Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Kutsal kitapların KDV'sinin düşürülmesinin ardından
Toplam oy: 1197

Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'nin geçen hafta yayınlanan sayısında yer alan “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değşiklik Yapılmasına Dair Karar” ile Kur'an-ı Kerim, Tevrat, Zebur ve İncil kitaplarına uygulanan KDV oranı yüzde 8'den yüzde 1'e düşürüldü. Tam olarak karar şöyle:

 

 

 

"MAL VE HİZMETLERE UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ

ORANLARININ TESPİTİNE İLİŞKİN KARARDA DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1 - 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın eki (I) sayılı listeye aşağıdaki sıra eklenmiştir.

"18- Kur'an-ı Kerim (Kur'an meal ve tefsir kitapları ile münhasıran Kur'an cüz, sûre, ayet ve/veya meallerini içeren kitaplar dâhil) ile Tevrat, Zebur ve İncil kitapları.""

 

 

 

Bu konuyla ilgili görüşler çoğalırken, biz de KDV ile merak edilenleri araştırdık.

 

 

 

1. KDV ne demektir? Niçin KDV öderiz?

 

Katma Değer Vergisi, yapılan mal ve hizmet teslimi sonucunda, bunu teslim alan kişinin ödediği vergidir. 1984 yılında kabul edilmiş 3065 sayılı kanuna göre uygulanır. “Katma değer” bir üretim sürecindeki çıktı ve girdi farkıdır. Ticari, sinai, zirai faaliyetlerden tutun da, serbest meslek faaliyetlerinde, piyango, at yarışı oyunlarının düzenlenmesinden sanat faaliyetleri ve gösterilere dek her türlü mal ve hizmet teslimi sonucunda alınan vergidir. Yani kısaca, iyi hizmet alabilmek için katma değer vergisi öderiz.

 

 

2. KDV fiyatları neye göre belirlenir?

 

KDV'ye tabi işlemler üçe ayrılmışlardır; ticari, sinai ve zirai faaliyetler.

 

 

3. Kitapta ve basılı yayınlarda ne kadar KDV ödüyoruz?

 

Gazete ve dergi satın alırken yüzde 1, kitap ve benzeri yayınlarda yüzde 8. Yani bir kitabı 25 liraya alıyorsak, içindeki 2 lira katma değer olarak alınıyor.

 

 

4. Kitap KDV'leri kendi aralarında sınıflandırılıyor mu?

 

Hayır, bu konuda yalnızca e-kitaplar konusunda bir farklılık var. E-kitap bir 'ürün' olarak değil, 'hizmet' olarak değerlendirilmeye çalışıldığından ve lüks tüketim sayıldığından, ne yazık ki yüzde 18 KDV ile satılmakta.

 

 

5. Kutsal kitapların KDV'si neden yüzde 1'e indirildi? Daha önce benzer bir uygulama olmuş muydu?

 

Kutsal kitapların daha geniş kitlelerce okunmasının amaçlandığı tahmin edilirken, basılı yayınlar alanında böyle bir uygulama ilk defa gerçekleşiyor. Avukat Pınar Sönmez, bu uygulama ile ilgili şunları söyledi: “Söz konusu kararda indirimin “Kur'an-ı Kerim (Kur'an meal ve tefsir kitapları ile münhasıran Kur'an cüz, sûre, ayet ve/veya meallerini içeren kitaplar dâhil) ile Tevrat, Zebur ve İncil kitaplarına uygulanacağı aynen yazılı. Devletin, sadece Kuran-ı Kerim’in meal ve tefsirini içeren kitapların değil, tüm kutsal kitapların meal ve tefsir kitaplarını da indirim kapsamına alarak tüm dinlere eşit durması gerekirdi. Başka bir deyişle; söz konusu parantez tüm dinlerin adı geçtikten sonra açılmalıydı.

 

Öte yandan, bir soru daha gündeme gelebilir. Başka dinlerin veya inançların temel kitapları da indirim kapsamında değerlendirecekler mi? Bu da bir soru işareti. Budizm, Hinduizm, Brahmanizm, Bahailik, Yehova Şahitliği, Şamanizm, Afrika dinleri vb. ortak kabul görmüş kutsal kitapları varsa bunların da listeye dahil edilmesi ya da indirimin onlara da kıyasen uygulanması düşünülebilir. Neticede, tüm kitaplarda KDV oranı %1’e düşürülmesi hukuka en uygun çözüm olacaktır."

 

 

6. Günümüz sosyal ve siyasal gelişmeleri içinde, bu KDV düşüşü ne manaya gelebilir?Fiyatların düşmesiyle birlikte satışların yaygınlaşması amaçlanıyor. Kutsal kitaplara son yıllarda duyulan ilgi ve merak da fiyatların düşürülmesinin amaçlanmasına sebep olabilir. Taraf Gazetesi'ne verdiği görüşte Murat Belge bunun simgesel bir jest olduğunu, zaten ulaşılması güç olmayan dini kitapların KDV'leri düşürülerek, hükümetin “Ben dindarım,” mesajını vermek istediğini söylüyor.

 

 


7. Resmi bir makamdan konuya ilişkin açıklama geldi mi?

 

Kültür Bakanlığı konu ile ilgili bir açıklama yapmaya yetkili olmadığını belirtirken, Başbakanlık ya da Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan henüz bir açıklama gelmedi.

 

 

    
8. Yayıncılar bu konuda ne diyor? Kitap fiyatlarına KDV'nin etkisi nedir?

 

Yıllardır KDV'ler konusunda sıkıntı yaşadıkları bilinen yayıncılar, elbette bu düşüş sonrası rahatsızlıklarını dile getirdiler. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, asıl KDV düşüşünü e-kitaplar konusunda beklerlerken, indirimin dini kitaplara geldiğini söylüyor. Sel Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni İrfan Sancı, Taraf'a yaptığı açıklamada yayıncılıkta kamplaşmanın artacağını ve dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulamanın olmadığını söylerken, Yapı Kredi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Raşit Çavaş, Radikal'e görüşünü şu şekilde aktarmış: “Bütün kitaplar kutsaldır, ayrı tutulmasın.”

 

 

 

9. Bundan böyle Kuran, Tevrat ve İncil'i nerelerden, nasıl fiyatlara edinebileceğiz?

 

Kuran-ı Kerim'in basımının büyük bir çoğunluğunu Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları yapıyor, İncil, Tevrat ve Zebur ise Mukaddes Yayınları'ndan çıkıyor. Örneğin İncil 3 TL, Tevrat, Zebur ve İncil üçlüsü bir arada 27 TL, Kuran-ı Kerim'in cep boyu ise 4,20 TL.

 

 


10. Sosyal medya günümüzde her yeni haberin konuşulup tartışıldığı bir mecra haline geldi. Peki ya dini kitapların KDV'lerinin düşürülmesi hakkında sosyal medyada neler söylendi?

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder


KARDEŞİM DİNİ KİTAPLAR KAHVEHANELERDE 3,4.BİRARADA SEBOLİ OLARAK 1.TL,DEN VERİLİYOR ZATEN BUSADECE DİNİ SİYASETE ALET EDENLERE SİYASİ RANT SAGLAMA AMAÇLI MEDİYADA KONUŞULSUN İSTENİYOR NE KAÇIRIRSAK KARDIR DİYOR KANUN YAPTIK DİYE HALKLA DALGA GEÇİYORLAR HEPSİ BU...........SAYGILAR.

51%
49%

neredeyse bir asırdır kitaplardaki kdv oranını hiç sorun etmedinizde, Dini kitapların KDV si düşüncemi etekleriniz tutuştu. Kimse size başka kitap okumayın demiyor. Bugüne kadar nasıl okuduysanız aynı şekilde okuyun, yükselen bir kdv oranı yok kitaplarda, sadece bazı kitaplarda düşen bir kdv oranı var, yani kuran almak istemeyen bir kişi hiçbirşey kaybetmiyorki maddi anlamda. Din düşmanları bu konuları sapıttırmakta bir numaralar. Zerre inancı olan bir insan bu durumdan mutluk duyması gerekirdi. Allah size doğru yolu gösterir inşallah

50%
50%

Kimseye al dini kitap oku denildiği yok yine twitter cambazları saçmalamış,yazınızı beğendim fakat sosyal medya eleştiri konusunda sıfır sıfır.

50%
50%

Neden bu konu bu kadar sizi rahatsız etti? Niçin özellikle rahatsızlık twitleri ile konunuzu desteklediniz?

Bunda anlamayacak ne var? Her gün yüzlerce kitap basılıp yayınlanıyor, bunların vergisi ile BİR kez yayınlanmış Kur'an ı nasıl bir tutabilirsiniz?
Başka konu mu kalmadı? İnsanların neden kitap okumadığını, yayın evleri politikalarını, korsan kitapçılığı konuşsanız nasıl olur?

Konu ve yazının içeriğinden inanç rahatsızlığı fışkırıyor..
Hatta rahatsızlığı o kadar ileri götürmüşsünüz ki, muhtemelen kendi söylemeye çekindiğiniz sözleri twitler aracılığıyla yazıya taşımışsınız, pes..

Kur'anı bir kere okumuş olan biri Kur'anın bir BİLİM kitabı olduğunu ve doğru yolu gösterici olduğunu bilirdiniz..

Ama eminim ki Darwin teorilerine düşkün kırık dişlilerle çalışmaya çalışan zihin makineniz için Kur'an okumak ve anlamaya çalışmak çok zorlu bir tırmanış olarak gözükmektedir..

Kur'anı ve Müslümanlığı televizyon yada taraflı yazarların kalemlerinden öğrenemezsiniz..

Bırakın da hızla yozlaşan, çivisi fırlamış materyele ve paraya tapan dünya da insanlar Kur'an ile yollarını bulsun, hayatı ayakta tutsun..

İnanın inanç giderse, yaşayacak köşe bulamazsınız..

https://www.facebook.com/MaviUlkeninPrensi

47%
53%

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Virginia Woolf’un (1882-1941) yaşarken basılı tek öykü kitabı olan Pazartesi ya da Salı (1921) bir öykü kitaplığında bulunması gereken önemli kitaplardan biridir. Virginia Woolf, Mrs. Dalloway, Dalgalar, Deniz Feneri romanlarıyla bilinç akışı tekniğinin başarılı örneklerini vermiş bir öncüdür. Bu akım günümüzde de etkisini yoğun bir şekilde göstermektedir.

Emily Dickinson’a geçmeden önce kendi çocukluğumu ve bahçe hikâyemi anlatacağım size... Macera olsun diye evden kaçıp gün batarken kimsenin ruhu duymadan döndüğüm çocukluk yıllarımda, bütün evlerin bahçeli olduğunu sanırdım. Neden, çünkü şanslıydım; oturduğumuz sakin mahallede bütün evler bahçeliydi, bizimki de.

 

Hepimiz etrafında toplanacağımız hikâyeler arıyoruz. Çünkü bir bakıma hikâye, hayatın zihinlerimizdeki anlamlandırılmış yansımasıdır. Dünyadaki varlığımızı konumlandırabilmek ve bir anlama ulaşabilmek için şeylerin mekân ve zamanda nelere bağlı, nelerle birlikte olduğunu bilmeye muhtacız.

Eğer hidâyet yazılmışsa bir kişinin alınyazısına, kişi ne denli farklı mecralarda dolaşırsa dolaşsın dönüp gelmesi muhakkaktır takdir olunana. Gai Eaton da Lozan’dan İngiltere’ye, Jamaika’dan Mısır’a hakikat arayışıyla gezinirken, bu yazgının izini süren son devir Müslüman entelektüellerinden birisidir.

 

A-

 

Mecnun one night

 

B-

 

Ben bu tarzı benimsedim. Elim belimde vakaların önünde bekler, sakallarımı sıvazlar, sosyolojik birtakım çıkarımlarımı dile getiririm. ‘Ne güzel bir toplum simit yiyor.’ ‘Toplum koşma oğlum beş dakika sonra tekrar gelecek tren.’ ‘Toplum şuradan geçerken az sessiz ol uykuya uzağım zaten.’

 

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.