta, hırçın denizin ortasında bir yer… Kimileri için nefes kesici güzellikte, kimileri içinse ürkütücü ve kasvetli doğası, bize bir hayli yabancı dili, yarım milyondan az nüfusu… Soğuğu ve yanardağları ile ateş ve buzun ülkesi burası; İzlanda. Bulutlar güneşi perdeledikçe, kasvet arttıkça, suç edebiyatı da daha keyifli hale gelir.

Bir öykü kitaplığında bulunması gereken önemli kitaplardan biri de James Joyce’un İletişim Yayınları’ndan çıkan tek öykü kitabı Dublinliler’dir. Bu öykülerde Joyce “şehrin sesi”ni modern öyküye kazandırmıştır.

 

Kaybolan oylumlu bir roman, üç kişi etrafında gelişse de, tartıştığı çok konu var; günümüz kapitalizmi, pazarlama kültürü, evlilik kurumu, askerlik, Osmanlı mirası, aile, yazarlık, kişisel gelişimcilik… Bu romanın ve yazmaktan kaynaklı meselen neydi? Biraz buradan yola çıkalım sohbete…

 

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.